Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platby ve WAPu lze provádět přes I Like Q

aktualizováno 
Když se řekne platby pomocí mobilního telefonu, většinu lidí napadne GSM Banking. Ovšem tento způsob není jediný. Pro placení menších částek můžete použít systém dobře známý z interentu, který se nazývá I Like Q. Nedávno se totiž tato internetová peněženka rozšířila i do WAPu. Přes mobil si tak můžete zjišťovat stav účtu nebo převádět qéčka na účet jiný.

Jednu z nejvíce používaných českých internetových peněženek I Like Q můžete dnes používat i ve WAPu. Mobilní verze sice nezvládá všechny úkony jako na internetu, ale základní příkazy pro práci s účtem podporuje - převod qéček, zjištění zůstatku nebo zapsání qéček z kupónu na určitý účet.

I Like Q ve WAPuInternetová peněženka I Like Q slouží k provádění plateb na internetu. Tímto způsobem můžete platit za celou škálu služeb, počínaje posláním melodie nebo loga na mobil a konče koupí CD nebo plakátu. Přepočet je snadný, sto Q má hodnotu jedné koruny, tedy jedno Q = jeden halíř. Založení i vedení účtu I Like Q je zdarma a pokud chcete proměnit své peníze za qéčka, stačí poslat vámi zvolenou částku složenkou nebo přímo z vašeho bankovního účtu na konto provozovatele služby. Více se dozvíte na stránkách www.ilikeq.cz.

Mobilní internet ovládá qéčka

Přestože je zatím ovládání I like Q účtu pomocí WAPu omezené, přináší přeci jen víc než jen pouhé pasivní zjišťování zůstatku. Umožňuje vám také převádět qéčka na jiný účet, pracovat s kupóny nebo kontrolovat proběhlé transakce.

I Like Q ve WAPuPo zadání adresy wap.ilikeq.cz se před vámi nejdříve otevře úvodní obrazovka systému, obsahující menu s položkami: Zůstatek, Převod Q, Kupony a Ověření transakce.

Po zvolení první položky se již budete muset přihlásit, to znamená zadat jméno vaší peněženky a odpovídající heslo. Když proběhne autentizace v pořádku, zobrazí se na displeji telefonu aktuální stav Q na vašem kontě.

Při převodu zadáváte rovnou kromě jména a hesla svého účtu i jméno (ale již ne heslo) peněženky, kam se mají qéčka převést. Kolik jich bude, to vyplníte v poslední položce formuláře. I Like Q ve WAPuJestliže jste zadali heslo svého účtu správně, převod proběhne bez potíží, přičemž na displeji se vám objeví číslo transakce. Podle něj lze později provedený úkon zkontrolovat.

Práce s kupóny je pomocí WAPu snadná a stejně praktická jako zjištění zůstatku nebo převod qéček. Kupóny jsou totiž jakousi obdobou šeků, jak je známe z klasické banky. Každý, kdo má účet u I like Q, může vytvořit tzv. kupón v libovolné hodnotě Q (maximálně tolik, kolik na svém účtu má). Tento kupón obsahuje identifikační číslo, podle kterého ho systém pozná. Toto číslo můžete potom předat komukoliv, komu chcete dát qéčka ze svého účtu (ta jsou již z vašeho účtu odepsaná). Každý kupón přitom má omezenou platnost, která může být podle přání jeho tvůrce několik měsíců nebo třeba jen pár dnů.

I Like Q ve WAPuVe WAPu můžete o kupónu nejen zjistit doplňkové informace (kolik času zbývá do ukončení platnosti, jakou má hodnotu), ale můžete si ho také nechat proplatit. Jakmile zadáte číslo kupónu a dozvíte se, že existuje a je platný, stačí zvolit funkci “Proplatit” a zadat číslo (bez hesla) I Like Q účtu, na který se mají Q v hodnotě šeku přepsat.

Přes WAP se také můžete utvrdit v tom, že určitá transakce proběhla. Například pokud vám někdo napíše SMS, že vám právě převedl domluvený počet qéček, a doplní své tvrzení číslem transakce, můžete se hned přesvědčit, zda je to pravda. Pokud žádný úkon takového čísla neexistuje, oznámí vám to systém jako chybu: “nebyla nalezena”.

První krok

I Like Q ve WAPuPřestože zatím obchody ve WAPu neexistují, nemusí nám vadit, že systém I Like Q ještě nepodporuje přímou platební bránu. Vzhledem k tomu, že jde o pouhou implementaci již běžně fungujícího webového rozhraní do WAPu, nebude integrace přímé platby do prvních WAPových obchodů velkým problémem. Zatím však lze potřebu okamžitého placení odkudkoliv pomocí qéček řešit pomocí převodu. I příjemce si totiž může ověřit, zda mu qéčka na účet přišla, a na základě toho dodat zboží nebo službu. Po krachu internetové a zároveň mobilní peněženky Juice je tak I Like Q zatím jediným platebním nástrojem ve WAPu.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz