Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PIM pod lupou – část 1 – úvod

aktualizováno  1. ledna 0001 
Mezi základní vybavení kapesních počítačů Palm či PocketPC (a nejen jich) patří odedávna aplikace sloužící pro správu informací. Jaké byly jejich počátky a jaký byl jejich vývoj? Na jakém stupni vývoje se nachází dnes? Jaké jsou nejvhodnější PIM aplikace? To vše se dozvíte v tomto seriálu, jehož první část Vám nyní předkládám.

 

Jak jsem se již zmínil v úvodu, PIM aplikace patří mezi základní softwarovou výbavu každého správného kapesního počítače (ale i digitálních diářů či databank). Ptáte se, co to vlastně ta zkratka „PIM“ znamená? Tato zkratka pochází ze slov „Personal Information Manager“ – tedy správce osobních informací. Typicky se jedná o aplikace pro správu Vašeho času, kontaktů, úkolů a poznámek. Vestavěné PIM aplikace na kapesních počítačích obvykle nabízejí pouze základní funkce. Běžnému uživateli mohou tyto funkce stačit – pokud jste však profesionál, který hodlá mít svůj čas plně ve svých rukou, budete se muset poohlédnout jinde. A jaké jsou tedy vestavěné PIM aplikace Palm OS a PocketPC platforem? Pojďme se na ně krátce podívat.

Ještě než začneme, rád bych upozornil na to, že mé názory prezentované v tomto seriálu jsou ryze objektivní. Jsem uživatelem obou platforem a v žádném případě není mým cílem vyvolat flame-war. Dále bych rád upozornil, že předmětem tohoto srovnání jsou PIM aplikace Palm OS verze 4.1 a PocketPC 2002.

V případě Palm OS i PocketPC jsou základní PIM aplikace prezentovány formou samostatných aplikací. V případě Palm OS se jedná o aplikace Address Book, Date Book, ToDo, a Memo Pad. PocketPC nabízí Contacts, Calendar, Tasks a Notes.
A jak si jednotlivé aplikace stojí? To samozřejmě závisí pouze na Vašem subjektivním úsudku – záleží na tom, co požadujete. Pokud požadujete jednoduché a rychlé vkládání dat a oželíte jejich případnou provázanost, bude u Vás pravděpodobně vést Palm OS. Pokud je Vaším cílem větší efektivita práce a provázanost aplikací a dat (například přiřazení účastníků akce v kalendáři z aplikace Contacts apod.), pravděpodobně se přikloníte na stranu PocketPC. Nyní však srovnejme PIM výbavu obou platforem z ryze objektivního hlediska.

Kalendář

Palm OS
(Date Book) – standardní kalendář v Palmu nabízí jednoduchost a přehlednost. Není zde plýtváno ovládacími prvky, ovládání je velmi intuitivní a zvládne jej snad každý. Méně často užívané funkce naleznete v menu. Date Book však nabízí pouze denní, týdenní a měsíční zobrazení plus zobrazení typu agenda (úkoly a akce pro tento den). Týdenní a měsíční zobrazení jsou již poněkud strohé a některým uživatelům již díky své zjednodušenosti nemusí vyhovovat. Některým uživatelům zde může vadit absence ročního zobrazení. Obecně je práce s Date Bookem svižná a vcelku pohodlná.

PocketPC
(Calendar) – konkurent Date Booku na platformě PocketPC je sice mírně složitější, nabízí však mnohem více možností. Většinu funkcí kalendáře ovládáte pomocí ovládacích prvků na displeji či pomocí tap-down menu – do pravého menu aplikace se vydáte až v případě, že chcete nastavit některou z jejích funkcí. Calendar nabízí denní, týdenní, měsíční, roční a Agenda zobrazení. Pro každou událost je k dispozici celá řada užitečných funkcí, jako například možnost nastavení lokace události, možnost zaslat účastníkům e-mail (těm se pak, pokud mají PC vybavené MS Outlookem či PocketPC, akce automaticky vloží do kalendáře) či možnost nastavit Váš status v průběhu akce (např. volný či mimo kancelář). Zadávání informací do kalendáře v PocketPC Vám sice zabere o něco více času, zato však budete mít u sebe všechny potřebné informace.

