Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé pořádají hon na služby s textovkami

aktualizováno 
Chcete vědět, kdy jede vlak do Moravské Třebové, jak si pořídíte nejlevnější hypotéku a co dávají v kinech? Vždy za cenu jediné textové zprávy? V České republice se najdou firmy, které se domnívají, že toho chcete vědě velmi mnoho a v komerčním použití zpráv SMS vidí zlatý důl - a zdaleka to nejsou jen mobilní operátoři. Esemesky, původně podceňovaná telekomunikační služba, si tak razí cestu do světa velkého businessu. Ale ještě jim zbývá do pootevřených dveří strčit nohu.

Stěží by se hledal příklad, který by lépe dokumentoval neuvěřitelně rychlé prorůstání telekomunikačních technologií do světa “kamenného obchodu”. Během osmačtyřiceti hodin o sobě na relativně malé české scéně daly vědět dvě firmy, které poskytují velmi podobné služby založené na komerčním využití textových zpráv SMS.

Na konci minulého týdne proběhla médii zpráva o firmě intel-net, která nabízí službu s názvem Zelená SMS. Ta funguje zhruba na principu tzv. “Zelené linky”, kterou již telekomunikační operátoři nabízejí. Taková zelená SMS se vám může hodit v případě, že někde narazíte na reklamní materiál propagující atraktivní výrobek či službu, na němž si zároveň přečtete klíčové označení firmy a telefonní číslo. Na to stačí zaslat SMS, v níž uvedete svůj email či fax; firma intel-net se následně spojí se svým zákazníkem, tedy inzerující firmou, a předá mu kontakt na vás (a vám zašle jménem inzerenta poděkování). Dotyčná firma se potom zařídí podle svého a osloví vás pomocí média, které jste uvedli jako svůj kontaktní údaj. Vás to celé stojí poplatek za jednu jedinou SMS.

Firmy konkurují operátorům

Zpráva o Zelené SMS však kromě potenciálních zákazníků oslovila také konkurenci. Chvíli to vypadalo, že se obě firmy mohou setkat dříve u soudu než na trhu. Souběžně s intel-netem totiž hodlá marketingová firma Infoset představit svoji velmi podobnou službu s názvem SMSnow. Její šéf a duchovní otec Daniel Péder volil ostrá slova: ”Jedná se o pokus o napodobeninu naší služby, kterou my ovšem máme chráněnou patentem,“ řekl na adresu intel-netu.

Zelená SMS a SMSnow skutečně fungují docela podobně, nicméně ne úplně podobně. Narozdíl od výše popsané Zelené linky se vám v případě SMSnow neozve přímo firma, jejíž služby nebo produkty vás zaujaly, nýbrž totéž vyřídí přímo Infoset. Můžete si opět zvolit médium, jímž chcete informace přijímat, přičemž nejobvyklejšími cestami jsou fax a elektronická pošta. Platíte opět jedinou SMS.

Obě firmy se nakonec shodly na tom, že ani patent - jímž jsou chráněny obě služby - se nežaluje tak horký, jak se schválí. “SMSnow, jak se zdá po podrobnějším prostudování, je z podstatné části něco úplně jiného než Zelená SMS,” uvedl později Péder. Navíc hlavní konkurenci mohou oba noví hráči na telekomunikačním trhu vidět především v zavedených mobilních společnostech, které obdobné služby provozují (Paegas Info u RadioMobilu nebo Infotext a Business Messaging Gateway u Eurotelu).

Banky a státní správa

Péder, který investoval do SMSnow sedmimístnou cifru, vidí budoucnost své firmy růžově: “Poskytování služby se stalo hlavním předmětem mého podnikání; nešel bych do toho, kdybych si nemyslel, že se to povede.” “Povést se” přitom samozřejmě znamená získání lukrativních zakázek od velkých společností. Vzhledem k ještě neuzavřeným jednáním nebyl šéf Infosetu ochoten prozradit jména svých budoucích klientů, ale nejvíce si slibuje například od bank, kterým by podle něho měla jeho služba usnadnit hledání cest k novým zákazníkům. Stejně tak by mohly SMSnow využívat orgány státní správy a další organizace, dopravci atd.

O nápady na poli komerčního využití telekomunikací tedy ani na českém trhu není nouze. Zároveň je jisté, že se jeho protagonistům bude lépe prorážet, až budou sami své služby znát natolik, že si je nebudou plést s konkurencí (a až budou fungovat internetové stránky, na nichž má fungovat jejich zkušební provoz, což včera nebyl případ intel-netu).

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Ve světě se 3G vypíná, na ostrově svobody ho teď se slávou spouštějí

Mobilní internet spouští už i na Kubě

Ostrovní stát Kuba konečně začal umožňovat svým občanům připojení na mobilní internet. Zatím však poskytuje služby...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Najdete na iDNES.cz