Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PiLoc – čeština pro Clié

aktualizováno 
Dnes se seznamte s českou lokalizací pro PDA Clié firmy Sony! Ukážeme si, jak se píšou jednotlivé znaky, jak se používá klávesnice v Clié NR70 a další možnosti této lokalizace.

Na počátek je nutné uvést, že tato lokalizace by se u nás měla dodávat s novými produkty jako samozřejmost. Ti, kdo tento typ češtiny pro svoje PDA také chtějí, nebo si PDA zakoupili jinde, si mohou tuto lokalizaci dokoupit samostatně za cenu 690 Kč bez DPH.

Dobrou volbou této lokalizace je možnost tzv. lite a full verze. Pro české uživatele je příznačný název malá a velká lokalizace.

Malá lokalizace je jen část aplikace PiLoc, která nám zabezpečí rozpoznávání a zadávání korektních českých znaků.

Velká lokalizace je malá lokalizace + soubor počeštění systému (tzn. překlad hlavních aplikací, jejich menu, položek a všech oken).

Tato recenze není manuálem pro instalaci a vysvětlení všech položek, ale spíše přehled funkcí, možností a vychytávek. Vše potřebné totiž dostanete po zakoupení lokalizace v manuálu k češtině PiLoc.

Nároky na paměť:

Malá čeština (lite): 100 – 120 kB

Velká čeština (full): 240 – 300 kB

 

Co se mi na lokalizaci líbí:

  • V případě, že máte zobrazen text v jiném kódování, než potřebujete, pomocí speciálního Graffiti symbolu můžete text přes schránku změnit do jiného kódování. Tato funkce pracuje pouze jako konvertor znaků a vy ji můžete získat zadarmo.
  • V běhu aplikace je možné měnit kódování do tří formátů: Win, Iso, Mac+. Má to výhodu např. v tom, když vám někdo pošle email v jiném kódování, můžete si ho bez problémů překódovat v dané aplikaci tímto speciálním tahem (viz obrázek) a v klidu si email přečíst.

  • Jako prevence ztráty informací z vašeho Palmu je PiLoc vybaven ochranou proti cyklickému restartování. Pokud resetování trvá více jak jednu minutu, PiLoc se automaticky neaktivuje. Tato vlastnost je v PiLoc implementována z důvodů možné nekompatibility mezi nekorektně napsanými rezidentními aplikacemi a PiLoc.
  • Změna OnScreen klávesnice pro psaní českých znaků. 

Psaní na klávesnici NR70:

Je to možné, pouze v aplikaci PiLoc je nutné v poslední kolonce vybrat typ klávesnice na Support, nebo-li podporovaná. Rozložení kláves po aktivaci viz. Předchozí věta je v následující tabulce: (všechny české znaky se píšou se zmáčknutou klávesou Fn).

 

Fn + …

Výsledný znak

Q

+

W

Ě

E

Š

R

Č

T

Ř

Y

Ž

U

Ý

I

Á

O

Í

P

É

Bez Fn

Výsledný znak

:

Ů

Je patrné, že některé znaky na klávesnici prostě nenapíšete, a tak vám nezbyde nic jiného než klapat na klávesnici a zbylé znaky psát rozpoznáváním písma na Graffiti ploše, popř. na OnScreen klávesnici.

 

Aplikaci na testování poskytla firma PDA Planet, Praha.

 

Závěr:

Češtině nelze skoro nic vytknout, oproti konkurenci nabízí několik výhod jako třeba možnost přepínání kódové stránky za běhu jakékoliv aplikace. Co však vytknout musím, to je horší podpora psaní českých znaků na klávesnici Clié NR70. Tam bych jako uživatel uvítal raději místo horní lišty českých znaků psaní samotné čárky a háčku za určitý normální znak!
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...Najdete na iDNES.cz