Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokrytí EuroTelu a RadioMobilu: jaká je skutečnost?

aktualizováno 
Testujeme pokrytí na dálnici D5 Praha-Plzeň.

Pokrytí signálem přestalo být před delší dobou otázkou zásadního rozdílu mezi sítěmi EuroTel GSM Global a RadioMobil Paegas. Nicméně stále jsou tu rozdíly. Jaké ty rozdíly jsou? to můžeme zjistit snadno: přiložme vedle sebe mapy pokrytí obou sítí. Jak asi tušíte, tato metoda k praktickému výsledku nevede - RadioMobil vidí svoje pokrytí příliš růžově a EuroTel s oblibou používá při kreslení map modré brýle. Drobné díry v síti nejsou v mapách zmiňovány vůbec a také ne všechno pokrytí na generovaných mapách odpovídá skutečnosti.

A tak jsme se rozhodli skutečné pokrytí změřit. K experimentu jsme si vybrali dálnici D5 z Prahy do Plzně, tedy úsek snad nejméně problematický a s teoreticky nejlepším pokrytím. Pamatujme na to, že dálnice patří mezi prioritní místa, kde je signál střežen nejbedlivěji.

Jaká je metodika testu? Pro měření jsme použili okalibrované telefony Siemens S10 - známé to lovce signálu. Tyto telefony jsme připojili k počítači vybaveném software GSMscan Petra Mrázka (děkujeme!) a kabely od TeleTechu. GSMscan monitoroval a měřil sílu signálu v dB v intervalech 10 vteřin, následně je zapisoval do souboru, kde k naměřeným hodnotám další software přiřazoval kilometráž. Tím jsme získlali poměrně representativní škálu - vzhledem k tomu, že na dálnici (v praxi se měřilo od Rudné do konce dálnice v Plzni) naše vozidlo pohybovalo téměř stále rychlostí 120 km/h, je odstup mezi jednotlivými body měření cca. 300-350 metrů, tedy pro daný účel dostatečný.

Díky tomu jsou výsledky měření odpovídající skutečné realitě, nikoliv nějakému specializovanému měřícímu přístroji, jaké používají kontroly operátorů a ČTÚ. Telefony byly ve vozidle pozicovány ve směru jízdy, takže jejich uložení nemělo na signál vliv. Nicméně kvalita signálu odpovídá telefonu uloženému v autě, nikoliv s použitím hands-free s externí anténou.

Signál byl změřen dvakrát - jednou cesta z Rudné do Plzně a podruhé zpáteční cesta. Hodnoty byly zprůměrovány. Veškerá data jsou samozřejmě platná k datu měření, tedy 21.7.1999 16-18 hodin. Pro informaci, ideální počasí pod mrakem.

Jaká je tedy skutečnost? Jak  již bylo řečeno, dálnice patří mezi jednoduché úseky na pokrývání a navíc mezi úseky prioritní, proto se není čemu divit, že kvalita pokrytí je na velmi vysoké úrovni a nepokrytých úseků je pomálu. Do map pokrytí obou operátorů jsme doplnili křížkem místa, kde signál není.

Jak jsme sílu signálu vyhodnocovali? Signál jsme rozdělili do tří skupin podle jeho síly a to takto:

  • zelená - do -91 dB - kvalitní signál odpovídá cca. čtyřem až dvěma čárkám na mobilním telefonu
  • žlutá - -92-97 dB - problematický signál, kde je větší pravděpodobnost nekvalitního přenosu hovoru. Odpovídá cca. jedné čárce.
  • červená - pod -98 dB - mimo signál. Tato hranice je pro mnoho telefonů kritická. Hovor, pokud se naváže, je nekvalitní, rychle se rozpadá, v horším případě telefon nedokáže síť vůbec detekovat. Sama síť odmítá hovory při hranici -103-105 dB.

V případě dálnice D5 je většina dálnice pokrytá dostatečně kvalitně, pouze v zakřížkovaných oblastech je signál problematický a dostává se do červeného vyhodnocení. V okolí křížků je pak vyhodnocení žluté, ale nezakreslovali jsme jej. Na grafech kilometrového pokrytí je zelená nahrazena bílou, aby to tak nedráždilo oči.

Tedy jak vypadá pokrytí?

Zde je graf podle kilometráže - růžový je logicky Paegas, modrý je EuroTel. Čím vyšší křivka, tím lepší signál. Pokud si na graf kliknete, zobrazí se větší verze.

Graf průběhu intenzity signálu

Mapa zjištěných "děr" v pokrytí signálem sítě Paegas

Mapa zjištěných děr v pokrytí signálem sítě Paegas

Legenda
Velké křížky označují místa, kde se signál ztrácel úplně a na delší dobu, malé pak místa, kde docházelo ke krátkodobým výpadkům.

Ve směru Praha - Plzeň jsme narazili na poměrně velký výpadek velmi brzy za Prahou, v klesání od Rudné k Loděnici. Zde dokonce vypadl hovor z Nokie 3210. Další markantní díra byla před kilometrem 50, přibližně u Holoubkova. Další, pouze malé poruchy, jsme zaznamenali těsně před Plzní, v dolíku u odbočky na Ejpovice.

Mapa zjištěných "děr" v pokrytí signálem sítě EuroTel GSM Global

Mapa zjištěných děr v pokrytí signálem sítě EuroTel GSM Global

Legenda
Velké křížky označují místa, kde se signál ztrácel úplně a na delší dobu, malé pak místa, kde docházelo ke krátkodobým výpadkům.

Obdobně jako v síti Paegas, slabé místo se objevilo v klesání od Rudné k Loděnici. Zde měli oba operátoři velké problémy, což je vidět i na grafu. EuroTel ještě drobně zakolísal těsně za Loděnicí (km 12). Úsek mezi Berounem a Mýtem byl u obou operátorů stabilní. Potíže nastaly (stejně jakou u Paegasu) před kilometrem 50, přibližně u Holoubkova. U EuroTelu se ale opakovaly malým výpadkem na kilometru 53 - dálnice D5 je zde zaříznuta do lesnatého kopce mezi Holoubkovem a Rokycany. Síť EuroTel opět zakolísala u odbočky na Ejpovice, na konci dálnice D5 a dále ve stoupání nad Plzeň.

Výsledky měření

Mapy jsou samozřejmě zajímavá věc, neméně zajímavé ale může být procentuální srovnání. Proto jsme spočítali počty intervalů patřících do jednotlivých kvalitativních skupin a procentně jsme vyjádřili, kolik procent cesty budete mít signál "zelené" kvality, kvality "žluté" a nekvality "červené".

pokryti-grafetapg.gif (6014 bytes)

Jak vidno, kvalita pokrytí se liší jen nevýrazně - EuroTel má pouze téměř dvojnásobnou oblast s nepoužitelným signálem (to v procentech není tolik), nicméně procenta kvalitně pokryté oblasti (94% u Paegasu a 92%u EuroTelu) jsou téměř stejné a pro uživatele sítí je velmi příznivé to, že kvalitně pokryté oblasti jsou v naprosté převaze.

Generálně řečeno má dálnici D5 o něco málo lépe pokrytou RadioMobil, v případě obou sítí má dálnice svoje díry. V případě EuroTelu platí, že problematických úseků má více, ale ani s RadioMobilem nelze projet celou dálnici a celou cestu telefonovat. Dobrou zprávou ale je, že vyjma tyto díry je signál velmi kvalitní.

Tento test je prvním testem svého druhu - až čas ukáže, zda naši čtenáři mají o podobné testy pokrytí důležitých oblastí zájem. Svůj názor samozřejmě můžete vyjádřit v následujícím hlasování...

Autoři: , ,
Nejčtenější

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Další z rubriky

Nahradí otisky prstů skener obličeje?
Měla to být největší inovace roku, ale nezvládl ji ani Apple

Dlouhé měsíce se o ní mluvilo, měl ji mít Samsung S8, pak to měla být klíčová vlastnost nového iPhonu. Jestliže výrobci už umí displeje zahnout a roztáhnout...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
Technolog/Metalurg - vhodné pro absolventy!

Grafton Recruitment Praha
Karlovarský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.