Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojištění PDA? Proč ne...

aktualizováno 
Dnes lze opravdu pojistit skoro cokoliv. Vzhledem k rozmachu spotřební elektroniky není výjimkou, když chce zákazník pojistit své PDA. A proč mu nevyjít vstříc...

Pojišťuje se leccos, ale PDA? Proč ne… Poslední dobou zaznamenáváme snahu uživatelů různým způsobem si PDA chránit. Někteří si kupují různá pouzdra, hard case (nerozbitná, nebo velice odolná pouzdra z tvrzeného plastu, nebo hliníkové slitiny). Někomu však takové pouzdro může překážet, nebo jinak nevyhovuje. Navíc si chce PDA pojistit, nejenom proti rozbití, ale také proti odcizení. To nám žádné pouzdro nezabezpečí. Naopak finančně nás to bude s pouzdrem bolet více, jelikož není součástí PDA, ale musí se koupit navíc. Můžeme tak zvolit dnes populární pojištění drobné elektroniky. Podívejte se na cenovou klakulaci a pojistné podmínky. Třeba o něm také začnete uvažovat...

Tabulkový výpočet pojistného u pár modelů:

Typ PDA

Cena zařízení

Roční pojistné

Spoluúčast

MDA2

23000

1724

1000

Palm Tungsten T3

15000

1408

1000

Palm Tungsten E

8000

1096

1000

Ceny jsou tabulkové a tak cena zařízení je zaokrouhlena nahoru na celé tisíce. Myslím si, že to je vcelku pěkná služba, kdy si člověk za rozumný peníz pojistí své PDA; proti ukradení, pádu a rozbití. Když uvážíme, že spoluúčast je 1000 Kč a pojištění necelých deset procent z ceny, je to ještě rozumná hranice financí, které je schopen člověk dát pŕi nákupu nového PDA. Navíc zařízení je pojištěno do své plné ceny.

Pro úplnost ještě přikládám smluvní podmínky a ujednání, za kterých je možné PDA pojistit:


INFORMACE  POJIŠTĚNÍ ELEKTRONICKÝCH ZAŘÍZENÍ

1. "Všerizikové pojištění elektronických zařízení je určeno zejména pro pojišťování elektronických zařízení s převažujícím podílem elektroniky a zahrnuje pojištění pro pojistná nebezpečí ""živelní"" (požár, výbuch, blesk, povodeň nebo záplava, vichřice, krupobití atd.), ""provozní"" (pády, nárazy, střety, úmyslné poškození, přepětí, indukce atd.), ""klasická strojní"" (vady materiálu, konstrukce nebo technologie výroby atd.). "

2. "V základním rozsahu pojištění jsou všechny škody způsobené ""povodní nebo záplavou"" omezeny limitem plnění ve výši 50 tis. Kč. Pokud pojišťovna nerozhodne jinak, lze na přání klienta připojistit navýšení tohoto limitu."

3. "Odcizení je v základním rozsahu pojištění podle DPPEZ 1 vyloučeno. Pokud má být pro trvale instalovaná zařízení (např. v lékařských ordinacích, kancelářích) sjednáno pojištění pro pojistná nebezpečí ""krádež - loupež"", musí být zvlášť sjednáno pojištění těchto nebezpečí (např. na ""Vložce K1"")."
"Pro přenosná a mobilní zařízení, která nejsou trvale instalovaná, je možno tato nebezpečí pojistit přímo v pojištění elektroniky pomocí ""Doložky E1"". "

4. "Pro přenosná a mobilní zařízení, na která se většinou nevztahuje pojištění ""živelní"" - sjednané pro trvalé místo pojištění definované obvykle adresou, jsou pak z pojištění elektroniky kryta vedle ""provozních nebezpečí atd."" také nebezpečí živelní."

5. "Pojištění sjednané podle Všeobecných pojistných podmínek pro pojištění majetku VPPM 2000 a Doplňkových pojistných podmínek pro pojištění elektronických zařízení DPPEZ 1 je pojištěním ""ALL RISKS"" (pojištění se vztahuje na jakoukoli pojistnou událost, která není v pojistných podmínkách nebo v pojistné smlouvě vyloučena). "

6. Pojištění se obvykle sjednává pro:
kancelářská zařízení a zařízení pro zpracování dat (osobní počítače, notebooky, kopírky)
sdělovací a rádiovou techniku (telefonní centrály, mobilní telefony)
lékařskou techniku (lékařská televizní a měřící technika, vyšetřovací a léčebné přístroje)
měřící, regulační, kontrolní a obdobnou techniku (automatizační a zabezpečovací
technika)
ostatní zařízení (klimatizační zařízení, zařízení nepřetržitého síťového napájení) apod.

7. Pojištění se sjednává se spoluúčastí pojištěného na vzniklé škodě. Minimální výše spoluúčasti je 1 000 Kč. Sjednáním vyšší spoluúčasti jak 1 000 Kč lze získat slevu na pojistném v závislosti na její výši.

8. Pojišťovna poskytuje pojistné plnění v nových cenách, ale pro věci, od jejichž data výroby uplynulo více než pět let, poskytuje pojišťovna plnění v časových cenách, tj. s odpočtem opotřebení.

9. Výše pojistného vychází z výše sjednané pojistné částky, kterou si stanoví při sjednávání pojistník. Ten by při stanovení její výše měl mít na mysli, že pojistná částka by se měla co nejvíce přiblížit reálné ceně znovupořízení pojišťovaných věcí, tedy aby za tuto částku mohl pořídit věc novou stejných parametrů a ve stejné kvalitě. Je třeba mít na mysli, že výše pojistné částky je horní hranicí plnění pojišťovny. Kromě toho, pokud pojistná částka je nižší o více jak 30 procent než částka odpovídající nové ceně pojištěné věci v době pojistné události, může pojišťovna uplatnit tzv. podpojištění, tj. přiměřeně krátit pojistné plnění.
 

 

Autor:


Témata: PalmOS, Notebook

Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz