Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé pořádají hon na služby s textovkami

aktualizováno 
Chcete vědět, kdy jede vlak do Moravské Třebové, jak si pořídíte nejlevnější hypotéku a co dávají v kinech? Vždy za cenu jediné textové zprávy? V České republice se najdou firmy, které se domnívají, že toho chcete vědě velmi mnoho a v komerčním použití zpráv SMS vidí zlatý důl - a zdaleka to nejsou jen mobilní operátoři. Esemesky, původně podceňovaná telekomunikační služba, si tak razí cestu do světa velkého businessu. Ale ještě jim zbývá do pootevřených dveří strčit nohu.

Stěží by se hledal příklad, který by lépe dokumentoval neuvěřitelně rychlé prorůstání telekomunikačních technologií do světa “kamenného obchodu”. Během osmačtyřiceti hodin o sobě na relativně malé české scéně daly vědět dvě firmy, které poskytují velmi podobné služby založené na komerčním využití textových zpráv SMS.

Na konci minulého týdne proběhla médii zpráva o firmě intel-net, která nabízí službu s názvem Zelená SMS. Ta funguje zhruba na principu tzv. “Zelené linky”, kterou již telekomunikační operátoři nabízejí. Taková zelená SMS se vám může hodit v případě, že někde narazíte na reklamní materiál propagující atraktivní výrobek či službu, na němž si zároveň přečtete klíčové označení firmy a telefonní číslo. Na to stačí zaslat SMS, v níž uvedete svůj email či fax; firma intel-net se následně spojí se svým zákazníkem, tedy inzerující firmou, a předá mu kontakt na vás (a vám zašle jménem inzerenta poděkování). Dotyčná firma se potom zařídí podle svého a osloví vás pomocí média, které jste uvedli jako svůj kontaktní údaj. Vás to celé stojí poplatek za jednu jedinou SMS.

Firmy konkurují operátorům

Zpráva o Zelené SMS však kromě potenciálních zákazníků oslovila také konkurenci. Chvíli to vypadalo, že se obě firmy mohou setkat dříve u soudu než na trhu. Souběžně s intel-netem totiž hodlá marketingová firma Infoset představit svoji velmi podobnou službu s názvem SMSnow. Její šéf a duchovní otec Daniel Péder volil ostrá slova: ”Jedná se o pokus o napodobeninu naší služby, kterou my ovšem máme chráněnou patentem,“ řekl na adresu intel-netu.

Zelená SMS a SMSnow skutečně fungují docela podobně, nicméně ne úplně podobně. Narozdíl od výše popsané Zelené linky se vám v případě SMSnow neozve přímo firma, jejíž služby nebo produkty vás zaujaly, nýbrž totéž vyřídí přímo Infoset. Můžete si opět zvolit médium, jímž chcete informace přijímat, přičemž nejobvyklejšími cestami jsou fax a elektronická pošta. Platíte opět jedinou SMS.

Obě firmy se nakonec shodly na tom, že ani patent - jímž jsou chráněny obě služby - se nežaluje tak horký, jak se schválí. “SMSnow, jak se zdá po podrobnějším prostudování, je z podstatné části něco úplně jiného než Zelená SMS,” uvedl později Péder. Navíc hlavní konkurenci mohou oba noví hráči na telekomunikačním trhu vidět především v zavedených mobilních společnostech, které obdobné služby provozují (Paegas Info u RadioMobilu nebo Infotext a Business Messaging Gateway u Eurotelu).

Banky a státní správa

Péder, který investoval do SMSnow sedmimístnou cifru, vidí budoucnost své firmy růžově: “Poskytování služby se stalo hlavním předmětem mého podnikání; nešel bych do toho, kdybych si nemyslel, že se to povede.” “Povést se” přitom samozřejmě znamená získání lukrativních zakázek od velkých společností. Vzhledem k ještě neuzavřeným jednáním nebyl šéf Infosetu ochoten prozradit jména svých budoucích klientů, ale nejvíce si slibuje například od bank, kterým by podle něho měla jeho služba usnadnit hledání cest k novým zákazníkům. Stejně tak by mohly SMSnow využívat orgány státní správy a další organizace, dopravci atd.

O nápady na poli komerčního využití telekomunikací tedy ani na českém trhu není nouze. Zároveň je jisté, že se jeho protagonistům bude lépe prorážet, až budou sami své služby znát natolik, že si je nebudou plést s konkurencí (a až budou fungovat internetové stránky, na nichž má fungovat jejich zkušební provoz, což včera nebyl případ intel-netu).

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.Najdete na iDNES.cz