Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podzimní překvapení Panasoniku: silná dvojka GD95 a GD96

aktualizováno 
Po různých zmatcích o odkladech Panasonic konečně upřesnil, kdy se začnou prodávat a co budou konkrétně umět jeho dva nové manažerské telefony GD95 a GD96. Ačkoliv si jsou hodně podobné, rozdíly se přeci jen najdou - především podpora technologie GPRS. Do konce roku by tyto krásky s velkými displeji měly být k dispozici.
Již v březnu na hannoverském CeBITu představil Panasonic svou novinku z řad telefonů manažerských, model GD95. Pozitivní ohlasy návštěvníků veletrhu prý přinutily zástupce firmy zamyslet se a přebudovat nový přístroj - výsledkem jsou telefony dva, ač velmi podobné. Výhod překvapivě velkého displeje nebo poštovního klienta POP3 využijí majitelé obou modelů, ale jen ti s GD96 budou moci přistupovat k datům také pomocí technologie GPRS.

panasonic_GD95a96_prehled

Telefony si drží tvary a barvy typické pro Panasonic, na první pohled byste je zařadili právě do designerské dílny této společnosti. Tomu napovídá i barva - černá nebo stříbrná. Jeden z charakteristických poznávacích prvků, kurzorová klávesa pod displejem, však zmizela. Nahradil ji joystick, kterým lze pohybovat do čtyř stran, a jeho stiskem potvrzovat funkce, stejně jako u Alcatelu OT 701. Displej nad tímto hlavním ovládacím prvkem je opravdu veliký, hlavně jeho výška je s konkurencí nesrovnatelná. Díky tomu je možné na něm v jedné chvíli zobrazit 10 řádek textu, na každý se vejde 16 znaků (160 znaků, tedy celá SMS. K tomuto prostoru pro text pak přičtěte ještě dvě řady informačních ikon. Podobně jako již starší modely GD90 a GD93, i nové telefony mají několik různých barev podsvícení displeje, které lze přiřadit ke zvonění pro různé kontakty ze seznamu. Narozdíl od sedmi volitelných barev GD93 se však omezují jen na tři - bílou, zelenou a žlutou.

Pro někoho bohužel, pro jiné naštěstí, Panasonic opět v těchto mobilech kombinuje manažerské a zábavní funkce. Je pochopitelně milé, že s vyzváněním telefonu si vydržíte hrát několik hodin, podobně jako s různými logickými i akčními hrami, ale mnoha lidem bude spíše chybět infračervený port, nebo dokonce bluetooth.

Vyzvánění je opravdu u Panasoniků GD95/96 hračka na dlouhé večery. Zaprvé zvládá polyfonní (až tříhlasé) melodie, které si můžete i sami komponovat pomocí aplikace na telefonu. Pokud se něčím takovým nechcete zabývat, můžete si novou melodii stáhnout z internetu, případně si ji nahrát. V této funkci vylepšeného zvonění se japonské firmy Sony a Matsushita (výrobce značky Panasonic) shodují. Telefony GD95/96 dokáží uložit dvě nahraná vyzvánění, každé může být dlouhé až deset vteřin, tedy dvojnásobně oproti Sony. Pokud ovšem pohrdnete bohatou nabídkou audioprodukce, stačí prostě přepnout na vibrační zvonění.

panasonic_GD95a96_displeje

Když vás přestanou bavit hrátky se zvukem, můžete si nějakou dobu vybírat vhodný obrázek na displej, který se bude zobrazovat vždy v pohotovostním stavu. Jestli vám statický obrázek nestačí, Panasonic GD95/96 má také deset animací. Poslední ze zábavných funkcí jsou dvě hry - skládačky (15 různých) a jedna „akční“ (Mogular).

Pokud jde o schopnosti datové a komunikační, GD95/96 jsou velmi vhodné pro psaní SMS zpráv a e-mailů, neboť velký displej umožňuje zobrazit 160 znaků a software T9 usnadní a urychlí psaní. Oba modely podporují elektronickou poštu (POP3/SMTP), ovšem GD96 ji dokáže za pomocí GPRS (4+1 timeslot) přeci jen rychleji přijímat a odesílat. Prohlížeč WAPu podporuje verzi 1.2.1.

panasonic_GD95a96_velky Telefony ovšem nepostrádají ani to, k čemu jsou primárně určeny - tedy funkce manažerské. Jde o klasický kalendář s poznámkami, plánovač úkolů, přehled času ve světových městech, hlasové vytáčení a diktafon, který ovšem zvládne jen 16 vteřin záznamu. Nadstandardní je také zabudované hlasité hands-free, u Panasoniku však tolik nepřekvapí (mají ho i starší modely, např. GD52 nebo) GD92). Budík, kalkulačka a konvertor měn je už naprosto běžná výbava kteréhokoliv mobilu.

Oba přístroje se snad na trhu objeví ještě do konce roku. Panasonic GD95 se dokonce již začal prodávat v Asii, v Evropě bude k dispozici v nejbližších dnech. Ani Česká republika nebude pozadu - v současnosti již mají operátoři k dispozici první vzorky - a pokud vše půjde dobře, budeme si moci GD95 pořídit na konci listopadu. Cena bohužel ještě není známá, ale jako manažerský telefon se tento model jistě nedostane pod deset tisíc korun. Verze GD96, podporující technologii GPRS, se začne prodávat nejspíš ještě před koncem roku, v České republice ji však máme očekávat až v únoru nebo březnu 2002.

Vlastnosti Panasoniků GD95 a GD96:

 • Rozměry: 125,6 x 45,6 x 14,4 mm
 • Hmotnost: 84 gramů
 • Baterie: 650mAh Li-Ion
 • Výdrž: pohotovostní čas až 150 hodin, při hovoru až 400 minut
 • Model GD96 podporuje GPRS 1+4 timeslot
 • WAP 1.2.1
 • Displej: 10 řádek po 16 znacích + 2 řádky ikon
 • Paměť na čísla v telefonu - 200 záznamů
 • Podsvícení displeje - bílá / zelená / žlutá
 • Vibrační zvonění
 • Software T9 pro pohodlnější psaní textu
 • Hlasové vytáčení
 • Hlasité hands-free
 • Diktafon na 16 vteřin záznamu
 • Hry: patnáct různých skládaček + Mogular
 • Grafické menu, 10 animací, 30 obrázků na displej (wallpaper)
 • E-mail (SMTP/POP3)
 • Šablony na psaní SMS zpráv
 • Vyzvánění: z internetu stáhnutelné, polyfonické (3 hlasy), skládání melodií, nahrání zvonění přes mikrofon
 • Další funkce: světový čas, digitální i analogové zobrazení hodin, plánovač, budík, kalkulátor, konvertor měn
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Další z rubriky

Dvě levné novinky se skoro stejnou výbavou. Hezčí je ten levnější

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české...

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české pobočky tvrdili, že v Česku se bude...

Další problémy prémiových smartphonů od Googlu. Přehřívají se

Google Pixel 2

Smartphony Pixel byly očividně šité horkou jehlou. Mají totiž tolik problémů, kolik si vzorový smartphone platformy...

Xiaomi chce být jedničkou. Tímto modelem útočí na konkurenci cenou

Xiaomi Redmi 5 Plus

Do redakce nám dorazila jedna z novinek od Xiaomi představených před koncem loňského roku. Už tehdy se o příchodu...Najdete na iDNES.cz