Plucker + JPluck, aneb na web mobilně (2)

V dokončení našeho článku si blíže představíme program JPluck a projdeme si jeho instalaci i konfiguraci Mobilního Palmare i našeho RSS kanálu.

 

JPluck je projekt Laurense M. Fridaela, který si můžete stáhnout zde. K dispozici jsou instalační balíky pro Windows, Linux, MacOS, OS2, Solaris, u Windows i s Java Runtime Environment, nemáte-li ho už na svém PC nainstalovaný.

Článek navazuje na včerejší první část.

 

Instalace

Instalace je poměrně prostá a nevyžaduje od nás, kromě souhlasu s licenčními podmínkami a volbou několika málo volitelných komponent, příliš mnoho pozornosti. Odbudeme ji tedy jen několika obrázky.

logo Wizard

Setup Hotovo!

 

Konfigurace programu

Nastavení preferencí je na zvláštní obrazovce a dostanete se do něj přes menu File - Preferences. Zde je důležité zvolit si cíl vygenerovaného souboru (Destination), a to buď jako HotSync určitého uživatele, či rovnou příslušný instalační adresář. Při větších souborech se vyplatí používat kompresi /ZLIB). Ostatní nastavení si můžete projít i kdykoliv později.

Menu Preference

Nastavení stahované stránky/dokumentu/kanálu

Nastavíme si Mobilní Palmare. 

  • Nejdřív si odskočíme na stránku, kde si můžeme nakonfigurovat vzhled a obsah mobilního obsahu Palmare. Pokud nejste přihlášeným čtenářem (a nemáte tedy nastaven vaše Mobilní Palmare, nevadí, vyplňte prostě tabulku). Klikněte na tlačátko PREVIEW a můžete si zkontrolovat, zda vzhled odpovídá vaší představě a poté si okopírujte vygenerované URL do schránky.
  • Otevřete si menu JPluck Documents - Add. Do názvu vložte třeba Mobilní Palmare a do políčka s URL pusťte tu okopírovanou adresu z PREVIEW. Pro správné kódování vepište mezi základní doménu a zbytek ještě /win/. Adresa tedy bude vypadat nějak takto:
    http://avantgo.palmare.cz/win/avantgopda_v2.html?clankyzahlavi=1 ... atd.
  • Nastavte si hloubku stahování na 1 (Max Depth) - to se může u různých serverů lišit, někde vyžadují 2!
  • V Schedule si můžete zvolit četnost stahování dat. V tomto případě stačí denně.
  • Další důležitou záložkou je Formatting. Zde si nastavte obrázky (Images). Pozor - zobrazené obrázků dramatickým způsobem zvětší velikost generovaného souboru a ta roste s hloubkou barev a maximálními rozměry. U barevných displejů se raději spokojte s hloubkou 8bpp (256 barev). Opravdickým hazardem je pak nevložit maximální délku a šířku - aplikace pak překreslí obrázky v absolutní velikosti a výsledkem může být soubor ve velikosti megabajtů.... I pro HiRes displeje doporučujeme 160 a 160 pixelů, ti většinou stačí pro screenshoty i ostatní obrázky a velikost souboru není tak velká.
  • Ještě nastavte svoje kódování (v mém případě windows-1250).
  • Nastavení můžete uložit tlačítkem OK., Pokud předtím zaškrtnete "Convert now", bude ihned provedeno stažení a konverze obsahu a vy můžete vyzkoušet, jal výsledný produkt vypadá

 

 Stránka  FormátyStahování

Nastavíme si RSS kanál Palmare

Pokud si chcete stahovat jenom "hedlajny", můžete využít další z možností JPluck, kterou je stahování RSS kanálu. Postupujete obdobně jako v předchozím případě, jen předtím uložte do clipboardu adresu našeho RSS kanálu:

http://mobil.idnes.cz/aplikace.aspx

A pak po vložení Document - Add vyberte FEED a potvrďte volbu tlačítkem OK.

Možnost stahovat RSS kanály patří k velkým výhodám JPlucku, tato informační platforma je na velkém vzestupu a ostatní prohlížeče RSS obsahu jsou za poplatek!

 

Další výhody JPluck

Je jich hodně, a tak je probereme jen heslovitě:

AutoUpdate při HotSyncu

Pro Windows je k dispozici conduit, který může automaticky stáhnout aktualizace a umožní vám nakonfigurovat uložení souborů (RAM/karta). V pokročilých nastaveních můžete ještě vyhradit minimální paměť, která má zbýt po HotSyncu.

Funkce Autopdate

Funkce zajistí automatické stažení aktualizovaných stránek do PC. Funguje buď jako součást conduitu (viz předchozí bod), nebo jako úloha JPluck běžící na pozadí. Nastavujete se v preferencích v záložce AutoUpdate.

PalmOS aplikace JPluck PalmBuddy

Součástí programu je utilita do palmu, která vám umožní definovat databáze přímo v palmu.

Plugin PluckThis

Je určen pro přímé překonvertování stránky v browseru Mozilla do Pluckeru.

 

Závěr

Díky tomu, že u nás roste počet zpravodajských zdrojů, které již naplnily počet předplatitelů zdarma a další zájemci o čtení těchto obsahů si jej nemohou v rámci Avantgo objednat, je dnes a včera představená kombinace JPluck a Plucker jednou z elegantních možností, jak takovýto problém vyřešit.

Protože přibývá čtenářů, kteří ještě vůbec neví, jak stránky pro off-line čtení do palmu dostat (a většina z nich dříve či později narazí na omezení Avantgo), byl tento článek i trošku jako návod, jak při instalaci a konfiguraci programu postupovat. Součástí JPlucku je i kompletní instalace prohlížeče Plucker, takže kdo postupoval podle našeho článku, měl by mít v palmu prohlížeč i obsah.

Další stránky již si jistě čtenář do palmu přidá sám, jako tip vám můžeme uvést třeba odkaz na PDA zpravodajství iDnesu, kde najdete i takřka kompletní vydání Mladé Fronty DNES!