TweetDeck: podvodníci lákali uživatele na očekávanou aplikaci

TweetDeck: podvodníci lákali uživatele na očekávanou aplikaci | foto: thenextweb.com

Podvodníci falšují aplikace pro Android. Chtějí za ně pouhý dolar

  • 127
Na oficiálním aplikačním portálu platformy Android se objevila falešná aplikace, která se tvářila jako originální program. Aplikaci ale na portál umístil úplně jiný subjekt a uživatelé tak za cenu jednoho dolaru získali pouze funkčně okleštěnou verzi programu.

TweetDeck není název jen pro stále vyvíjeného Twitter klienta pro systém Google Android. Tato aplikace totiž umožňuje spravovat i účet na Facebooku a slouží i jako klient k službám Foursquare a Buzz.

Aplikace ale ještě není hotová, k dispozici je pouze betaverze, kterou mohou uživatelé získat z oficiálního webu projektu po přihlášení na svůj účet. A odtud následně požádat o zaslání beta verze, soubory z příchozího mailu následně zkopírovat do zařízení a provést instalaci.

To může být pro méně zkušené uživatele, zvyklé na komfortní stahování přímo z Marketu, problematické. Ti pak často kontrolovali Market, jestli náhodou již tvůrci nevystavili očekávanou aplikaci na oficiální portál. Jaké bylo jejich překvapení, když se v seznamu aplikace TweetDeck skutečně objevila a to s cenovkou jednoho amerického dolaru.

Aplikaci ale na portálu nenabídli skuteční autoři, nýbrž skupinka podvodníků. Nic netušící napálení uživatelé za své peníze získali okleštěnou verzi aplikace TweetDeck, která navíc byla s mnoha telefony nekompatibilní. Autoři později program přejmenovali na TweetTwee.

Podvodníkům ale nebyla štěstěna nakloněna dlouho a tak byli zanedlouho odhaleni a aplikace z Marketu zmizela. Není známo, kolik uživatelů skupinka výtečníků takto napálila, předpokládáme ale, že jejich konto mohlo být bohatší o několik stovek dolarů.

Autoři originálního programu navíc na svém Twitteru publikovali varování, ať uživatelé falešnou aplikaci nestahují. A chtějí program distribuovat zcela zdarma. Právě i cena měla být pro natěšené stahovače určitým varováním.

Skuteční tvůrci vyslali skrze Twitter varování

Není to první příklad škodlivé aplikace

Znovu se ukazuje, že až přílišná benevolence Google k propuštění aplikací na oficiální portál má svá negativa. Není to totiž zdaleka první případ, kdy byla do nabídky vpuštěna škodlivá nebo nebezpečná aplikace. Za zmínku stojí třeba utilita MemoryUp, která slibovala efektivnější využití operační paměti přístroje, ale místo toho uživatelé přišli o svá data z paměti telefonu i karty. Aplikace také z emailového účtu uživatele rozesílala spam.

A teprve nedávno se na portálu objevila aplikace, která se tvářila jako multimediální přehrávač. Obsahovala však vir, který začal následně nekontrolovatelně rozesílat SMS.