Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policejní síť Pegas má být dokončena v roce 2003

aktualizováno 
Radiokomunikační síť Pegas má být konečně dostavěna v roce 2003. Po několika letech odkladů tak snad policejním složkám a integrovanému záchrannému systému (IZS) nastanou lepší časy. Na tiskové konferenci policie demonstrovala mobilní radiokomunikační systém Pegas spolu se systémem pro rozpoznávání státních poznávacích značek LOOK.

V pátek 17. května 2002 proběhla prezentace radiokomunikačního systému Pegas spolu se systémem pro rozpoznávání státních poznávacích značek LOOK. Ministerstvo vnitra ČR spolu s výkonnými složkami policie a odborníky na komunikační techniku názorně demonstrovali oba systémy v praxi při dopravní akci. Jaroslav Altman z odboru systémového řízení a informatiky sdělil nové informace o spouštění dalších regionálních sítí radiokomunikačního systému Pegas před blížícím se summitem NATO.

S výstavbou sítě se začalo již v roce 1994, na výstavbu si musel stát půjčit 5 miliard korun. Potom v roce 1999 nastaly další problémy s financováním projektu, to přimělo vládu k zvažování další výstavby. O pokračování projektu polemizovaly: bezpečnostní rada státu a meziresortní komise. Ta rozhodla o navýšení dlužné částky o 1,3 miliardy korun.

Hlavní zlom ve vývoji výstavby mělo zasedání Měnového fondu na podzim roku 2000, kde policie a ostatní složky integrovaného záchranného systému využívaly síť Pegas spolu s vysílačkami značky Matra, díky nimž akce proběhla úspěšně. V současné době jsou tímto signálem pokryta velká města v ČR včetně hlavního města Prahy, kde tento systém využívají všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS), do kterého mimo jiné patří policie České republiky, městská policie, horská služba, hasičský záchranný sbor, hasičský záchranný sbor českých drah, vodní záchranná služba, vodní záchranná a potápěčská služba, územní střediska záchranné služby, záchranná služba nemocnic, civilní ochrana, .

První etapa výstavby sítě měla za úkol pokrýt signálem převážně území hlavního města Prahy a z části okresní města. Aby Pegas mohl být využíván celoplošně, mělo by být podle ing. Petra Zatloukala, ředitele odboru komunikací a informačních služeb MV ČR, pokryto nejméně 14 regionálních míst. Výstavba systému a pokrytí signálem je řešena spirálovitě.

Výstavba začala v oblasti Střední Čechy, které jsou v současné době pokryty, povede přes Vysočinu, Brno, Zlín, Ostravu... a závěr bude v Českých Budějovicích. Výstavbu Pegasu bude doprovázet postupné odstraňování staré analogové policejní sítě. Předpokládané dokončení výstavby je podle Altmana plánováno na osmý měsíc roku 2003. Systém Pegas bude začleněn do pásma 380 - 400 Mhz, přičemž jaké bude rozdělení frekvence na regiony nám pan Altman nesdělil.

Systém LOOK.

Dalším představeným doplňkem policie je systém LOOK. Jedná se o zařízení, které je implementováno do vozidel policie a slouží k rozpoznávání státních poznávacích značek motorových vozidel, o kterém jsme již psali v článku „Nové policejní vozy vás snadno dohledají“.

Projekt LOOK je financován z programu PHARE a MV ČR, přičemž je zatím profinancováno 40 milionu Kč, což je asi 20% ceny projektu. Cena jednoho balení LOOKu vyjde státní složky zhruba na 550 tisíc Kč. Základní schopností systému je vyhledat SPZ ve videosignálu z kamery a zpracovat ji do textové podoby. Rozpoznanou SPZ pak porovná se zájmovými databázemi.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Analýza Evropské komise je výkřik do tmy, stěžují si operátoři

Analýza výše nákladů za mobilní a datové služby ve státech EU uskutečněná...

Podle nedávné analýzy Evropské komise patří Česko při zohlednění parity kupní síly mezi vůbec nejdražší unijní státy,...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...Najdete na iDNES.cz