Phoneguard, nový strážce vašeho mobilu

Dobrá zpráva pro všechny, kterým bude ukraden mobilní telefon: britská firma Magic4 přišla nedávno se softwarovým řešením, které aspiruje na to, že se stane významným prostředkem v boji se zloději mobilních telefonů. O aplikaci, která nese příznačný název Phoneguard – hlídač telefonu, už projevil zájem nejeden z evropských mobilních operátorů. Virtuální osobní strážce mobilu by měl být k dispozici pro komerční použití již v letošním roce a dost možná, že se zloději telefonů budou muset poohlédnout po jiné živnosti. Tím spíš, že z JAR hlásí také jeden zbrusu nový způsob ochrany.
Princip činnosti Phoneguardu je vskutku jednoduchý a dá se přirovnat ke způsobu, jakým operátoři v současnosti blokují SIM karty. Takže vy upozorníte operátora, ten zaktivuje strážce, který vyšle speciální zakódovanou textovou zprávu a způsobí zatuhnutí ukradeného telefonu. Pokud zloděj vymění SIM kartu a telefon znovu zprovozní, nebude mít vyhráno, což je obvyklá dnešní praxe, ale bude na tom výrazně hůř než kdykoliv předtím. Phoneguard se vydá na cestu zpět k operátorovi a vezme s sebou číslo nově vložené SIM karty, kód země, kód sítě a dokonce i číslo buňky, v které se zloděj právě nachází. Pak už bude záležet na operátorovi, jak se všemi těmito informacemi naloží…

Magic4 vyvíjí Phoneguard společně s firmou PwC Consulting od podzimu loňského roku a intenzivně spolupracují s britskými mobilními telekomunikačními společnostmi na integraci této nové aplikace do každodenního provozu. Vzhledem k britské realitě, kde krádeže mobilů ročně narůstají v řádu stovek procent a kde už bylo okradeno o mobil více než půl milionu teenagerů, vlastně Phoneguard vznikl na základě společenské objednávky. Veřejnost, ale také policie a vláda totiž stupňují tlak na telekomunikační firmy, aby krádežím mobilních telefonů učinily přítrž.

Podle šéfa Magic4 Simona Wilkinsona tato forma zločinnosti dosáhla neakceptovatelné hranice. Přitom je možné, tvrdí, tento jev nejen omezit, ale také jej úplně vymýtit, a to za použití stávajících technologií. Smyslem Phoneguardu podle něj není jen znehodnocovaní ukradených mobilů na dálku, ale především jeho síla jako odstrašujícího prostředku. Se všemi těmi důvěrnými daty, které Phoneguard o zloději prozradí, se z mobilů stane artikl, který už prostě nepůjde na dračku.

Přestože má virtuální mobilní strážce více osobního kouzla než nepřepsatelné identifikační číslo telefonu, jeho případné nasazení v tuzemských podmínkách je zatím ve hvězdách. Tato stěží skrývaná skepse pramení z české praxe, neboť u nás se vždy najde nějaký slabý článek v řetězci, který jinde funguje bezchybně. Phoneguard vytvoří ideální pracovní podmínky pro speciální týmy složené ze zástupců operátorů a policie, které nepochybně v dohledné době vzniknou jinde v Evropě.

Kdo bude u nás nejslabší? Policie, protože má málo lidí? Legislativa, protože bude tradičně pomalá? Operátoři, kterým půjde víc o nového zákazníka (Ukradli vám kartu? Kupte si novou!) než o toho současného (Smůla, že nemáte paušál, vaši předplacenou kartu vám znovu aktivovat nemůžeme…), byť půjde stále o jednu osobu?

Faktem je, že všechny naše operátory, kteří dělají pro okradené víc, než ze zákona musí, lze totiž spočítat na jednom prstu. Pokud jste si dosud mysleli, že vás má váš operátor rád (anebo naopak), po příchodu osobního mobilního strážce do Čech a na Moravu zjistíte pravdu. Míra vřelosti k zprovoznění této nové technologie názorně ukáže i úroveň jeho vztahu k zákazníkovi. No uvidíme, zda se Oskar pochlapí, jestli je T-mobile opravdu světový a zda u Eurotelu platí „nejlepší“ a „široko daleko“.

Na závěr ještě trochu optimismu. Ve včerejším televizním zpravodajství se objevila informace o nové ochranné možnosti, vyvinuté v Jihoafrické republice. Spočívá v tom, že si na displej mobilu místo loga nahrajete údajně neodstranitelnou vlastní fotografii.