Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pointui Home: ovládání WM komunikátoru trochu jinak

aktualizováno 
Programů, které mají usnadnit ovládání kapesních počítačů, je mnoho. V některých případech se jim to daří, u jiných není větší komfort ovládání příliš znát. Zajímavé uživatelské rozhraní s prostým názvem Home můžeme s klidným srdcem zařadit do první kategorie.

Pointui Home: povedené uživatelské rozhraní pro váš komunikátor

Apple iPhone jen ukázal cestu

Komunikátory s Windows Mobile jsou při některých situacích pomocí prstů docela obtížně ovladatelné. Kromě nových HTC zařízení s TouchFLO se většinou počítá především s ovládáním pomocí dotykového pera. To může být leckdy otravné. Vývojáři již nejednou vyslyšeli hlasy uživatelů prahnoucí po snazším ovládání kapesních počítačů. Připomeňme povedené uživatelské rozhraní Spb Mobile Shell, které promění celé prostředí operačního systému.

Kromě tohoto komplexního řešení jsme se již mnohokrát setkali s aplikacemi, které si na mušku vzali jen konkrétní část operačního systému. Třeba práci s telefonním seznamem usnadní SSContacts, PCM Contacts nebo placený Fun Contact. Také s nejrůznějšími typy virtuálních klávesnic se v posledních měsících roztrhl pytel. Netřeba dodávat, že za stále kratším intervalem mezi představováním nových aplikací k lepšímu ovládání WM zařízení stojí Apple iPhone. Přístroj, který si ve světě získal obrovskou oblibu a stal se kapesním společníkem více než milionu uživatelů. Daleko vyšší počet však tomuto telefonu nemůže přijít na jméno a i naši čtenáři se do iPhonu v diskuzích nezřídka obouvají. Jisté ale je, že iPhone inspiroval nejeden vývojářský tým.

S výsledkem svého snažení se naposledy pochlubil Pointui.

Instalace

Po stažení CAB souboru a synchronizaci zařízení přes ActiveSync spusťte instalaci. Jelikož jde o aplikaci, která se bude spouštět ihned po startu přístroje, je lepší jej nainstalovat přímo do vnitřní paměti.

Instalací sice přijdete o téměř 1 MB prostoru na FlashROM, získáte ale mnohem víc. Pointui Home není nijak polovičaté řešení, ale velmi promyšlené uživatelské rozhraní, které si vás snadno získá.

Praktické zkušenosti

Pointui Home se automaticky aktivuje a zaujme pozici jedné software klávesy na  Dnes.
Na úvodní obrazovce je vidět síla signálu, název operátora, hlasitost a stav baterie. Poklepáním ozubeného kola se octnete v nastavení přístroje.

Pointui Home Pointui Home Pointui Home

Nad jménem provozovatele se krčí ikonky symbolizující aktivní Bluetooh, wi-fi nebo datové přenosy. Skvělý dojem z celého rozhraní dotváří svěží design, nutno pochválit také celkovou svižnost. Ta je i přes přítomnost animovaných ikonek a efektních přechodů mezi jednotlivými nabídkami vysoká, a to i na MDA Compact II s 200 MHz CPU.

Spodní panel sestává ze čtyř ikonek, které slouží k přístupu k telefonním hovorům, emailovému účtu a textovým zprávám. Zatímco u textové korespondence se nic nemění a stiskem se katapultujete do známých editorů zpráv, seznam hovorů je úplně nový.

Pointui Home Pointui Home Pointui Home

Grafický kabátek je laděný stejně jako zbytek rozhraní, oproti vestavěné historii hovorů je zde několik milých překvapení a bohužel i jedna velká nectnost.

Začněme tím příjemnějším. U aktivního jména v seznamu hovorů se totiž automaticky zobrazí historie hlasové komunikace. U několika posledních hovorů je přitom zobrazen čas jeho uskutečnění. Stiskem levé navigační klávesy snadno přejdete do dalšího menu, odkud lze daný kontakt vytočit, případně jemu zaslat SMS.

