Vypálené pixely na smartphonu Pixel 2 XL

Vypálené pixely na smartphonu Pixel 2 XL | foto: cdn.techpp.com

Měl to být jeden z nejlepších smartphonů. Jenže se mu vypalují displeje

  • 16
Druhá generace smartphonů Pixel s logem Googlu se povedla. Bohužel ani takovým se nevyhýbají nejrůznější komplikace. Majitelé Pixelu 2 XL si stěžují na vypálené části displeje, Google problémy prošetřuje.

První výtky k panelu většího z nových pixelů hlásili recenzenti už v prvních dojmech svého testování. Vadily jim náznaky podivného zobrazování některých barev a viditelné textury při pohledu na displej za šera.

Krátce na to se přidaly značně závažnější komplikace  - vypalování obrazovky. Když displej zobrazí šedou plochu, jsou na spodní části patrné obrysy softwarových navigačních tlačítek..

Jako první na to upozornila Alex Dobie z redakce serveru Android Central, po prozkoumání to však na svém kusu potvrzují i další.

Vypalování pixelů není u OLED panelů nijak neznámým jevem, ovšem pokud se nejedná o vadný kus, dochází k němu až po delší době používání. Ohroženy jsou především prvky, které jsou zobrazeny buď trvale, nebo často. V tomto případě třeba ukazatele z horní stavové lišty.

22.října 2017 v 13:23, příspěvek archivován: 25.října 2017 v 23:17

That's some pretty wild OLED burn-in on the Pixel 2 XL after maybe 7 days of full-time use https://t.co/EPJTs6D0Kg

V případě zasažených pixelů však o dlouhodobém používání nemůže být řeč. Smartphony jsou totiž v prodeji sotva několik dnů, recenzenti přístroje měli sice s předstihem, ovšem problémy hlásili už po týdnu používání.

Popsané neduhy na testovacím vzorku zaznamenala i redakce serveru The Verge, která věc oznámila Googlu. Internetový gigant ve své odpovědi uživatele ubezpečuje, že přístroj používá pokročilý panel typu POLED s QHD+ rozlišením a širokým barevným gamutem. Mluví také o rozsáhlé kontrole každého kusu před uvedením do prodeje. Znepokojivou zprávou se prý bude aktivně zabývat.

Server Neowin.net dodává, že ačkoli technologie AMOLED není u smartphonů nic nového, poměrně nové je nahrazování fyzických senzorových tlačítek těmi softwarovými, které panel buď trvale, nebo velmi často zobrazuje.

Připomeňme příklad Galaxy S8, u kterých panel při aktivované funkci Always-On Display neustále zobrazuje ústřední home tlačítko. A právě neustále aktivní pixely by se mohly po delší době vypálit. V Samsungu na to však mysleli a ono „tlačítko“ není stacionární, nýbrž se mírně posunuje do stran, což není běžně okem postřehnutelné. Díky tomu bývají aktivní i sousední pixely a nikoli stále tytéž.

Redakce The Verge připomíná, že vedle vypálení pixelů může jít jen o zobrazení tzv. duchů. A zatímco tento problém řešitelný je, vypálení bodů je nevratným poškozením panelu.

Pixel pro Google vyrábí HTC, verzi XL pak LG

Připomeňme, že Pixel 2 XL pro Google vyrábí společnost LG a používá v něm parametricky stejný displej, jako u svého vlastního současného topmodelu V30, kterému je celkově pixel dosti podobný.

Roli výrobce menšího modelu Pixel 2 se naproti tomu opět zhostila tchajwanská společnost HTC, která má po nedávné miliardové investici Googlu s gigantem užší vazby.

Už loňské pixely, které nahradily řadu referenčních smartphonů Nexus, patřily mezi nejdražší smartphony a cenu si dodnes drží (větší model s 32GB pamětí u nás stále stojí 20 tisíc). Recenzenti cenili celkovou vyladěnost přístrojů, jež patřily také mezi nejlépe fotografující smartphony.

S druhou generací to bude podobné. Pixel 2 v USA začíná na 649 dolarech (14 300 korun bez DPH), verze XL je ještě o 200 dolarů dražší (asi 18 700 Kč bez daně). Telefony se opět chlubí výbornou výbavou, XL patří mezi nejlepší na trhu.