Telefony pro šifrovaný přenos hovoru - Pro zajištění maximálně důvěrné komunikace přes mobilní síť slouží dvojice speciálních telefonů s podporou kryptování Xaos Gamma a Krypton. Stojí za nimi polská TechLab 2000 | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Poláci představili mobil, který nejde odposlechnout

  • 5
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje Mobil.cz): Polská firma TechLab 2000 představila v Barceloně komunikační systém certifikovaný na stupeň "tajné". Kryptovací mobily zajistí "neodposlechnutelnou" komunikaci. Jejich cena je neveřejná.

Kromě ochrany samotného telefonu proti různému škodlivému softwaru (malware, trojské koně atp.) existují na trhu i telefony, které jdou o krok dál. Snaží se přenášet hlas po veřejné telefonní síti šifrovaný tak, aby ho dokázal dekódovat jen autorizovaný přístroj na druhé straně.

Právě takové řešení předvedla na World GSM Congress v Barceloně polská firma TechLab 2000. Nabízí kompletní kryptovací systém obsahující zabezpečení pro přenos hlasu po pevných i mobilních linkách. Toto řešení certifikovala polská vláda na stupeň "tajné" a splňuje řadu mezinárodních bezpečnostních standardů.

Bezpečné telefony Krypton a Xaos Gamma

Zřejmě nejzajímavější částí celého systému jsou dva speciální telefony určené pro zabezpečenou komunikaci, které dostaly označení Krypton a Xaos Gamma. Podle člena managementu společnosti Jana Jakuba Szczyreka je základním trumfem jejich systému především rychlost kryptování. Zatímco konkurenčním systémům trvá sestavení kryptovaného hovoru 20 až 30 sekund, mobily TechLab 2000 to zvládnou za pouhých 1,5 sekundy.

Telefony pro šifrovaný přenos hovoru

Oba přístroje jsou si poměrně podobné, základ nabídky tvoří Xaos Gamma určený pro běžné mobilní použití. Pro profesionální použití je pak určen Krypton, který navíc nabídne šifrování všech dat uložených v přístroji, a to jak souborů v paměti, tak například záznamů v telefonním seznamu či kalendáři. Přístroj Xaos Gamma je certifikován na stupeň "důvěrné", Krypton na "tajné".

Oba přístroje mají shodné rozměry 117 x 51 x 25 mm a váží 120 gramů. Jsou vybaveny Li-Ion baterií s kapacitou 1 000 mAh, která zajistí stand-by čas až 300 hodin nebo 6 hodin hovoru. Přístroje si poradí s evropskými sítěmi 900 a 1 800 MHz, a také s americkými 850 a 1 900 MHz. Displej nabídne rozlišení 176 x 220 bodů při 262 tisících barev.

Pro zabezpečení se používá kryptovací algoritmus AES256 a eliptické Diffie-Hellman schéma pro výměnu klíčů. To odpovídá mezinárodním standardům pro zabezpečenou komunikaci. Výměnu kryptovacích klíčů zvládnou přístroje za zmíněných 1,5 sekundy, i s autentizací celý proces zabere 6 sekund. Zpoždění hlasové komunikace je 450 ms, což je akceptovatelné.

Telefonní seznam obou přístrojů pojme až 1 000 kontaktů, přičemž každý z nich může mít až sedm údajů a čtyři telefonní čísla. Při práci se SMS se může odesílající rozhodnout, jestli odešle zprávu kryptovanou, nebo obyčejnou. V prvním případě bude možné přečíst SMS opět jen na zabezpečeném přístroji.

Telefony nabídnou datové přenosy GPRS a EDGE, chybí bohužel podpora 3G. Také datové připojení může být zabezpečené, pak se využívá technologie VPN (Virtual Private Network) založené na standardu IKE v2. Cenu přístrojů odmítli zástupci firmy na stánku v Barceloně komentovat, protože se může měnit v závislosti na dalších službách, které si uživatel od firmy objedná.

Zabezpečení na nejvyšší úrovni

Mobilní telefony mohou teoreticky pracovat i samostatně, pokud má ale celý systém dosáhnout maximální úrovně zabezpečení, musí být komplexní. Pro tento případ je v nabídce TechLab 2000 zařízení Teacup, které zajišťuje výměnu a správu veřejných klíčů. Toto zařízení zastoupí funkci Certifikační autority a Registrační autority, takže veškeré zabezpečení komunikace pak spadá pod správu příslušné společnosti. Ta má tak maximální kontrolu nad zabezpečením svých dat.

Telefony pro šifrovaný přenos hovoru

Pro zabezpečení komunikace po pevné lince lze pak využít zařízení Cygnus Titanium, což je komfortní stolní telefon, který splňuje požadavky na zabezpečení armádní, policejní i vládní komunikace. Díky němu lze uskutečnit také šifrovaný hovor mezi pevnou linkou a mobilem, či naopak. Šifrování je stejně jako u mobilních přístrojů založeno na systému veřejných klíčů a kromě hlasové komunikace může sloužit i jako zabezpečený modem pro připojení k internetu.

Telefon je vybaven velkým LCD displejem s rozlišením 128 x 64 bodů. Nabídne i telefonní seznam s kapacitou 1 000 záznamů nebo třeba čtečku čipových karet, která může sloužit pro bezpečné přihlášení k samotnému zařízení. Přístroj je vybaven záložní baterií, která umožní jeho používání až 1 hodinu bez elektrické sítě. Cygnus Titanium získal certifikaci na stupeň "tajné".

Případ prezidenta Obamy a jeho problémů s mobilním telefonem (čtěte: Obama bude navzdory zákonům první americký prezident s mobilem) znovu rozvířil debaty o bezpečnosti mobilní komunikace a telefonování obecně. Odposlouchávání mobilních telefonů GSM (mimo ústřednu operátora) obecně odborníci považují za složité, nikoli však nemožné. Přitom zachování důvěrnosti informací přenášených po veřejné telefonní síti může být pro řadu firem bez nadsázky životně důležité. A nemusí to být zrovna jednání s americkým prezidentem.