Úkoly

Palm OS
(ToDo) – Palm OS správce úkolů nabízí vše, co by měl správný zástupce této kategorie splňovat. Možná by však bylo vhodné indikovat důležitost úkolu i jinak než číselně, a zvýšit tak přehlednost v případě, že spravujete větší množství úkolů.

PocketPC
(Tasks) – nabízí vše, co by se dalo od aplikace spadající do této kategorie očekávat, oproti ToDo na Palmu je ale mírně přehlednější a nabízí rychlé vkládání úkolů pomocí tzv. „Entry Baru“. Zajímavá je možnost přidělit úkol osobě z adresáře.

Poznámky

Palm OS
(Memo Pad) – naprosto jednoduchý poznámkový blok, nabízí pouze základní funkce. Nepříjemným omezením je maximální délka textu, čítající 4000 znaků.
Existuje i aplikace s názvem Note Pad, umožňující záznam ručně psaných poznámek, náčrtků apod.

PocketPC
(Notes) – poznámkový blok s širokou škálou možností. Máte na vybranou z několika způsobů zadávání dat – klasické zadávání textu, ručně psaný text, záznam hlasu či kombinace všech uvedených způsobů. Zajímavá je možnost změny velikosti zobrazení, zobrazování informací o datu vytvoření poznámky a její velikosti. Řadě uživatelů se také bude hodit možnost využívání šablon. Skvělá je funkce rozpoznávání ručně psaného písma, které jste si rychle načrtnuli jako poznámku.Kontakty

Palm OS
(Address Book) – jednoduchý, ale účinný správce kontaktů, který však někdy ve snaze co nejlépe zobrazit seznam kontaktů snižuje jeho přehlednost. K dobru mu budiž připočtena čtyři uživatelsky definovatelná pole.

PocketPC
(Contacts) – výkonný, ale přitom snadno ovladatelný správce kontaktů. Výhodou jsou zkratková tlačítka pro zobrazení osob, jejichž příjmení začíná určitým písmenem. Contacts nabízí uložení velkého množství údajů u každého kontaktu. Výhodou je i možnost jednoduše a rychle poslat zvolenému kontaktu e-mail či přímo vytočit jeho telefonní číslo pomocí DTMF tónů.Závěr:

Pokud ode mne očekáváte jednoznačný závěr, budete asi zklamáni. PIM aplikace obou platforem mají něco do sebe. Pokud stanovím za kritérium jednoduchost a snadnost zadávání informací, vyjdou jako vítěz vestavěné PIM aplikace Palm OS. Pokud bych se však zaměřil na funkčnost a použití v reálném světě, bude jednoznačně vést systém PocketPC a jeho PIM aplikace. PIM aplikace použité v Palm OS jsou sice použitelné a průměrnému uživateli mohou stačit, náročnější uživatel se však bude muset porozhlédnout po některé z komerčních aplikací. PIM aplikace na PocketPC také sice nejsou úplně dokonalé, standardně však již obsahují řadu funkcí, za které si u Palm OS musíte doplatit (či funkce, o jakých se uživatelům Palmů ani nezdálo – například možnost přidat ke každému záznamu textovou, kreslenou, psanou či hlasovou poznámku). I zde však existují aplikace třetích stran, které vestavěné PIM aplikace PocketPC hravě strčí do kapsy. A jaké to jsou? Kde se dají sehnat a v jaké cenové relaci se pohybují? To se dozvíte v následujícím díle tohoto seriálu.

 

Související články na toto téma na Palmare:

MULTISTŘEDA - kontakty a adresáře

MULTISTŘEDA - vzhůru na úkoly!

MULTISTŘEDA - nahlédněte do svých diářů!

MULTISTŘEDA - poznámky všeho druhu
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...Najdete na iDNES.cz