Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pohřbívají textovky klasické dopisy?

Dívka dojde důstojným krokem k toaletnímu stolku, odemkne ho a ze zásuvky bere balíček dopisů, převázaný hedvábnou stuhou. „Vezměte si je zpět,“ praví trochu plačtivě slova neschopnému mladíkovi, „nikdy víc Vás nechci vidět.“ Takovou situaci dnes zažijete jen stěží. Budete však rozchod řešit posláním SMS zprávy?

Od posla, kurýra a postiliona přes pošmistra k pošťákovi, messengerovi...

Aniž víme cokoli o této dívce a jejím ctiteli, snadno si domyslíme, jakou úlohu v jejich vztahu hrály dopisy. Měli štěstí – žili už v době, kdy nebylo obtížné odeslat soukromý list, docela levně a bez velkého rizika cenzury (pokud za cenzory nepovažujeme jejich rodiče). Před staletími si totiž luxus korespondence mohli dovolit jen skuteční vládcové: například v Egyptě běhali se svitky papyru jen faraonovi poslové. Předchůdkyně pošty, římská „statio posita“, byla už velice dobře organizovaná a na svou dobu neuvěřitelně rychlá – především proto, že římské impérium disponovalo kvalitní sítí silnic. Už ve starověkém Římě bylo možné poslat něco (zprávu, předmět, nebo dokonce člověka) „expres“ – zvláštním rychlým vozíkem.

Ve středověku měli ovšem privilegovaní vlastní posly a ti méně významní zkrátka posílali zprávy po pocestných a kupcích, kteří je vyřizovali většinou ústně. Vlastní kurýrní sítě se zastávkami v uzlových městech si postupně vybudovala nejen šlechta, ale i mnohé řády a univerzity. Pergamen a papyrus ve 14. století nahradil papír, sbalený do ruličky a důkladně zapečetěný. V 17. století se listy umně skládaly do sebe, aby nebylo snadné dopis otevřít a přečíst. Na nápad vyrobit speciální kapsy – obálky přišel až o sto let později jeden obratný anglický obchodník.
Málokdo ví, že pošta má velkou zásluhu na vzniku a rozšíření novin – byla zkrátka schopna potištěné listy s aktuálními zprávami doručit velmi rychle do příslušných míst. Poštovní sítě v 17. a 18. století v Evropě patřily většinou významným rodinám. V Rakousku to byli Paarové, od nichž správu poštovního spojení převzal stát až za Marie Terezie. V polovině 19. století byly zavedeny známky, které odstranily potíže s vymáháním poštovného – ty prý zaměstnávaly pošťáky snad více než samotná roznáška.
O to, kdo vynalezl pohlednice a korespondenční lístky, se po léta přou Rakušani s Němci. Podle všeho na nápad rozesílat jednoduché lístky stejného formátu bez obálky přišel v roce 1865 německý poštovní úředník Heinrich von Stephan, první Korrespondenz-Karte ale odešla z rakouské pošty, a to o čtyři roky později.

Dopis

Dopisy (soukromé a literární)...

Dopis, původně co možná nejkratší (aby se šetřilo vzácným papírem), se postupem doby prodlužoval. Plnil úlohy nejen všeobecně informační a administrativní, ale i ryze soukromé. Dopis mohl sloužit i jako obhajoba či vysvětlení učení nebo postoje pisatele (vzpomeňme alespoň na Husovy dopisy z Kostnice nebo Žerotínovu Obranu). Stával se tak i prostředkem, jak osvědčit vybroušený stylistický um, a vstoupil do literatury. Posuďte sami i jen podle oslovení, která v 90. letech 16. století používal Karel starší ze Žerotína: „Urozený a můj velice a obzvláštně milý Pane pane strejče, své povolné služby s vinšováním od Pána Boha všech nejlepších věcí Vsti (vašnosti) vzkazuji.“ „Václave milý, dobréhoť zdraví rád přeji.“
Světlo světa spatřily listy literární – fiktivní: snad nejznámějším románem v dopisech jsou Nebezpečné známosti Choderlose de Laclos, odhalující neřestný život francouzské smetánky, dokonce dvakrát zfilmované. Korespondence známých osobností je, jak známo, dodnes předmětem obecného zájmu – ať už z pohnutek „šlechetných“, jako je například poznání kontextu umělcovy tvorby (dopisy B. Němcové a mnohé další), anebo jako potrava senzacechtivých čtenářů. Četné soukromé listy jsou také zjevně psány už s myšlenkou na další čtenáře, z nich největší proslulosti u nás nepochyby nabyly Havlovy Dopisy Olze.

