Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívali jsme se na zoubek nejlevnějšímu Palmu s Wi-Fi a Bluetooth

aktualizováno 
Je tomu téměř půl roku, co společnost Palm One představila svůj model označený TX. Tento na pohled švihák hned okouzlil každého, kdo toužil po dostatečné konektivitě svého kapesního počítače. Kromě Bluetooth nabídne totiž i podporu Wi-Fi sítí.

Palm TX byl představen společně s prvním levným barevným kapesním počítačem v říjnu loňského roku. Oproti Ziru Z22 však mířil mnohem výše.

Jen těžko jej lze zařadit do portfolia výrobce. Jedni se domnívají, že jde o nástupce oblíbeného modelu T5, druzí jej staví do pozice samostatného přístroje v nabídce.

Blíže k pravdě je však teorie druhá. Palm TX totiž vyplňuje mezeru, která vznikla velkým cenovým rozdílem mezi nižší modelovou řadou a aktuální vlakovou lodí. Za cenu pohybující se okolo tří set dolarů tak dostanete přístroj, který se svou výbavou sápe na paty i tomu nejvybavenějšímu Palmu na trhu.

Obsah balení:

 • Palm TX
 • cestovní nabíječka se čtyřmi redukcemi
 • datový kabel
 • semišový kryt displeje
 • ochranná fólie na dispej
 • samolepící vícejazyčná nápověda pro Graffiti 2
 • CD se softwarem
 • návod + záruční a reklamní dokumenty

Vzhled - vsázím na klasiku

Palm TX není žádný inovátor a vsadil tak na téměř klasický design. Běžný kvádřík však oživil prohnutím bočních stran a vyboulením vršku i spodku přístroje. Ve výsledku tak vypadá tento model uhlazeně a přitom není nudný. Používá plastové kryty, které nesou velmi temnou metalickou barvu s modrým nádechem. Na obou bocích pak naleznete drážky, z nichž pravá ukrývá stylus a levá slouží k zasunutí semišové ochrany displeje.

  

Rozměry přístroje jsou 121 × 78 × 15 mm a váha příjemných 149 gramů. Čelní strana tradičně nabídne rozměrný displej s maximálním rozlišením 480 × 320 obrazových bodů schopný zobrazit 65 536 odstínů barev. Je samozřejmě aktivní a umožňuje práci na výšku i na šířku. Oproti Palmu LifeDrive však k přepnutí zobrazení nenabídne žádnou hardwarovou klávesu. Pro přetočení obrazu musíte sáhnout do stavové lišty systému.

  

Pod displejem se usídlil shluk funkčních kláves, kterému dominuje navigační klávesa s potvrzovacím středem. Kolem ní se po dvojičkách krčí klávesy vyvolávající oblíbené aplikace, jejichž nastavení můžete libovolně měnit - tedy až na jednu. Notoricky známá klávesa se symbolem domečku má totiž pevně stanovenu funkci. Po jejím stisku se odkudkoli vrátíte do pohotovostního stavu, čímž zároveň uzavřete právě používanou aplikaci.

  

Spodní strana přístroje dostala do vínku pouze systémový konektor. Nahoře pak najdete nejen umě skrytý infraport, ale také hlavní vypínač systému těsně sousedící se standardním 3,5 mm Jack konektorem. Hlavní lákadlo však spočívá ve slotu pro paměťové karty SD/MMC s podporou IN/OUT (SDIO). Na straně zadní se umístila jen mřížka hlasitého reproduktoru a nechvalné známé tlačítko reset.

  

Ovládání - domečku, kde jsi?

Ovládání Palmu TX je pro fanoušky značky notoricky známé. Stejně jako u ostatních kapesních počítačů je potřeba vytáhnout stylus a pracovat s dotykovým displejem. Jeho citlivost je dostatečná, je však třeba najít ten správný přítlak. To platí dvojnásob v případě, že zvolíte zadávání znaků přes celý displej. Jinak se můžete spolehnout na běžné Grafitti či softwarovou QWERTY klávesnici.

  

V případě, že k psaní textů budete využívat jinou než standardní Grafitti plošku, připravte se na marné hledání softwarové klávesy pro návrat do pohotovostního stavu. Oproti Palmu Lifedrive ji nenaleznete ve stavové liště a spolehnout se musíte jen na hardwarovou klávesu pod displejem. Její velikost i zdvih však dovoluje jednoduchý stisk stylem. A propos, stylus je příjemně veliký, pevný a ideálně těžký. Práce s ním je skutečně příjemná.

  

Veškeré klávesy jsou po konstrukční stránce velmi kvalitní, mají ideální velikost i odezvu na stisk. Chválu směřujeme především na navigační klávesu, jejíž ovládání je doslova bezproblémové. S potížemi se můžete setkat snad jen u tlačítka pro vypnutí/zapnutí přístroje na hroní straně, jehož zapuštění nemusí lidem s většími bříšky prstů vyhovovat.

Hardwarová výbava - železo od Intelu

Srdcem kapesního počítače Palm TX se stal procesor Intel XScale taktovaný na 312 MHz. Díky menší náročnosti Palm OS na hardware běhá celý systém svižně, pouze u multimédií oproti konkurenční platformě nepatrně strádá. Může za to především malá paměť o velikosti 128 MB, přičemž uživateli je dostupných asi 100 MB. Úložiště ale můžete rozšířit až o dvougigovou paměťovou kartu SD/MMC.

Hlavním lákadlem tohoto Palmu je podpora bezdrátových standardů. V malé nenápadné krabičce tak naleznete nejen běžný infraport, ale také Bluetooth a především Wi-Fi 802.11b. S "téikskem" tak můžete datovat rychlostí až 11 Mbit/s a v nabídce naleznete i program pro bezdrátové sdílení souborů.

  

Nastavení bezdrátových sítí je rychlé a velice jednoduché. Při zapnuté kartě se ve stavové liště zobrazuje síla signálu a po rozkliknutí lze velmi rychle vyhledat dostupné sítě. Citlivost antény je velmi dobrá a tento Palm si poradí i se zabezpečením WEP i WPA.

Celý systém je napájen z integrované Li-Ion baterie o kapacitě 1250 mAh, která dokáže přístroj napájet po celých pět dnů běžného provozu. V Palmu si takové nasazení představují pod čtyřiceti minutami denní práce, kdy poloviční dobu pracujete s bezdrátovou kartou a zbytek času využíváte kancelářské aplikace.

  

Výdrž baterie je velmi závislá na práci s přístrojem a vzhledem k náročnosti bezdrátových technologií velmi dobrá. Během testování si Palm řekl o energii hned druhý den, po úplném nabití a velmi malém využívání ukazuje indikátor baterie i po čtrnácti dnech přibližně 75 procent kapacity.

Programové vybavení - stabilní Garnet

Vestavěné programy

• Webový prohlížeč Blazer
• Bluetooth Manager
• Kalendář
• Kontakty
• DataViz Documents To Go Professional Edition
• Výdaje
• Media
• Poznámky
• Zápisník
• Pocket Tunes MP3 přehrávač
• Zabezpečení
• SMS
• Solitaire
• Úkoly
• E-mailový klient VersaMail
• Wi-Fi Manažer

Ani Palm TX se neubránil nejrozšířenějšímu operačnímu systému PalmOS Garnet 5.4. Jde o velmi stabilní a dostatečně vybavené softwarové zázemí obsahující běžné aplikace. Žádné velké změny tak nečekejte, naleznete zde již známou sadu nejpoužívanějších aplikací v čele s výtečným emailovým klientem VersaMail a kancelářským balíkem Dataviz Documents To Go verze 7.006. Ten vám umožní prohlížení i rozsáhlých a poměrně složitých souborů ve formátu programů Microsoft Excel, Word a PowerPoint.

 

Organizaci času zvládá Palm již tradičně na výbornou. Propracovaný kalendář, úkoly, poznámky, hlasový záznamník, jednoduchý poznámkový blok, kalkulačka, převodník měn či správce kontaktů a aplikace zobrazující světový čas je u něj standardem. Pokud však chcete používat nábodeníčka či podobné české vymoženosti, poohlédněte se po české lokalizaci. V našem případě jsme měli k dispozici sériové číslo přímo na krabici, přednost zde dostala společnost RedGrep. Je velká škoda, že lokalizace není již v základu, stejně jako aktivní plocha pohotovostního režimu.

