Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se, jak GPS zajišťuje bezpečnost a regulérnost rally

aktualizováno 
Od začátku tohoto roku jsou všechny vozy mistrovství České republiky v automobilových závodech vybaveny monitorovacím systémem ONI, který umožňuje sledovat pohyb a stav vozidel během celého závodu.

Systém ONI monitoruje rally v ČR

Nejbližším motoristickým podnikem, na kterém bude systém samozřejmě také nasazen do provozu, bude Barum Rally Zlín. Ta začíná již tento pátek, 22. 8., a končí v neděli 24. 8. Novinkou, která bude poprvé v provozu právě tento víkend, je on-line sledování průběhu jednotlivých rychlostních zkoušek na internetu.

Na adrese www.rallyzive.cz jsou připraveny plány všech patnácti erzet, na kterých bude možné s malým časovým odstupem necelé půlminuty sledovat aktuální polohy všech soutěžních posádek.

Systém ONI monitoruje rally v ČR

Monitorovací systém ONI byl letos Autoklubem ČR povinně zaveden poprvé, a to především z důvodu zvýšení bezpečnosti všech účastníků motoristických akcí. Jednotky umístěné v závodních speciálech umožňují rozpoznání a nahlášení neplánovaného zastavení či nehody během rychlostních zkoušek, a to včetně lokalizace každého automobilu díky systému GPS.

Systém ONI monitoruje rally v ČR

Celý projekt, který probíhá ve spolupráci s operátorem T-Mobile, vyšel Autoklub na přibližně čtyři miliony korun. V této částce je zahrnuto i 200 jednotek do závodních automobilů a 350 speciálních držáků. Zařízení je majetkem Autoklubu ČR a soutěžícím je pro jednotlivé podniky rallye bezplatně zapůjčeno, což většina závodníků samozřejmě vítá. Systém využívá datových přenosů T-Mobile GPRS/EDGE a Internet 4G, v místech, kde je problém se signálem, je pak v provozu rádiová síť.

Systém ONI monitoruje rally v ČR

Systém ONI byl prozatím nasazen na šesti závodech rally a pěti sprintrally a celkově bylo monitorováno 941 vozidel. Hlavním přínosem je zvýšení bezpečnosti, systém za tuto dobu automaticky rozpoznal 47 z 56 nehod a také zaznamenal 29 žádostí o pomoc.

Systém ONI monitoruje rally v ČR

Právě v ještě přesnějším a rychlejším rozpoznání nehody vidí zástupci systému ONI budoucnost, kam by se měl tento systém vyvíjet. Jde už ale jen o drobné úpravy, celkově je dle slov pana Radovana Nováka z Autoklubu ČR s tímto systémem velká spokojenost.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

T-Mobile začne rozdávat slevy až 25 % a k tomu přidá 10 až 15 GB dat

T-Mobile Magenta 1

T-Mobile spustí novou službu Magenta 1. Je to jakási varianta rodinných tarifů, ale v principu funguje úplně jinak a...

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

Český Vodafone má nového ředitele

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Novým generálním ředitelem české pobočky Vodafonu se stal Petr Dvořák, který byl od poloviny ledna pověřený řízením...Najdete na iDNES.cz