Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podle GTS Český Telecom brání liberalizaci a tím i zlevnění hovorů

aktualizováno 
Společnosti GTS a Český Telecom dosud nemají podepsanou platnou propojovací dohodu a to i přes existenci několika cenových rozhodnutí ČTÚ. Až dosud se obě firmy jenom soudily, nyní přestává GTS Telecomu platit za propojení. Podle GTS za vše může Český Telecom – ten vinu odmítá a svaluje ji na GTS.

Mezi Českým Telecomem a konkurenční společností GTS to hodně jiskří. Vztahy obou operátorů nebyly nikdy ideální ani v minulosti, ale včera sáhla GTS k velmi razantnímu kroku – oznámila, že nebude platit Českému Telecomu za propojení sítí a to i přesto, že bude nadále spojovat hovory mezi oběma sítěmi – tedy bude propojení využívat. GTS tak chce dosáhnout toho, aby s ním Český Telecom uzavřel propojovací dohodu, kterou obě společnosti dosud nemají. „Náš krok je posledním prostředkem v situaci, kdy Telecom k jednání o potřebné propojovací dohodě nedonutily ani naše výzvy, ani pravomocné rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu z dubna 2001,“ prohlásil na včerejší tiskové konferenci generální ředitel GTS Milan Rusnák.

Jednání o propojovací dohodě mezi oběmi společnostmi uvázla na problému platby za přístupové svazky. To jsou telekomunikační linky, které vedou z ústředny jedné sítě do fyzického bodu propojení. Ten může být umístěný v síti Českého Telecomu, nebo v síti GTS. Český Telecom navrhuje, aby se obě společnosti dělily rovným dílem o všechny náklady na provoz bodu propojení a přístupové svazky z obou sítí. Na tomto principu se dohodl s ostatními operátory. GTS to ale odmítá a požaduje, aby si každá společnost platila jen svoje přístupové svazky a ta, u které bude i bod propojení, aby hradila jeho provoz.

Stanovisku GTS dal za pravdu i Český telekomunikační úřad. Jenže pro Telecom je tento princip nepřijatelný a tak podal na GTS žalobu, která způsobila až do soudního rozsudku cenové rozhodnutí ČTÚ neplatným (více o této kauze najdete v tomto článku). Protože se ale obě společnosti nedokážou dohodnout a rozhodnutí ČTÚ, které by tuto nedohodu nahradilo, je kvůli žalobě Telecomu neplatné, nemají mezi sebou uzavřenou propojovací dohodu. A proto si ani nemusí poskytovat všechny služby (jako jsou například zelené linky).

GTS tvrdí, že Telecom kvůli neexistenci propojovací dohody odmítnul zprovoznit volání mezi sítěmi na barevné linky a odmítá také navýšit kapacitu propojení mezi sítěmi. Podle Rusnáka proto nemůže GTS každý den spojit ve špičce spoustu hovorů do sítě Českého Telecomu. „Vymlouvá se (Telecom – poznámka redakce) přitom právě na neexistenci řádné propojovací dohody. Proto jsme se rozhodli postupovat stejně – do doby podepsání řádné smlouvy, na kterou se Telecom odvolává, nic nezaplatíme,“ řekl Milan Rusnák. GTS se spoléhá na to, že podle telekomunikačního zákona nesmí Český Telecom odpojit GTS od své sítě, ani když GTS neplatí. Přesto, že zákon odpojení od sítě výslovně zakazuje, sáhnul k němu v únoru mobilní operátor RadioMobil (o kauze jsme informovali v tomto článku). Ten po týdnu (a příkazu ČTÚ) GTS ke své síti Paegas opět připojil.

Český Telecom však již oznámil, že k tak razantnímu kroku nesáhne. „Český Telecom zatím nechce řešit nezákonný postup společnosti GTS tím, že by konkurenčního operátora odpojil od své sítě,“ prohlásil tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. Současně také potvrdil, že Telecom se skutečně odvolává na neexistenci propojovací dohody, ale odmítnul, že by kvůli tomu odmítal zprovoznit volání na barevné linky a navýšit kapacitu propojení. Podle Crhy nabídnul Telecom GTS navýšení kapacity propojení již 13. února tohoto roku; dosud mu GTS písemně neodpověděla. Vyjádření GTS k tomuto bodu se nám do uzávěrky nepodařilo získat.

Milan Rusnák se domnívá, že Český Telecom ignoruje jednání s GTS proto, aby svého největšího konkurenta zatlačil do kouta. Přistoupení na podmínky GTS by totiž mělo znamenat snížení nákladů i pro ostatní alternativní operátory (v případě GTS se jedná o 20 až 30 milionů korun ročně) a v důsledku i levnější hovorné. K tomu by podle něj vedla i větší konkurence v pevných sítích. S výjimkou velkých podniků má v současnosti Český Telecom na hlasové služby faktický monopol. Český Telecom kritiku odmítá a tvrdí, že je to naopak GTS, kdo odmítá jednat, případně nereaguje na návrhy Českého Telecomu. Ty jsou ovšem podle Rusnáka pro GTS principiálně nepřijatelné – proto o nich nelze ani jednat.

Pro zákazníky v současnosti spor obou společností nic neznamená – zůstane zachovaný současný stav. Vzhledem k tomu, že Český Telecom a GTS dosud nemají uzavřenou ani základní propojovací dohodu, nebude zřejmě moci GTS od 1. července poskytovat pro zákazníky Telecomu službu volba operátora – se kterou by mohli zákazníci ušetřit na hovorném. Současné jiskření mezi operátory by mohlo způsobit i znovuotevření kapitoly telekomunikací při našem jednání o vstupu do Evropské Unie. A to by mohlo naše předpokládané přijetí zkomplikovat či případně posunout. A to by neprospělo nikomu – zákazníkům ani telekomunikačním operátorům.


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Najdete na iDNES.cz