Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pointui Home: ovládání WM komunikátoru trochu jinak

aktualizováno 
Programů, které mají usnadnit ovládání kapesních počítačů, je mnoho. V některých případech se jim to daří, u jiných není větší komfort ovládání příliš znát. Zajímavé uživatelské rozhraní s prostým názvem Home můžeme s klidným srdcem zařadit do první kategorie.

Pointui Home: povedené uživatelské rozhraní pro váš komunikátor

Apple iPhone jen ukázal cestu

Komunikátory s Windows Mobile jsou při některých situacích pomocí prstů docela obtížně ovladatelné. Kromě nových HTC zařízení s TouchFLO se většinou počítá především s ovládáním pomocí dotykového pera. To může být leckdy otravné. Vývojáři již nejednou vyslyšeli hlasy uživatelů prahnoucí po snazším ovládání kapesních počítačů. Připomeňme povedené uživatelské rozhraní Spb Mobile Shell, které promění celé prostředí operačního systému.

Kromě tohoto komplexního řešení jsme se již mnohokrát setkali s aplikacemi, které si na mušku vzali jen konkrétní část operačního systému. Třeba práci s telefonním seznamem usnadní SSContacts, PCM Contacts nebo placený Fun Contact. Také s nejrůznějšími typy virtuálních klávesnic se v posledních měsících roztrhl pytel. Netřeba dodávat, že za stále kratším intervalem mezi představováním nových aplikací k lepšímu ovládání WM zařízení stojí Apple iPhone. Přístroj, který si ve světě získal obrovskou oblibu a stal se kapesním společníkem více než milionu uživatelů. Daleko vyšší počet však tomuto telefonu nemůže přijít na jméno a i naši čtenáři se do iPhonu v diskuzích nezřídka obouvají. Jisté ale je, že iPhone inspiroval nejeden vývojářský tým.

S výsledkem svého snažení se naposledy pochlubil Pointui.

Instalace

Po stažení CAB souboru a synchronizaci zařízení přes ActiveSync spusťte instalaci. Jelikož jde o aplikaci, která se bude spouštět ihned po startu přístroje, je lepší jej nainstalovat přímo do vnitřní paměti.

Instalací sice přijdete o téměř 1 MB prostoru na FlashROM, získáte ale mnohem víc. Pointui Home není nijak polovičaté řešení, ale velmi promyšlené uživatelské rozhraní, které si vás snadno získá.

Praktické zkušenosti

Pointui Home se automaticky aktivuje a zaujme pozici jedné software klávesy na  Dnes.
Na úvodní obrazovce je vidět síla signálu, název operátora, hlasitost a stav baterie. Poklepáním ozubeného kola se octnete v nastavení přístroje.

Pointui Home Pointui Home Pointui Home

Nad jménem provozovatele se krčí ikonky symbolizující aktivní Bluetooh, wi-fi nebo datové přenosy. Skvělý dojem z celého rozhraní dotváří svěží design, nutno pochválit také celkovou svižnost. Ta je i přes přítomnost animovaných ikonek a efektních přechodů mezi jednotlivými nabídkami vysoká, a to i na MDA Compact II s 200 MHz CPU.

Spodní panel sestává ze čtyř ikonek, které slouží k přístupu k telefonním hovorům, emailovému účtu a textovým zprávám. Zatímco u textové korespondence se nic nemění a stiskem se katapultujete do známých editorů zpráv, seznam hovorů je úplně nový.

Pointui Home Pointui Home Pointui Home

Grafický kabátek je laděný stejně jako zbytek rozhraní, oproti vestavěné historii hovorů je zde několik milých překvapení a bohužel i jedna velká nectnost.

Začněme tím příjemnějším. U aktivního jména v seznamu hovorů se totiž automaticky zobrazí historie hlasové komunikace. U několika posledních hovorů je přitom zobrazen čas jeho uskutečnění. Stiskem levé navigační klávesy snadno přejdete do dalšího menu, odkud lze daný kontakt vytočit, případně jemu zaslat SMS.

Pointui Home telefon Pointui Home telefon

To byla ta příjemnější část. Problémem je však česká diakritika, kterou program jednoduše nezná a písmenka opatřená háčkem nebo čárkou sprostě vynechává, případně je nahradí jiným (nesmyslným) znakem. To se bohužel netýká jen telefonního seznamu, ale i celého nastavení přístroje, kde jsou rovněž s diakritikou problémy.

Symbol hudebních not logicky aktivuje vestavěný Media Player. Mezi horní a dolní systémovou lištou nesmí chybět přesný čas. Ten může být analogový nebo digitální.

Stiskem šipky v dolní části displeje přejdete k seznamu aplikací. První složka následující nabídky obsahuje přístup k SMS, MMS a emailu. Snadno lze také přejít k tvorbě tabulky v Excelu, záznamu nové schůzky či úkolu. Seznam aplikací je standardně prázdný. Chcete-li jej zaplnit, je nutné v adresáři Windows vytvořit podadresář Start Menu/Programs a sem následně zkopírovat dané zástupce programů. Ve vytvořeném seznamu oblíbených aplikací pak lze tahy prstů po displeji rychle listovat, což platí pro jakoukoli širší nabídku v Pointui Home.

Pointui Home Pointui Home Pointui Home

Listovat se dá i na hlavní obrazovce a to v místech zobrazení času. Ten může být nahrazen měsíčním zobrazením kalendáře, blížících se schůzek nebo aktuálních úkolů. Nechybí ani informace o počasí. Při zobrazení počasí mohou být teplotní rozsahy zobrazeny buď ve stupních Celsia nebo Fahrenheita. Nastavuje se také interval aktualizace.

Pointui Home  Pointui Home  Pointui Home

Jak bylo řečeno, pomocí Home lze spravovat také veškeré nastavení komunikátoru. Hlubší nabídky sice jsou již klasického zobrazení, horní lišta se šipkou “Zpět“ ale zůstává. Problémem zůstává zmíněné nekorektní zobrazování diakritiky (Paměť – Pame, Podsvcen – Podsvícení, PYenos – Přenos).

Pointui HomePointui HomePointui Home

Hlavní přednosti:

 • Příjemné ovládání přístroje prsty
 • Rychlý přístup k telefonním hovorů, SMS, e-mailům
 • Vylepšená historie hovorů
 • Applet Gibbon  - zobrazení času, data, úkolů, schůzek, kalendáře a předpovědi počasí
 • Pěkný správce bezdrátových modulů, regulace hlasitosti a stavu baterie
 • Virtuální zámek zařízení
 • Svižnost celého rozhraní
 • Freeware

Pointui HomePointui HomePointui Home

Hlavní neduhy:

 • Nerozlišuje GPRS a EDGE (jen kolektivně Data)
 • Nezobrazuje aktivní HSPDA
 • Není určeno pro zařízení s VGA displeji
 • Aplikace nelze zavírat, pouze přesouvat na pozadí
 • Občas zamrzá
 • Nelze vytáčet kontakty software tlačítkem

Hardware požadavky:

 • Pocket PC s Windows Mobile 5.0 a 6 (verze pro WM 2003 se chystá)
 • 1 MB volné vnitřní paměti

Pointui Home je velmi povedeným uživatelským rozhraním, které má čím zaujmout. Potěší rychlá odezva, která urychlí práci s přístrojem. Pochvalu si zaslouží i pečlivě ušitý grafický kabátek, za který by se nemuseli stydět ani placené aplikace. Autoři tohoto programu se rozhodli nabídnout jej uživatelům Windows Mobile zcela zdarma, pokud s ním budete spokojeni, můžete jejich snažení ocenit libovolnou částkou.

Stahujte zde

Jak často se setkáváte s místy bez mobilního signálu?

celkem hlasů: 2994

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

Zřídka 1297

Téměř nikdy 678

Často 559

Velmi často 460Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz