Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plucker - Internet v kapse (2)

aktualizováno 
V minulé části jsme si nainstalovali na počítač Plucker - systém pro offline prohlížení webových stránek na Palmu. V dnešní části se blíže podíváme na prohlížeč pro Palm. Pokud jste si nainstalovali ukázkovou databázi, možná už jste na leccos přišli sami. Pokud ne, ukáži vám to dnes.

Plucker v Palmu

Prohlížeč

Title screen Po spuštění Pluckeru se ukáže základní obrazovka. Na ní je vidět jednak část hlavní www stránky,  jednak toolbar se základními funkcemi. My ale musíme nejdříve nastavit Plucker tak, abychom mohli bez problémů prohlížet i obrázky.
Preferences Proto je třeba nastavit v Preferences (menu Options / Preferences) stejnou barevnou hloubku jako v INI souboru (na obrázku je vidět nastavení 2bitové grafiky, což znamená 4 stupně šedi). Toto je jediné nutné nastavení prohlížeče. Nastavení INI souborů si ale ukážeme až zítra.
Jak je vidět na prvním obrázku, navštívené odkazy jsou podtržené tečkovanou čarou, zatímco odkazy ještě nenavštívené jsou podtržené čarou nepřerušovanou. V Preferences se dá nastavit i škrtání již navštívených odkazů, případně podtrhávání všech odkazů tečkovanou čarou. Kromě toho lze povolit pípnutí při tapnutí na odkaz a další parametry zobrazení (např. na které straně se bude zobrazovat scrollbar a jakým fontem bude zobrazován základní text www stránek).

Library Druhá ikonka na toolbaru slouží ke zobrazení seznamu instalovaných databází Pluckeru. Zde je vidět, kdy byla daná databáze vytvořena a jaká je její velikost. Kliknutím na ikonku vlevo od názvu databáze ji můžete otevřít, zařadit do kategorií, smazat, přejmenovat nebo beamovat. Databáze také můžete třídit - k tomu slouží seznam třídících kritérií vpravo nahoře.
Další položka v toolbaru slouží pro rychlý pohyb v jedné stránce - na prvním obrázku je tam údaj 100%, neboť zobrazená stránka databáze je vidět celá, tedy až do konce (to je právě těch 100%). Následují ikonky pro záložky, hledání (pozor, brýle mají dvě poloviny - jedna je pro nové hledání, druhá pro hledání dalšího výskytu zadaného slova). Šipky označují pohyb zpět a dopředu v historii a domeček... Inu, ten vás vrátí na úvodní stránku této jedné databáze.

Menu 1 První ikonka (nejvíc vlevo na toolbaru) zapne menu - samozřejmě je možné menu vyvolat i tradičně tapnutím na tlačítko Menu vedle oblasti pro psaní pod displejem. V prvním menu lze najít základní povely pro pohyb v dokumentu, které jsou všechny dostupné i přes tlačítka na toolbaru.
Menu 2 Ve druhém menu je možno zvolit umístění toolbaru - standardně je nahoře, ale dá se přemístit na spodek stránky nebo úplně vypnout.

Menu 3 Poslední menu zachycuje další možnosti nastavení prohlížeče. S položkou Library jsme se už setkali dříve, stejně tak s položkou Preferences . V sekci Details
se dozvíme jednak adresu aktuální stránky, jednak její stav (přečtená / nepřečtená) a také je zde možnost zkopírovat adresu stránky do schránky Palmu.
Pak můžeme nastavit akci na čtyři hardwareová tlačítka (Button Action ),  na tapnutí perem na obrazovku (Tap Action) a na tah pera po stránce (Gesture Action). Nastavení těchto rysů chování prohlížeče si jistě laskavý čtenář vyzkouší sám :-).

Obrázky

Pokud byl obrázek před konverzí větší, než je nastavené maximum, a pokud to tak bylo nastaveno v INI souboru (viz poslední část recenze), je k dispozici i obrázek ve své původní velikosti. Dostanete se k němu tapnutím na obrázek v prohlížeči.
Pak je samozřejmě vidět jen část obrázku. Celý obrázek můžete vidět posouváním stylusem (přiložit, přitlačit, sunout). K původní stránce se vrátíte stisknutím tlačítka "dolů".
Pokud se po tapnutí na obrázek nestane nic, byl původní obrázek menší než nastavené maximum a to znamená, že ho právě vidíte v originální velikosti.

Konec druhé části

Tímto jsme se zdárně přehoupli přes seznámení se s prostředím prohlížeče. Posledním krokem je vytvoření vlastních databází, jako je například ta na doprovodných obrázcích. To si ale necháme na třetí a poslední část této poněkud rozsáhlejší recenze.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Najdete na iDNES.cz