Nokia 1100

Nokia 1100 | foto: Nokia

Po levné nokii touží kriminálníci, platí za ni i tisíce eur

  • 103
Softwarová chyba činí ze superlevné Nokie 1100 vyrobené v německé továrně doslova poklad. Podsvětí prý za mobil platí tisíce eur. Chyba v některých kusech telefonu totiž usnadní zneužití cizího bankovního konta. Informovala o tom nizozemská společnost Ultrascan Research Services.

Tvrdí to hned několik zdrojů na internetu, stále je to však neověřená a především těžko uvěřitelná informace. Sám výrobce ji zcela nepopřel, pouze zpochybnil její serióznost.

Za superlevný telefon i přes půl milionu

Mafiánské podsvětí je prý ochotno za určité kusy staršího telefonu Nokia 1100 zaplatit i 25 tisíc eur. V obchodech se přitom tento model prodával zhruba za tisíc korun.

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

Takové sumy lze však utržit pouze za telefon vyrobený v bývalé továrně Nokie v německé Bochumi. Právě ten totiž zřejmě obsahuje softwarovou chybu, která má hackerům dát možnost přihlásit se do sítě pod cizím telefonním číslem. Hackeři tam mohou zachytávat třeba autorizační SMS zprávy, které vyžadují on-line bankingové systémy pro provedení platby.

Kauzu kolem bochumských telefonů prý už také vyšetřuje policie. Obrátila se na společnost Ultrascan Advanced Global Investigations, která chybu v telefonu odhalila. Konkrétnější informace zatím nejsou dostupné.

Nokia informaci zpochybňuje

Existenci bezpečnostní chyby prozatím oficiálně nepotvrdil ani samotný výrobce. "Nokia si není vědoma bezpečnostních chyb softwaru telefonu Nokia 1100, které by umožnily zneužití ID volajícího," stojí v oficiálním prohlášení finského výrobce mobilních telefonů.

"Telefonní číslo nebo MSISDN (Mobile Subscriber Integrated Services Digital Network Number) je uložené na SIM kartě. SIM karta má bezpečnostní mechanismy, které nejsou propojeny s mobilním telefonem," vysvětluje důvod k oprávněným pochybám sám výrobce dotyčného telefonu. "Potenciálně zranitelný telefon jednoduše neumožní prolomit bezpečnostní bariéru SIM karty," dodává.

Hoax, nebo reálná informace?

S výrobcem souhlasí i řada odborníků a ostatně i nám připadá možnost takového zneužití mobilního telefonu velmi nepravděpodobná. Mnozí považují tyto informace za takzvaný Hoax, tedy vymyšlenou zprávu. Lze si totiž jen těžko představit způsob, jak by mohl telefon zneužít cizí SIM kartu, aniž by v něm byla přítomna.

Na internetu jsme navíc nenašli jediný zdokumentovaný případ, kdy by někdo na zmiňovaném přístroji vydělal tak vysoké částky. Samozřejmě se této zprávy mohlo chytnout několik spekulantů, kteří tyto telefony kupují za vyšší ceny. Několik z celkového počtu více než 200 milionů majitelů tohoto mobilu ho tak možná výhodně prodalo.