  

Ač je naprosto jisté, že se na nás v tuto chvíli zarytí příznivci PalmOS rozzuří, Palm stále ztrácí kvůli chybějícímu multitaskingu. Nováček si tak bude muset dlouho zvykat, že křížkem aplikaci neopustí a Task Manager skutečně nepotřebuje. Aplikace se automaticky ukončí při návratu na úvodní obrazovku, případně se najdou i takové, které dokáží běžet na pozadí (hudební aplikace pTunes). Multitasking přitom PalmSource slibuje již slušnou řádku let. Doufejme tak, že se to s novým záměrem firmy Access podaří. – více zde

Nabídka aplikací pokračuje programy pro komunikaci s mobilním telefonem jako je vytáčení čísel či správce SMS zpráv. Hodit se bude i propracovaný správce souborů či mediálního obsahu. Jako drobnost pak působí jednoduchý průvodce s prvotními tipy pro začátečníky či aplikace LD Addit umožňující jednoduché hledání doplňkových aplikací.

Připojení a multimedia - horká synchronizace

Na přiloženém CD naleznete známý software pro synchronizaci (Hot Sync). Jeho pomocí můžete synchronizovat Palm s Outlookem nebo firemním programem Palm Desktop. Novinku přitom k počítači připojíte pomocí USB kabelu, infraportu či bezdrátově přes Bluetooth. Během instalace se vyskytli

  

Oproti modelu LifeDrive v balení nenaleznete žádný software pro převod multimedií. Spolehnout se tak musíte na produkty třetích stran nebo se spokojit s možnostmi dodaného programového vybavení. Palm TX si samozřejmě poradí s videem, fotografiemi i přehráváním hudby ve formátu MP3. K tomuto účelu využijete velmi dobrou aplikaci pTunes, která umí pracovat na pozadí operačního systému.

  

Suma sumárum

Proč ho koupit?
 • Kvalitní konstrukce
 • Velmi příznivá cena
 • Stabilita systému
 • Podpora Wi-Fi
 • Výdrž baterie
Proč ho nekoupit?
 • Nedostatky v ovládání
 • Horší kvalita zvukového výstupu
 • Nedokonalé přehrávání hudby na pozadí
Za kolik?
9100 Kč
Palm TX je velmi dobrý produkt především pro pracovní nasazení. Jeho útlé tělo vás v kapse tížit nebude a díky internetovému prohlížeči Blazer a podpoře Wi-Fi sítí se z něj stává ideální kapesní společník pro práci s webem. Emailová komunikace je s tímto přístrojem doslova zábavou díky výbornému klientu a v případě nudy se můžete bez větších potíží podívat na film či poslechnout si oblíbené hudební album. Drobné chybičky můžeme nalézt v nedokonalosti ovládání a možná až příliš chabé softwarové výbavy pro stolní počítač.

 

 

Zapůjčila společnost ZONED

Autor:
Nejčtenější

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Další z rubriky

Scotty Allen s iPhonem 7, do kterého přidal sluchátkový port
Nadšenec se podomácku zbavil největší chyby nových iPhonů

Internetový kutil Scotty Allen se skutečně nezastaví před žádným obtížným úkolem. Poté, co si letos v dubnu podomácku sestavil z náhradních dílů funkční iPhone...  celý článek

Pixel 2 fotoaparát
iPhone 8 už nemá nejlepší foťák. Prvenství mu vydrželo jen několik dnů

Jen několik dní se ohřál Apple iPhone 8 Plus na trůnu nejlepšího fotomobilu podle testů organizace DxO Mark. V žebříčku mobilních telefonů se mu totiž shodným...  celý článek

Úvod do nové webové aplikace Google Photos
Prahli po exkluzivních tapetách, získali neomezené úložiště u Googlu

Možnost ukládat bezplatně neomezené množství fotografií a videí v plném rozlišení na Google Photos je výsadou uživatelů referenčních smartphonů společnosti...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.