Pointui Home telefon Pointui Home telefon

To byla ta příjemnější část. Problémem je však česká diakritika, kterou program jednoduše nezná a písmenka opatřená háčkem nebo čárkou sprostě vynechává, případně je nahradí jiným (nesmyslným) znakem. To se bohužel netýká jen telefonního seznamu, ale i celého nastavení přístroje, kde jsou rovněž s diakritikou problémy.

Symbol hudebních not logicky aktivuje vestavěný Media Player. Mezi horní a dolní systémovou lištou nesmí chybět přesný čas. Ten může být analogový nebo digitální.

Stiskem šipky v dolní části displeje přejdete k seznamu aplikací. První složka následující nabídky obsahuje přístup k SMS, MMS a emailu. Snadno lze také přejít k tvorbě tabulky v Excelu, záznamu nové schůzky či úkolu. Seznam aplikací je standardně prázdný. Chcete-li jej zaplnit, je nutné v adresáři Windows vytvořit podadresář Start Menu/Programs a sem následně zkopírovat dané zástupce programů. Ve vytvořeném seznamu oblíbených aplikací pak lze tahy prstů po displeji rychle listovat, což platí pro jakoukoli širší nabídku v Pointui Home.

Pointui Home Pointui Home Pointui Home

Listovat se dá i na hlavní obrazovce a to v místech zobrazení času. Ten může být nahrazen měsíčním zobrazením kalendáře, blížících se schůzek nebo aktuálních úkolů. Nechybí ani informace o počasí. Při zobrazení počasí mohou být teplotní rozsahy zobrazeny buď ve stupních Celsia nebo Fahrenheita. Nastavuje se také interval aktualizace.

Pointui Home  Pointui Home  Pointui Home

Jak bylo řečeno, pomocí Home lze spravovat také veškeré nastavení komunikátoru. Hlubší nabídky sice jsou již klasického zobrazení, horní lišta se šipkou “Zpět“ ale zůstává. Problémem zůstává zmíněné nekorektní zobrazování diakritiky (Paměť – Pame, Podsvcen – Podsvícení, PYenos – Přenos).

Pointui HomePointui HomePointui Home

Hlavní přednosti:

 • Příjemné ovládání přístroje prsty
 • Rychlý přístup k telefonním hovorů, SMS, e-mailům
 • Vylepšená historie hovorů
 • Applet Gibbon  - zobrazení času, data, úkolů, schůzek, kalendáře a předpovědi počasí
 • Pěkný správce bezdrátových modulů, regulace hlasitosti a stavu baterie
 • Virtuální zámek zařízení
 • Svižnost celého rozhraní
 • Freeware

Pointui HomePointui HomePointui Home

Hlavní neduhy:

 • Nerozlišuje GPRS a EDGE (jen kolektivně Data)
 • Nezobrazuje aktivní HSPDA
 • Není určeno pro zařízení s VGA displeji
 • Aplikace nelze zavírat, pouze přesouvat na pozadí
 • Občas zamrzá
 • Nelze vytáčet kontakty software tlačítkem

Hardware požadavky:

 • Pocket PC s Windows Mobile 5.0 a 6 (verze pro WM 2003 se chystá)
 • 1 MB volné vnitřní paměti

Pointui Home je velmi povedeným uživatelským rozhraním, které má čím zaujmout. Potěší rychlá odezva, která urychlí práci s přístrojem. Pochvalu si zaslouží i pečlivě ušitý grafický kabátek, za který by se nemuseli stydět ani placené aplikace. Autoři tohoto programu se rozhodli nabídnout jej uživatelům Windows Mobile zcela zdarma, pokud s ním budete spokojeni, můžete jejich snažení ocenit libovolnou částkou.

Stahujte zde

Jak často se setkáváte s místy bez mobilního signálu?

celkem hlasů: 2994

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

Zřídka 1297

Téměř nikdy 678

Často 559

Velmi často 460
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...Najdete na iDNES.cz