Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podívali jsme se do zákulisí „svatostánku“ Telefóniky – O2 Arény

aktualizováno 
Minulý týden umožnila Telefónica O2 veřejnosti nahlédnout do zákulisí svého nového "svatostánku" – O2 Arény. Mnoho míst však zůstalo zájemcům o prohlídku skryto. My jsme ale dostali možnost podívat se na místa, kam se jen tak někdo nepodívá.

Bývalá Sazka Aréna se poměrně nedávno přejmenovala na O2 arénu. Celý proces přeměny a rebrandingu ukončil operátor teprve před nedávnem a tak se tuto událost rozhodl také řádně oslavit. Pro své zákazníky připravil možnost nahlédnout do útrob arény, kde se večer konal koncert skupiny Kabát.

My jsme získali možnost podívat se i do míst, kam se ani v případě dní otevřených dveří nemá běžný návštěvník šanci dostat. A také jsme se o O2 aréně dozvěděli spoustu zajímavostí a dat.

Návštěva v O2 Aréně

Tak například provozovatelé O2 Arény rádi říkají, že je jejich podnik vlastně největší hospodou v Česku. Dohromady je totiž na klubovém patře 2700 míst k sezení, z toho je 1372 klubových sedadel. Pronájem klubového sedadla stojí 15 až 45 tisíc korun ročně podle toho, v jakém sektoru se nachází. Na tato pronajatá místa si mohou jejich „vlastníci“ zakoupit vstupenky na akce v aréně za zvýhodněnou cenu. Vstupenku mají navíc vždy zaručenou.

Pokud chcete v O2 aréně zažít opravdový luxus, pronajměte si jeden ze 65 skyboxů. Vyjde vás to ale poměrně draho – skybox s kapacitou 15 až 20 lidí stojí ročně od jednoho do 3,2 milionu korun. Útěchou vám může být fakt, že vstupenky na akce máte za symbolickou desetikorunu. Skybox navíc budete mít k dispozici 24 hodin denně, tedy i mimo chvíle, kdy se v aréně koná nějaká akce. Můžete zde pořádat třeba firemní večírky, nebo jen brát svou sekretářku na zálety.

Během nejlukrativnějších událostí v aréně (třeba koncert Madonny) se v ní sní až 1,5 tuny jídla. V tu chvíli je v permanenci 70 kuchařů a 50 pomocníků, celkem může být v aréně až 2 000 zaměstnanců. Pro mnoho Čechů bude jednou z nejzajímavějších součástí O2 Arény její pivní hospodářství.

Údiv budí už rychlovýčepy v samotné hale. Těch je celkem 166 a jsou technickým unikátem – dovedou natočit pivo za 4 sekundy. Během patnáctiminutové hokejové přestávky se tak v hale vytočí i přes 10 000 piv. Při nedávném finále hokejové extraligy se během posledního zápasu vytočilo celkem 74 hektolitrů piva.

Návštěva v O2 Aréně

Taková spotřeba si žádá speciální zázemí. V suterénu arény se nachází unikátní chladírenská místnost s řídícím velínem. V místnosti je udržována teplota kolem 4 °C a nachází se tu čtyři obří tanky, každý o kapacitě 70 hektolitrů. Po hale pak pivo cirkuluje trubkami o úhrnné délce 2,7 kilometru. Ne vždy je však veškeré potrubí v provozu. Pokud by tomu tak bylo, bude v oběhu celkem 45 hl piva. Rozvody piva a vše kolem nich jsou výhradně dílem českých firem.

Návštěva v O2 Aréně

Kromě pivního zázemí jsme se také mohli podívat do technické režie, která zajišťuje obrazový přenos z akcí v aréně na obří kostku nad plochou a na dalších více než 200 plazmových televizorů umístěných po celé aréně. Podle náročnosti akce se odvíjí i aktuální počet pracovníků v režii. Jednodušší události vyžadují přítomnost pouhých dvou pracovníků, při náročných přenosech je v režií až 26 lidí. Pracuje se kompletně s digitálním signálem a vybavení v režii patří k tomu nejmodernějšímu v České republice.

Návštěva v O2 Aréně

Mimochodem třeba během motokrosových show v aréně není funkční kostka nad plochou – motokrosaři skáčou tak vysoko, že by do kostky mohli narazit. Ta je tak v tom případě vytažena do horní polohy těsně pod střechou. Při motokrosu se musí na plochu arény dovézt 300 kamionů zeminy. Náklaďáky mohou najet přímo na plochu, což také nebývá u podobných arén obvyklé. Sedadla ve spodních řadách jsou při motokrosu zasunuta, aréna je z tohoto hlediska hodně flexibilní.

Návštěva v O2 Aréně

K zasunovacím sedadlům se váže jedna poměrně zajímavá historka – musela totiž projít nedlouho po otevření arény reklamací. Důvod byl jednoduchý – řady se sedadly se prohnuly pod vahou skákajících fanoušků. Kanadská firma, která je dodávala, však zprvu odmítala reklamaci uznat – argumentovala tím, že fandění stylem „Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop...“ není ve světě obvyklé a tak na něj nemohla být zasunovací konstrukce připravena. Po dlouhých průtazích nakonec výrobce přistoupil k potřebným úpravám a zasouvací řady sedadel už se neprohýbají. Tolik...

Podívali jsme se i pod samotnou střechu arény k prstenci těsně pod ní. Na něj jsme se však nedostali, i nám tak zůstal tento kousek arény utajen. Ne tak jednomu švédskému hokejovému fanouškovi během mistrovství světa v roce 2004. Ten se na prstenec dostal i přes všechna bezpečnostní opatření. Provozovatelé arény dodnes netuší, jak se mu to mohlo podařit.

A není to jasné ani nám, protože do prostoru pod střechou vede prakticky jediný vchod. Ten je navíc zabezpečen speciální přechodovou komorou – po ověření vstupní karty se otevřou dveře proskleného tubusu. Do tubusu smí vstoupit pouze jedna osoba. Systém rozpozná jakýkoli pokus o podvod a dva lidi naráz do tubusu nepustí. Poté, co osoba do tubusu vstoupí, se za ní zavřou dveře, aby se po chvíli otevřely na jeho druhé straně. Teprve pak je průchod k prstenci volný.

Na tomto místě naše exkurze do arény končí. Prohlédněte si naši rozsáhlou fotogalerii a také se podívejte na krátké video, které jsme z návštěvy O2 arény sestříhali.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Rodiny ušetří za volání a internet konečně u všech operátorů

Ilustrační snímek

Ryze rodinný tarif, který přináší finančně výhodnější služby pro vícečlenné rodiny, byl dlouho výsadou pouze Vodafonu....

To by byl obchod roku. Vodafone potvrdil, že se zajímá o koupi UPC

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone oficiálně potvrdil, že začal jednání o části společnosti Liberty Global, jejíž součástí je česká pobočka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz