LTE v Česku je zatím klub VIP zákazníků

LTE v Česku je zatím klub VIP zákazníků | foto: Profimedia.cz

LTE v Česku je zatím klub VIP zákazníků. Vstoupit může každý

  • 97
Operátoři masivně staví LTE sítě. Pokrytí už je poměrně rozsáhlé a na mnoha místech je to jediná dostupná technologie pro použitelné mobilní datové přenosy. Počet uživatelů LTE sítí sice rychle roste, ale zatím jich je z celkového počtu jen velmi málo. Je to zatím vlastně takový mobilní VIP klub.

Shodou okolností ve středu firmy O2 i T-Mobile na setkáních s novináři uvedly počet zákazníků, kteří do konce roku 2014 využívali u jednotlivých operátorů rychlá mobilní data v nově stavěných sítích LTE. U obou to bylo přibližně 140 000 zákazníků.

Uvedený počet je poměrně malý, třeba T-Mobile hlásil ke konci loňského roku šest milionů klientů, takže LTE v jeho síti využívalo přibližně 2,5 procenta zákazníků. U O2 to je velmi podobné. Třetí operátor Vodafone čísla o počtu zákazníků nezveřejňuje, ale můžeme se domnívat, že počet bude obdobný jako u O2 a T-Mobile.

Zákazníci, kteří využívají LTE, jsou tak zatím v podstatě VIP klienti, protože mají k dispozici dobře dimenzovanou síť, která je připravená na mnohem větší provoz, než omezený počet zákazníků dokáže využít. Přitom nějaký typ datovových přenosů využívá mnohem větší počet zákazníků. Například u T-mobile je to téměř polovina z šesti milionů klientů. Většina ale zůstává u 3G a 2G přenosů.

Důvodů, proč sítě LTE zatím využívá jen málo klientů operátorů, jsou v podstatě dva. Prvním je nutnost pořízení smartphonu s podporou této technologie. Na trhu je dnes velké množství přístrojů s podporou LTE, a to už i mezi low-endy. Nejlevnější LTE smartphony stojí něco málo přes tři tisíce korun (více zde). 

Ale samozřejmě platí, že pokud zákazník při výběru nového smartphonu netrvá na podpoře LTE, sežene za stejnou sumu i lépe vybavený přístroj, nebo má výběr minimálně pestřejší. Toto platí především pro kategorii low-endů až střední třídy telefonů. Top modely již dnes v drtivé většině LTE podporují. Jen pozor na podporované frekvence. Především některé přístroje čínských značek podporují pouze vybrané LTE frekvence, obvykle ty vyšší. A ty operátoři v Česku využívají jen ve městech a jen některé. 

Větší problém mohou mít s výběrem LTE smartphonu zákazníci Vodafone, který využívá pro LTE i frekvenci 900 MHz. Tu podporuje jen omezený počet přístrojů. V Česku se používají pro LTE frekvence 800, 900, 1800, 2100 a do budoucna snad i 2600 MHz. Někdy výrobci uvádějí místo vypsaných frekvencí číselné označení pásma. U nás to jsou pásma 20 a 3 u všech operátorů a navíc 1 a 8 u Vodafone.

Jenže je tu ještě jeden problém. Třeba T-Mobile se pochlubil, že 80 procent ze smartphonů z jeho nabídky v loňském roce podporovalo LTE. T-Mobile loni prodal asi 380 000 smartphonů, z čehož by zhruba 300 000 podporovalo LTE. Tudíž přístrojů schopných pracovat v sítích LTE je u operátorů mnohem víc, než kolik jich tuto síť reálně využívá.

Zákazník si totiž musí pro LTE vyžádat novou SIM. Výměna je zdarma, přesto, podle statistik, s tím zatím větší část zákazníků otálí. Například T-Mobile pak u novějších karet dokáže na nich aktivovat podporu LTE na dálku. Respektive to jde i přes nastavení v samoobsluze.