Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PHM Pocket PC PowerToys - na co tvůrci systému zapomněli...

aktualizováno 
Tweakovací nástroje a různé doplňkové utility jsou známé nejen z operačního systému MS Windows. To, na co autoři operačních systémů zapomněli a co se většinou hodí i pro běžnou práci najdete v různých "powertoys" utilitách třetích výrobců. Pro Windows CE existuje velmi mnoho prográmků tohoto typu, ale jen velmi málo z nich patří mezi freeware a nabízí navíc tak rozsáhlou paletu funkcí jako PHM Pocket PC PowerToys.

Upravit si různá skrytá nastavení operačního systému může být velmi užitečné. U MS Windows lze k tomuto účelu přímo použít nějaký vhodný editor registrů, všechny tweaky si ale samozřejmě musíte pamatovat a vědět, co a kde přesně přidat, změnit či upravit. Editor registrů existuje i pro operační systém Windows CE a práce s ním je prakticky stejná (a tedy stejně nepohodlná) jako s jeho bráškou pro MS Windows. Protože struktura registrů Windows CE je ale výrazně jednodušší než struktura registrů MS Windows, poměrně rychle se objevily různé tweakovací nástroje umožňující upravit registry pouhým kliknutím na tlačítko nebo zatržením požadované volby. Stejně užitečné jsou různé doplňkové utility, které rovněž usnadňují práci s operačním systémem a přináší nové funkce, na které autoři Windows CE zapomněli nebo se jim zjevně nezdáli příliš důležité.

Většina nejrůznějších "powertoys" utilit pro Windows CE bohužel patří mezi shareware nebo všeobecně mezi komerční aplikace. Neplatí to ovšem o freewarovém souboru utilit PHM Pocket PC PowerToys, jejíchž první oficiální verze 0.1 nabízí slušnou řádku různých pracovních nástrojů a utilit.
Celkem sedmnáct prográmků obsahuje či nabízí následující funkce:

PHM Suspend PowerToy
Jediným úkolem této kraťoučkého prográmku je vypnout kapesní počítač stejně, jako při stisku hardwarového tlačítka power. Aplikace může být přilinkovaná k různým pracovním nástrojům a pokud to náhodu potřebujete, můžete ji namapovat i k dalším hardwarovým tlačítkům Pocket PC.
PHM Reset PowerToy
Druhá krátká utilitka umí restartovat Pocket PC. Jedná se o warm reset, takže o data uložená v paměti přístroje rozhodně nepřijdete. Utilitka má pro jistotu dialog na potvrzení resetu, ale lze ji spustit i z příkazového řádku bez nutnosti cokoliv potvrzovat.
PHM Today PowerToy
Úkolem další šikovné utilitky je jediná funkce, kterou je návrat na obrazovku Today. Pokud z nějakého důvodu nelze použít hardwarové tlačítko pro Today ani žádný taskmanager typu WisBar, můžete si Today PowerToy namapovat na libovolné dostupné hardwarové tlačítko nebo ho používat v rámci vlastních programů.
PHM Alt-Tab PowerToy
Přepínání aplikací na Pocket PC nemusí být s vhodným taskmanagerem žádný problém, stejně jako při použití této velmi užitečné utility. Alt-Tab PowerToy můžete totiž opět namapovat na hardwarová tlačítka Pocket PC a pomocí nich pak přepínat mezi spuštěnými aplikacemi.
PHM Alt-F4 PowerToy
Další doplněk pro správu tasků umí tasky ukončovat podobně jako kombinace kláves Alt-F4 u MS Windows. Today screen na Pocket PC ukončit nelze a na této obrazovce funguje Alt-F4 PowerToy stejně jako suspend mód.
PHMShell32.dll PowerToy
Externí DLL knihovna musí být umístěna v adresáři "\Windows". Knihovna obsahuje sadu ikon analogických k různým systémovým ikonám MS Windows a také jejich přiřazení k libovolnému adresáři.
PHM Shortcuts PowerToy
Utilitka na tvorbu zástupců adresářů může u starších Pocket PC 2000 sloužit jako náhrada za stejnou funkci Pocket Exploreru u Pocket CP 2002.
PHM My Documents PowerToy
My Documents PowerToy kombinuje soubory z interní paměti Pocket PC a paměťových karet a umožňuje jejich centrální správu.
PHM Fonts applet PowerToy
Výpis všech nainstalovaných fontů ve Windows CE má na starost samostatný ovládací panel Fonts.
PHM Databases applet PowerToy
Další ovládací panel zobrazuje všechny "systémové" databáze, které tak můžete mazat dle potřeby.
PHM Run PowerToy
Utilitka umožňuje spouštět přímo z desktopu libovolné aplikace (včetně jejich případných parametrů) zadáním jejich názvu podobně jako stejnojmenný prográmek v MS Windows.
PHM Character Map SIP PowerToy
Mapa znaků je jednou z nepostradatelných utilit, na kterou se Microsoft ve Windows CE jednoduše vykašlal a můžete s její pomocí rychle zadávat nejrůznější znaky ze softwarové klávesnice běžně nedostupné.
PHM Notepad PowerToy
Jednoduchý textový editor funguje jako zápisník a umí načítat, editovat a ukládat ANSI a UNICODE (little endian/big endian a UTF-8) textové soubory.
PHM AutoPlay PowerToy
AutoPlay PowerToy umí automaticky spustit vybranou aplikaci po připojení externího zařízení nebo jeho opětovném povolení. Lze tak například spustit Pocket Explorer po vložení paměťové karty, webový browser po vložení síťové karty, Connection Manager po připojení modemu apod.
PHM Clipboard Pane SIP PowerToy
Jednoduchý manager Clipboardu pro Pocket PC (pro copy/cut/paste funkce u textu) je další věcí, kterou Microsoft nepovažoval za nutnou.
PHM Ext. Keyboard SIP PowerToy
Externí klávesnice je prázdný vstupní panel urychlující práci s Pocket PC s připojenou externí klávesnici nepoužívající žádný svůj vlastní (speciální) ovladač.
PHM Screensaver PowerToy
Screensaver jednoduše vypne displej Pocket PC bez aktivace suspend módu, což se hodí například chcete-li šetřit baterie, ale nechcete přitom Pocket PC rovnou vypnout (stahování dlouhých souborů z internetu, přehrávání hudby apod.).

Autor:


Nejčtenější

Nezapomenutelná dovolená. Syn na lodi prosurfoval více než čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Jedna německá rodina zažila šok poté, co obdržela vyúčtování od operátora. Ten po ní totiž místo obvyklé částky...

Pozor na roamingové pasti. Pořádně napálit se můžete i v Evropě

Ilustrační snímek

Je tomu přesně rok, co vešlo v platnost nařízení Evropské komise, které operátorům zakazuje účtovat si roamingové...Neuvěřitelné, operátor prodává nové iPhony 3GS. Stojí jen 900 korun

Apple iPhone 3GS

Kdo by toužil po návratu do smartphonové historie, ten má šanci. Tedy jen v Jižní Koreji, kde se znovu začal prodávat...

Operátor O2 měl výpadek pevného internetu. Resetovat modem nestačilo

Ilustrační snímek

O2 v noci z 18. na 19. června provádělo upgrade sítě xDSL, která kvůli tomu na několik hodin nefungovala. Infolinka...

Xiaomi překvapivě zmenšilo displeje a má cenový hit s výbornou výbavou

Xiaomi Redmi 6

Půl roku od představení modelu Redmi 5 jsou tu dva nástupci. Ti mají moderní konstrukci s displeji téměř přes celé...

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...Najdete na iDNES.cz