... a jejich konkurence

A jsme u telegrafu, veřejnosti zpřístupněného v 50. letech 19. století, a u telefonu, který byl v Praze zaváděn od roku 1881. Telefon byl mimochodem vynalezen v podstatě náhodou... Námi oslavovaný A. G. Bell chtěl původně sestrojit přístroj, který by vizualizoval mluvený jazyk: byl totiž učitelem neslyšících a kromě toho měl neslyšící snoubenku.
Pražská ústředna byla na evropskou připojena už v roce 1896. Telefon skutečně částečně přejímal funkci soukromého dopisu, ale dělo se tak zpočátku jen velmi zvolna, neboť jen malá část populace telefonní přístroj vlastnila. O skutečně širokém rozšíření pevných telefonů v domácnostech lze mluvit až v posledních desetiletích. Další revoluci v soukromé komunikaci na dálku tedy znamenalo až rozšíření počítačů, internetu a v neposlední řadě i mobilní telefonie. Mění se nejen komunikační prostředky, ale i sama podoba naší komunikace a její obsah, protože i my žijeme najednou jinak, rychleji. Dnešní školák už se podiví, když v Olbrachtově povídce Bratr Žak přečte: „Přišlo prý nějaké psaní a lístek. Brzy po vašem odjezdu. Ale měly zpáteční adresu, tak byly vráceny na ni. Fricek zbledl. Úředník se obrátil k nějakému obchodníkovi a přejal od něho mnoho psaní a peněžních poukázek. „Snad vám bratr ještě napíše,“ dodal mezi prací, „pošleme vám to do Strakonic.“

Dopis

Je moderní komunikace neosobní?

Díky telefonu, počítačovým konferencím a chatu můžeme tedy i na dálku synchronně komunikovat s jinými lidmi. Elektronická pošta (e-mail) zase zaplňuje mezeru mezi dopisem, který putuje k adresátovi několik dní, a telefonátem nebo elektronickou konferencí, které se odehrávají „teď a tady“. Je tedy zřejmé, že jedna forma komunikace nemůže jinou nikdy plně nahrazovat – spíše se doplňují. Na tom nic nemění ani například fakt, že je dnes měsíčně na světě odesláno 15 miliard SMS. Bylo by směšné tvrdit, že dopisům a pohlednicím už zcela odzvonilo a že kvůli e-mailům a chatu budou za pár let hospody zet prázdnotou. Na druhou stranu nelze například jednoznačně hovořit o „osobních pohlednicích“ a „neosobních textových zprávách“ – jejich obsah přece závisí především na přínosu pisatele. Komu obvyklá formulace „Veselé Vánoce a šťastný nový rok“ ve spojení s fotografíí vánočního zátiší s větvičkami a cukrovím připadá osobní? Snad jen, že podle písma poznáte, jak moc odesilatel spěchal...
Elektronické a tradiční formy korespondence si navzájem vypůjčují prostředky, které se jim hodí: například textové zprávy si vypůjčují předtištěné formulace z pohledů (šablony), k nimž pisatel doplní jen několik slůvek nebo jen podpis. Většinou jde o přání nebo vyznání a v mobilních komunikacích se jim říká předdefinované zprávy. Ve zprávách SMS zase často najdeme zkratkovité formulace podobné telegramům. E-mail je snad největším zlodějem tradic, přejímá mnohé z dopisu, ačkoliv bývá zpravidla podstatně kratší než dopis a nezříká se ani v nejmenším výhod elektronické komunikace. Opačně to funguje také – třeba „smajlíky“ neboli znaky emotikonu, které mají napsanému textu dodat emocionální rozměr, se stále častěji vyskytují i v tradičních dopisech, psaných rukou.

Na závěr několik dat z historie moderní soukromé korepondence

  • 1817 – v Rakousku se objevily první poštovní schránky
  • 1850 – telegraf ve službách veřejnosti
  • 1869 – první pohlednice v Rakousku
  • 1881 – v Praze se začíná zavádět telefon
  • 1889 – pražská ústředna připojena k evropské síti
  • 20. století – rozšiřování a zdokonalování pevné telefonní sítě, zdokonalování poštovních služeb za využití moderní dopravy
  • 90. léta 20. století – postupné rozšiřování a komercializace internetu, e-mail, konference a posléze chat využívá široká veřejnost
  • 1991 – první mobilní telefony v Československu
  • 1992 – odeslána první textová zpráva na mobilní telefon na světě
  • 1999 – počet soukromých poštovních zásilek klesl od roku 1994 o polovinu
  • únor 2000 – měsíčně je odesláno na mobilní telefony kolem 4 miliard textových zpráv
  • prosinec 2000 – měsíčně přichází na mobilní telefony na světě 15 miliard textových zpráv

(Převzato z časopisu Impuls)

  • Nejčtenější

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Mají dost kompromisů, sem tam něco navíc. Nejlevnější mobily známých značek

19. dubna 2024

Výrobci telefonů mají zpravidla řešení i pro ty zákazníky, kteří potřebují co možná nejlevnější...

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Tento podnik budou milovníci vína zbožňovat. Musí se ovšem vzdát mobilu

18. dubna 2024  12:33

Se zajímavým způsobem, jak strávníky přimět ke vzájemné komunikaci, přišel majitel restaurace v...

Ultra smartphone i odlehčená novinka. Motorola zahustila nabídku

18. dubna 2024

Společně s modelem Pro se na český trh chystají ještě další dvě novinky od Motoroly. Jednou je...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...