Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počítačový gigant Dell chystá armádu špičkových smartphonů

aktualizováno 
Americká společnost Dell chystá hned několik slibně vypadajících zařízení. Smartphony rozličných koncepcí a výbav s předinstalovaným systémem Google Android nebo Windows Phone 7 by měla uvést na trh v nejbližší době.

První smartphone značky Dell se jmenuje Aero | foto: dell.com

Že Dell hodlá konkurenčním chytrým telefonům pořádně zatopit, signalizují i kódová označení představených přístrojů. Společnost jako jména zvolila třeba české ekvivalenty hromu a záblesku.

Pravým lákadlem ale nebudou přízviska mobilů jako spíš jejich velmi slušná výbava. Ty nejlepší z nich přitom mají velký potenciál trhem smartphonů citelně zacloumat. Krom čtveřice zcela nových přístrojů je jasno i ohledně vůbec prvního smartphonu z dílen Dellu, modelu Mini 3i.

Dell Aero: dříve známý jako Benzine

Když se loni v srpnu objevily první fotografie nevalné kvality, jež měly zachycovat první smartphone z dílny Dellu, jen málokdo věřil, že se s přístrojem uživatelé někdy skutečně setkají.

Tehdy přezdívaný Benzine se zakrátko označoval jménem Mini 3i, jeho konečně označení je ale Dell Aero a na trh by měl zamířit ještě v průběhu tohoto čtvrtletí. Přesto, že již dnes je k dostání několik zařízení s Androidem 2.1, Aero nabídne v první fází pouze omšelou verzi 1.5 Cupcake. V druhém pololetí by ale měl Dell svůj hřích napravit uvolněním aktualizace na verzi Eclair.

Dell Aero

Aero pohání osvědčený procesor Marvell s maximálním taktem 624 MHz, který bývá zárukou velmi rychlé odezvy. Čelní straně vévodí kapacitní displej úhlopříčky 3,5" s trochu netradičním rozlišením 360 x 640 pixelů. Aero je se svými zhruba 100 gramy hmotnosti spíše kompaktním telefonem, který se díky tloušťce necelých 12 milimetrů vměstná do téměř každé kapsy.

Samozřejmostí je podpora Active sync s účty na Exchange serverech, vítaná pak výchozí podpora kancelářských dokumentů, kterou zaručuje předinstalovaný balík QuickOffice. Ten jsme nedávno porovnali s konkurenčním Documents to Go.

Technická specifikace:

 • Systém: Google Android 1.5 Cupcake (některé zdroje uvádějí 1.6 Donuts), upgrade na 2.1 v Q3/Q3 2010
 • Procesor: Marvell 624 MHz
 • Rozměry: 58 x 122 x 11,7 mm
 • Hmotnost: 104 g
 • Sítě/data: Quadband GSM (GPRS, EDGE), Triband UMTS (HSPA)
 • Konektivita: Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP), USB 2.0, wi-fi
 • Displej: kapacitní; 3,5" s rozlišením 360 x 640 bodů, 18-bitové barvy
 • Fotoaparát: 5.0 MPix, autofokus, 8x digitální zoom, nahrávání videí (max. CIF) v kvalitě 30 snímků za sekundu
 • Další: QuickOffice, akcelerometr, satelitní navigace


Dell Smoke: smartphone stále vzácnější konstrukce

Komunikátor Smoke by mohl být jedním z prvních telefonů se zbrusu novou verzí systému Google Android zvanou Froyo. Bude to 12 centimetrů vysoké a deset milimetrů tenké zařízení, které na čelní ploše nabídne krom QVGA displeje také úplnou QWERTY klávesnici pro pohodlné vkládání textů.

Srdcem přístroje je čipová sada Qualcomm s 800 MHz procesorem a univerzálním telefonním modulem. Operační paměť bude velikosti 256 MB, uživatelská s nainstalovaným OS pak dvojnásobná. Vhod tak přijdou paměťové karty microSD kapacity až 32 GB.

Dell Smoke

Použité uživatelské prostředí Stage má zajistit komfortní ovládání telefonu a zároveň má redukovat počet potřebných kliknutí k provedení daného úkolu na minimum.

Smoke se chlubí i úplnou podporou synchronizace informací s emailovými účty na Exchange serveru, kterých může být nově hned několik.

