Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většina tuzemských zájemců nechce být čtvrtým mobilním operátorem

  16:05aktualizováno  16:05
Podmínky aukce volných mobilních kmitočtů, které ve čtvrtek zveřejnil Český telekomunikační úřad, odradily většinu možných tuzemských zájemců o provozování čtvrté mobilní sítě v Česku. O své neúčasti v aukci již informovaly společnosti Dial Telecom, Česká pošta a ha-vel internet.

Český telekomunikační úřad | foto: Mobil.iDNES.cz

Do aukce se zřejmě nepřihlásí ani společnost UPC. Finanční skupina PPF podmínky dosud nekomentovala. Zájem PPF se tak dá i nadále předpokládat, a to i vzhledem k aktivnímu přístupu během připomínkového řízení k podmínkám aukce. O kmitočty se zřejmě utkají i všichni tři mobilní operátoři: Telefónica, T-Mobile a Vodafone.

"Při bližším pohledu do problematiky musí všichni vidět, že ČTÚ zkrátka nedává vůbec rovnou šanci novému operátorovi přijít do ČR," okomentoval podmínky aukce místopředseda představenstva Dial Telecomu Aleš Zeman. Dále uvedl, že to i po úpravě podmínek vypadá na stejnou blamáž jako dosud. Pásmo 1 800 MHz vyhrazené pro nového operátora podle Zemana stačí pro pokrytí území z technického hlediska, ale ne z ekonomicko-podnikatelského.

Podle Pavla Halfara, jednatele společnosti ha-vel internet, může nový operátor vzniknout pouze za podmínky vyhrazení pásma 800 MHz. To umožňuje pokrytí velkého území s nižším počtem vysílačů. "Vzhledem k tomu, že ČTÚ nereflektoval tuto zásadní připomínku naší společnosti, aktuálně nepředpokládáme naši přímou účast v aukci," uvedl.

Společnost UPC, největší kabelová firma v Česku, se k podmínkám aukce nechtěla vyjadřovat. Mluvčí Juraj Gerbera pouze potvrdil platnost dřívějšího vyjádření, že firma hledá vhodný model poskytování mobilních služeb k současné nabídce volání, televize a internetu v pevných sítích. UPC se v minulosti zajímala spíše o možnost pronajímání sítě od jiné společnosti a vytvoření virtuálního operátora.

Český telekomunikační úřad zahájil aukci kmitočtů pro vysokorychlostní připojení LTE ve čtvrtek. Zájemci o kmitočty v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz se mohou do výběrového řízení hlásit do 10. září. Do konce letošního roku by měly být kmitočty vydraženy a jejich přidělení by mělo proběhnout v lednu 2013.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Další z rubriky

Trump zásadně odmítá vstup největšího světového operátora do USA

Ilustrační snímek

Zvýšené riziko pro zájmy národní bezpečnosti. To je podle administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa důvod,...

T-Mobile přifoukl data studentského tarifu. Za konkurencí stále pokulhává

Ilustrační snímek

T-Mobile začátkem července vylepšil tarif Student. Nově jej lze pořídit s 6 GB mobilních dat. Oproti standardní...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

Najdete na iDNES.cz