Pokrývání metra se nekoná i policie má smůlu

Podle původních odhadů měly být do konce letošního roku pokryty všechny stanice pražského metra signálem obou operátorů GSM a policejní sítě Pegas. Ovšem všechno je jinak.
Na jaře letošního roku se nám s velkou pompou dostalo pokrytí tří stanic pražského metra. Signálem operátoři oblažili cestující na Můstku, Muzeu a I.P.Pavlova a také v tunelu z Pavláku na Muzeum. EuroTel tehdy nechal své zákazníky dokonce nějakou dobu telefonovat v metru zdarma, což přineslo žánrové obrázky mládeže, shromažďující se na nástupištích a zuřivě telefonující. Hovory tito nadšenci končili zpravidla až při vybití baterie svého mobilu. Ovšem i RadioMobil s plně placeným provozem zaznamenal prokazatelný zájem o volání z podzemí.

Oba operátoři tehdy slíbili pokrývání dalších stanic s tím, že do konce roku by mohly být pro mobilní volání zprovozněny všechny stanice. A již jsme u jádra problému. Ten kupodivu nespočívá v investicích nebo snad nedostatku vyzařovacích kabelů pro pokrytí v tunelech. Konsorcium pokrývající metro, jehož členy jsou Eurotel, RadioMobil a Ministerstvo vnitra, narazilo na nečekanou potíž, která se jmenuje Dopravní podnik, potažmo město Praha.

Dopravní podnik, jak nám potvrdil technický ředitel DP Metro Ing.Jílek, si potřebuje v tunelech nechat prostorovou rezervu pro potenciální budoucí kabelové a další instalace. Zejména v některých profilech metra, např. v centru města je o podzemní vedení velký zájem již dnes a v budoucnu se předpokládá ještě větší. Proto se prý zde nedají skloubit požadavky konsorcia a představy DP. Pravděpodobně stejně jako vy i naši redaktoři viděli na stěnách tunelů dostatek volného místa, mnohdy i v již instalovaných držácích. Zejména s přihlédnutím k možné tloušťce optických kabelů se nám tedy zdá argument DP jako ne zcela pochopitelný. Je sice pravda, že vždy jedna strana tunelu je tzv. silnopoudá a druhá slaboproudá a kabeláž konsorcia není možné dát na silnoproudou stranu, byť by byla volná, což může umístění nových vedení komplikovat (silnoproudá strana je ta pravá ve směru jízdy). Dopravní podnik proto z výše uvedených důvodů požaduje, aby konsorcium využilo již existující kabelových sítí, např. PragoNet, vystavěný za peníze utržené z městských obligací. Pro tento návrh svědčí i již provedená instalace konsorcia, která využívá sítě MetroNet.
Na druhou stranu má údajně celá akce pro investory smysl pouze ve chvíli, kdy pokrývání realizují prostřednictvím vlastní infrastruktury.

rozpory:

  • v metru je potřeba nechat rezervu pro budoucí vedení, ale zároveň je v jeho tunelech evidentně dost volného místa, zejména s přihlédnutím k možné tloušťce optických kabelů
  • konsorcium a zejména operátoři mobilních sítí údajně považují za smysluplné pouze využívání vlastní infrastruktury, nikoli pronajaté, ovšem zároveň jejich již provedené instalace využívají pronajatou infrastrukturu
  • DP nabádá k využití sítě PragoNet, přestože současné instalace jsou realizovány prostřednictvím sítě MetroNet, PragoNet byl postaven za peníze města a jeho akcionářem je i DP, který vlastní Praha

Celá záležitost má několik rovin, z nichž nad ostatní ční problém zajišťování bezpečnosti občanů a návštěvníků Prahy. Současně se signálem EuroTelu a RadioMobilu se pod zem totiž dostával i signál policejní trunkové sítě Pegas. Jestliže se pokrývání zastavilo, zastavilo se i šíření policejního signálu v podzemí. Policisté, vybavení vysílačkami Pegasu se tak stávají hluchými cestujícími, bez spojení s operačním důstojníkem i svými kolegy. Situaci, která může nastat při pátrací akci nebo při pokusu zvládnout nějakou agresivní skupinu, asi netřeba popisovat.
Jsem přesvědčen, že starost o to, aby síť PragoNet získala dalšího zákazníka a zvýšila se tak šance na návratnost městských investic, je v tuto chvíli zcela druhotná. Pražští zastupitelé, protože Praha vlastní svůj Dopravní podnik, jsou povinni zasazovat se o větší bezpečnost svých občanů a ne upřednostňovat snahu o návratnost od samého počátku diskutabilní investice. Domnívám se, že i s přihlédnutím k potřebě ponechat si prostorovou rezervu, by měl DP a především hlavní město umožnit instalaci případného nového vedení, protože přítomnost signálu pro mobilní telefony a především pro policejní vysílačky je z hlediska obyvatel a návštěvníků Prahy velmi žádoucí.

Z neoficiálních zdrojů jsme dokonce zaznamenali i zprávu o tom, že využití sítě PragoNet je dokonce podmínkou pro další instalace v metru. Zatím tuto informaci řadíme mezi spekulace, ovšem pokud by se nám ji podařilo ověřit, ocitla by se celá záležitost ve zcela jiném světle.

Ve snaze získat podrobnější informace o postupu prací v metru jsme se obrátili také na EuroTel, který je jednatelem konsorcia ( členové EuroTel, RadioMobil, vnitro). Získali jsme následující odpověď:

...k Vašemu dotazu ohledně pokrytí metra:

Projekt pokrývání metra ze strany EuroTelu nebyl přerušen - nyní je ovšem ve stadiu jednání. EuroTel o daném problému stále jedná s magistrátem hlavního města Prahy a Dopravním podnikem hl. m. Prahy - spolumajiteli společnosti, která EuroTelu nabízí své služby v oblasti pokrývání metra. Jakmile budou jednání dokončena k všeobecné spokojenosti, přistoupí EuroTel k dalším krokům.

Stanovisko EuroTelu potvrzuje jediné, problém existuje. Samozřejmě ve snaze nekomplikovat si pozici pro další jednání samozřejmě operátor nesděluje, v čem konkrétně je háček ukryt.
Ve snaze zjistit, proč se pokrývání metra signálem zastavilo, budeme samozřejmě pokračovat. Naše redakce by pochopila průtahy způsobené komerčními hledisky u signálu pro mobilní telefony, ale odmítáme pochopit tyto průtahy, pokud brání šíření signálu policejní sítě Pegas.