Multimédia zastřešuje 5MPix fotoaparát s možností pořizování videí ve formátu MPEG4; vestavěný přehrávač si pak poradí s celou plejádou audio souborů.

Akcelerometr přijde vhod při prohlížení pořízených snímků, hraní her nebo prohlížení webu skrze prohlížeč s podporou technologie Flash. Dell Smoke nabídne již v základu ucelený balík k prohlížení a editaci kancelářských dokumentů.

Technická specifikace:

 • Systém: Google Android Froyo, Stage UI
 • Procesor: Qualcomm MSM7230, 800 MHz
 • Paměť: 512 MB FlashROM, 256 MB RAM
 • Rozměry: 59,8 x 120 x 10,5 mm
 • Sítě/data: Quadband GSM (GPRS, EDGE), Triband UMTS (HSPA)
 • Konektivita: Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP), USB 2.0, wi-fi
 • Displej: dotykový; 2,8" QVGA, 18-bitové barvy
 • Fotoaparát: 5.0 MPix, autofokus, digitální zoom, nahrávání videí ve formátu H.264
 • Další: pevná QWERTY klávesnice pod displejem, akcelerometr, senzor přiblížení, 3.5 mm audio jack
 • Baterie: 1 170 mAh

Dell Flash: další placka s Androidem

Model Flash boduje kompaktními rozměry a velkým dotykovým displejem úhlopříčky 3,5" s jemným rozlišením WVGA. Pod zobrazovačem je nezbytná trojice dotykových tlačítek, na polohovací prvek – trackball, touchpad – ovšem místo nezbylo.

Flash rovněž poběží na nejnovější verzi Androidu obohacené o uživatelskou nadstavbu Stage, jejíž spodní lišta se čtveřicí zástupců nejpoužívanějších aplikací (fotoaparát, webový prohlížeč, telefon, zprávy) připomíná rozhraní iPhonu.

Dell Flash

Webový prohlížeč má komfort surfování srovnatelný s desktopem. Chybět nebude podpora technologie Adobe Flash 10.1 pro korektní zobrazení dynamického obsahu webových stránek, nebo ovládání pomocí řady dotykových gest.

Oproti předchozímu modelu nabídne Flash (telefon nikoli technologie) i plnohodnotnou navigaci a také dvojnásobek operační paměti. Podpora karet standardu microSD zůstává.

Vestavěný fotoaparát umožní zachycení až 5MPix momentek, při snímání vzdálenějších objektů přijde vhod osminásobný digitální zoom a stabilizace obrazu.

Zadávání textů bude probíhat výhradně skrze dotykový displej a to buď pomocí klasické klávesnice, nebo formou rozpoznávání písma.

K připojení telefonu k PC bude připraven Bluetooth modul, wi-fi nebo microUSB konektor. Jen 11 milimetrů tenký Dell Flash by měl být v prodeji teprve v průběhu prvního kvartálu následujícího roku.

Technická specifikace:

 • Systém: Google Android Froyo, Stage UI
 • Procesor: Qualcomm MSM7230, 800 MHz
 • Paměť: 512 MB FlashROM, 512 MB RAM
 • Rozměry: 58 x 117 x 11 mm
 • Sítě/data: Quadband GSM (GPRS, EDGE), Triband UMTS (HSPA)
 • Konektivita: Bluetooth 3.0 (EDR, A2DP), USB 2.0, wi-fi
 • Displej: dotykový; 3,5" WVGA, 18-bitové barvy
 • Fotoaparát: 5.0 MPix, autofokus, 8x digitální zoom, stabilizace obrazu, nahrávání videí ve formátu H.264
 • Další: akcelerometr, senzor přiblížení, kompas, 3.5 mm audio jack, TV out
 • Baterie: 1 300 mAh

Dell Thunder: špička na poli Androidů

Zatímco předchozí modely svou výbavou ani dnes nikoho příliš neohromí, modelu Thunder by se to podařit mohlo. Zařízení by mělo být na trhu dostupné ještě letos a sází na velký dotykový displej úhlopříčky 4,1" technologie OLED, která znamená věrné barevné podání, lepší čitelnost na slunci i nižší energetický odběr.

Ani tento vrcholný model nebude ochuzen o nejnovější verzi Google Android a nadstavbu Stage. Dostupná dokumentace vyzdvihuje údajně špičkové zpracování skořápky telefonu, což je ale u top modelů nepsaným pravidlem.

Dell Thunder

Použitý fotoaparát pořídí snímky s rozlišením až 8.0 MPix a ty bude následně možné nejen sdílet prostřednictvím podporovaných sociálních služeb Facebook a Twitter se svými přáteli ale v telefonu pomocí adekvátního softwaru ještě upravovat.

Podrobné hardwarové parametry v případě modelu Thunder nejsou známy. Je ale pravděpodobné, že se příliš okatě nebudou lišit od specifikací následujícího zařízení s Windows Phone 7.

Dell Lighting: s Windows Phone 7 a QWERTY klávesnicí

Jistě nejzajímavějším přístrojem z celé nadcházející kolekce Dellu je model Lighting s operačním systémem Windows Phone . Dotykový displej má stejné parametry jako v předchozím případě, Lighting ale navíc nabízí ze spodu výsuvnou QWERTY klávesnici ve stylu Palmu Pre.

Samozřejmostí je trojice obligátních tlačítek pod displejem, která jsou jednou z nutných podmínek každého WP7 zařízení.

Hnacím motorem telefonu bude čipová sada Qualcomm s 1 GHz procesorem Snapdragon za asistence 512 MB operační paměti; FlashROM pak bude rovnou dvojnásobná. Kromě toho bude možné data ukládat i na paměťovou kartu formátu microSD, které bude Lighting podporovat. Připomeňme, že podle dřívějších zpráv z konference MIX10 neměla zařízení s WP7 paměťové karty podporovat vůbec.

Navzdory vysouvací konstrukci není Lighting žádným otesánkem, což dokazuje necelých 15 milimetrů tloušťky. Půdorysné rozměry jsou pak zhruba na úrovni HD2, tedy nemalé.

Dell Lighting

Schopnosti telefonu budou plně pod taktovkou nových Windows Phone 7, některá dříve avizovaná omezení se přitom příznivcům dnešních Windows Mobile ani za mák nezamlouvají (nejistý osud multitaskingu, absence mass storage).

Zřejmé je multimediální zaměření telefonů s podporou Xbox her a širokého spektra různých video a audio formátů; chybět nebude ani podpora oblíbeného formátu DivX.

Samozřejmostí jsou obligátní možnosti konektivity a široká podpora datových přenosů. Nezapomene se na akcelerometr nebo senzor přiblížení usnadňující telefonování (při přiblížení telefonu k uchu se vypne displej).

Příchod modelu Lighting je naplánován na poslední čtvrtletí letošního roku, o rok později má být k mání i LTE verze přístroje.

Technická specifikace:

 • Systém: Windows Phone 7
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 8250, 1 GHz
 • Paměť: 512 MB RAM, 1 GB FlashROM, další 8 GB Flash paměti
 • Rozměry: 64,4 x 121,6 x 14,9 mm
 • Sítě/data: Quadband GSM (GPRS, EDGE), Triband UMTS (HSPA)
 • Konektivita: Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP), USB 2.0, wi-fi
 • Displej: dotykový; 4,1" WVGA OLED
 • Fotoaparát: 5.0 MPix, autofokus, digitální zoom, nahrávání videí ve formátu H.264
 • Další: QWERTY klávesnice, akcelerometr, senzor přiblížení, světelný senzor, kompas, 3.5 mm audio jack, FM rádio, podpora DivX
 • Baterie: 1 400 mAh

Dell a chytré telefony

Společnost Dell je známa především jako prémiový výrobce přenosných počítačů se špičkovým servisem a opravou notebooku do druhého pracovního dne (tzv. Next Business Day záruka).

Před několika lety ale byla ekvivalentem také prvotřídních kapesních počítačů; modely jako Axim X50v nebo X51v se právem staly legendárními.

Nástupců se bohužel nedočkaly a Dell na jaře roku 2007 oznamuje,že s výrobou a vývojem Pocket PC nadobro končí. Zhruba dva roky na to se objevuje zpráva, že se Dell se svými prototypy smartphonů ucházel o podporu některých amerických operátorů. Ti ale spolupráci odmítli s tvrzením, že šlo o nekonkurenceschopné přístroje.

Poslední zprávy ale naznačují, že se Dellu vstup do světa chytrých telefonů nakonec uskutečnit podaří.

Zdroj: Engadget

Nejčtenější

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Další z rubriky

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.