Photo5: Photoshop pro Psiona

aktualizováno 
Program, který je pro svět Psionu stejný jako Photoshop pro svět PC uvedla na trh firma PalmScape. Je jím editor Photo5, se kterým lze pracovat s fotografiemi téměř jako na PC.

Před krátkou dobou jsem popisoval program pro technické kreslení na Psionu. Jmenoval se CADmx. Tento program dokázal, že i na malých počítačích se dají dělat velké věci. Dnes je zde další takový program, který nám opětovně ukáže, jak se na malých strojích dělá velká grafika. Program, který je pro svět Psionu stejný jako Photoshop pro svět PC uvedla na trh firma PalmScape. Je jím editor Photo5, se kterým lze pracovat s fotografiemi téměř jako na PC.

Program podporuje například i grafické formáty jpeg, bitmap a GIF (k importu těchto formátů je nutné mít registrovanou verzi MBMview). Načítat data lze ovšem také přímo z digitálního fotoaparátu. Někdo by mohl namítnout, že zde může být omezení velikosti obrázku, ale opak je pravdou. Samotní tvůrci programu hovoří o tom, že lze v Photo5 pracovat s obrázky i většími, než je 1200x1200 bodů. To nám dává dostatečně velký prostor pro práci s nimi. Ovšem nemyslím, že na Psionu 5 bychom chtěli pracovat s takovýmto obrázkem. Už jen menší displej, na kterém by bylo zapotřebí častého rolování je dosti omezujícím faktorem.

photo5

Funkce programu:

Kreslení
Kreslení je řešeno velmi efektivně. Menu pro kreslení je dynamické a lze jej rozšiřovat například o vlastní nadefinované štětce. Při prvním spuštění programu je zde nadefinováno standardně 30 různých štětců, které lze doplňovat o vlastní.

Při kreslení štětcem lze používat i různé styly, které lze rovněž individuálně modifikovat. V poslední verzi programu je i nový nástroj - Flood Fill. S ním je možné vyplňovat plochy barvou, či dokonce texturou, kterou si sami zvolíme.

Editace
Editace je jednou z hlavních částí tohoto programu. Photo5 zachovává až 20 obrazů v clipboardu. To umožňuje snadnou tvorbu komplexních kreseb pomocí clipboardu. S pomocí těchto "vrstev" lze obraz duplikovat, používat na jeho části různé masky a transformace.

V tomto ohledu se práce v Photo5 podobá trochu práci v programu Photoshop.

Transformace
Nahrané obrázky, či jejich selektované části lze volně škálovat, zkreslovat nebo protahovat. Obrázky lze rovněž zrcadlově převracet, transformovat jejich formát do jiných tvarů (např. lichoběžník) apod.

Nově zavedené jsou na kapesních počítačích FILTRY
S filtry jsme byli zvyklí pracovat pouze na "velkých" počítačích, jak je dnes známe klasicky (bedna, obrazovka, klávesnice). S Photo5 se ovšem tato vlastnost přenáší i na kapesní počítače a tím je uvádí ještě hlouběji do světa digitálního zpracování obrazů.

Photo5 podporuje většinu běžně používaných filtrů (Emboss, Solarize, Mosaic, Fracture, Warp, Line Art, Wave Distort,Pattern, Wet Glow, Charcoal). To je jen část filtrů, které lze použít ve Photo5.

Animace
S touto funkcí lze jednoduše vytvářet animace, které lze pak kompresovat, reverzně převracet, importovat z PC a dále exportovat.

Jejich tvorba je poměrně jednoduchá. Buď stačí kopírovat frejmy do dalších a nebo vytvářet každý další frame zvlášť. Ve Photo5 jsou integrovány také předdefinované cesty nebo spíše pluginy, které vytvoří animaci objektu, který se odráží uvnitř určitého objektu od strany ke straně atd....

Plug-in
Velkým plusem tohoto programu je také to, že je rozšiřitelný a modifikovatelný. Chybí vám zde něco? Není nic jednoduššího, než si potřebnou funkci vytvořit vlastnoručně.

Pluginy, které jsou napsány dalšími lidmi nebo firmami mohou například podporovat BMP konverzi, Texture TV, sketch a jiné funkce.

Mezi další funkce, které nyní Photo5 nově podporuje je vestavěný picture browser, což umožňuje rychle prohledávat v adresářích obrázky, takže se k nim zrychlí přístup.

Dále program umožňuje kopírovat obrázky přímo do systémového clipboardu, takže je lze vkládat přímo do Wordu, či jiných aplikací. Tato funkce se typicky hodí pro vytváření prezentací.

Od starších verzí se prý zvedla i nahrávací doba obrázků, která se pohybuje většinou v rozmezí několika málo sekund.

Program lze stáhnout opět na stránkách výrobce (PalmScape) a nebo na našem serveru (Photo5). Registrace programu stojí 18 liber.

Autor:


Témata: fotografie, trh, Word

Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Nové chytré hodinky vydrží nabité dva týdny. Ale promeškaly příležitost

Huawei Watch GT

Záplava novinek od Huaweie se nepřehnala jen v oblasti chytrých telefonů. Firma se v Londýně pochlubila i novými...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...Najdete na iDNES.cz