Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Philips Xalio 200 - bezdrátový telefon za hubičku

aktualizováno 
Uživatelé bezšňůrových telefonů jistě znají předchozí model Kala, který jsme recenzovali nedávno. Xalio 200, který se na trhu objevil nyní, se od předchozího příliš neliší. Také bychom ho mohli zařadit do kategorie low-end. Je velice pravděpodobné, že útočí na pozici nejlevnějšího přístroje na trhu.

Základna

V oranžové krabici, která dorazila na redakční stůl, jsem nalezl sluchátko, základnu, napáječ a telefonní kabel. Nechybí ani manuál, ohlašovací a také záruční list. Základna neobsahuje žádný ovládací prvek, pouze ve spodní části naleznete konektory a kanálky pro výše zmíněné kabely. Sluchátko se do základny vkládá na čelní výstupek.

Sluchátko

Sluchátko ve tvaru loďky má čelní stranu stříbrnou, zadní černou. Dvouřádkový displej pojme dvanáct znaků a celkem je možno zapsat dvacet tři znaků, které rolují. Řádek symbolů v klidovém stavu zobrazuje stav akumulátorů (baterie) a připojení k základně (anténka). Pokud se některý ze symbolů rozbliká, znamená to buď vyčerpané akumulátory, nebo nedosažitelnost základny. Ta může být buď příliš vzdálená, nebo bez elektrické energie, pokud není právě napájena. Dále zde můžete objevit symbol sluchátka, který značí vyzvánění nebo probíhající hovor. Ikona knihy se objeví tehdy, pokud uživatel pracuje s telefonním seznamem. Přístroj podporuje identifikaci volajícího (CLIP), a pokud nepřijmeme hovor, bude uložen a na displeji se rozbliká obálka. Tento záznam je možno uložit do telefonního seznamu.

Pod displejem nepřehlédnete velké kruhové tlačítko se sluchátkem. Slouží jak pro příjem, tak i pro ukončení hovoru. Tlačítko s knihou pracuje s telefonním seznamem. Do něho je možno uložit celkem deset položek. Pouze čísla, jména přiřadit nelze. Položky seznamu je možno opravovat a odstranit. Tlačítko s popiskem "C" má v klidovém stavu funkci opakování posledně volaného čísla (redial). Při zadávání čísla funguje jako opravná klávesa. Číselné klávesy není nutno popisovat. V dolní části můžete ještě použít tlačítko se šipkou, které vstupuje do režimu programování. No a tlačítko s chaloupkou funkční nebude. Umožní předávat externí hovor, ale pouze v systému DUO, kdy jsou dodávána dvě sluchátka. Tady je nutno upozornit, že Xalio 200 nepodporuje GAP a ani přidávání dalších sluchátek. Ve spodní části se nacházejí nabíjecí kontakty a zadní strana kryje akumulátory.

Telefonování

Telefonování není složité. Hovor přijmete a také ukončíte stiskem kruhového tlačítka se sluchátkem. Hovor je také možno ukončit odložením do základny. Vytáčení probíhá dvojím způsobem. Buď lze použít starý způsob, kdy číslo vytáčíme okamžitě, nebo pohodlněji "s opravou". V průběhu hovoru je na displeji zobrazen hovorový čas.

Funkce

Protože se jedná o jeden z nejlevnějších přístrojů na trhu, neoplývá velkým množstvím funkcí. Lze nastavit tři melodie vyzvánění ve třech hlasitostech. Také hlasitost ve sluchátku má tři úrovně. Dále je možno nastavit volbu vytáčení (tónová, pulzní) a zapnout či vypnout identifikaci volajícího. Tuto funkci ale zatím Telecom nepodporuje. Podle posledních informací by se CLIP mohl rozběhnout v prvním čtvrtletí následujícího roku. Zatím nebude nabízen jako samostatná služba, ale pouze jako součást SMS.

Akumulátory

Telefonovat je možno na plné nabití celkem šest hodin a v pohotovostním stavu sluchátko vydrží až sto padesát hodin. Je-li sluchátko odloženo do základny, ozve se poměrně tiché pípnutí, které oznamuje probíhající nabíjení. Výrobcem je doporučováno pravidelné čištění kontaktů jak na sluchátku, tak i na základně.

Manuál

Je dodáván ve formě skládačky. Protože je přístroj jednoduchý, není potřeba složitý popis funkcí. Každá funkce je popsána jednou větou a obrázkem. Manuál je osmijazyčný, takže uživatel může chvíli tápat. Ale po prvním přečtení je možno manuál odložit, protože ovládání zvládne skutečně každý.

Dosah

Standard DECT hovoří jasně.Ve volném terénu je dosah tři sta metrů a v zastavěné oblasti kolem padesáti metrů. Při testování si ale Xalio vedlo velice dobře. Tam, kde již některé DECTy byly bez signálu, dvoustovka ještě pracovala. Dosah ve volném terénu je také větší. Naměřili jsme téměř o padesát metrů více. Dosah není možno prodloužit přidáváním dalších základen ani opakovačů. K základně nelze připojovat další sluchátka (pouze varianta DUO), takže nehrozí neoprávněné napojení.

Tabulka parametrů

Standard DECT
počet typů vyzvánění 3
montáž na stěnu ne
cena 1990 Kč s DPH
rozměry základny 167x72x90 mm
hmotnost základny 126 g
hlasitý hovor na základně ne
hmotnost sluchátka 130 g
počet znaků na displeji 12
paměť 10+1
provozní/pohotovostní doba 6/150 hod
typ baterie ni-cd
dosah venku/uvnitř 300/50

Závěr

Protože se jedná o jednoduchý a levný přístroj, nenajdete zde funkce, jako je dětské volání, jmenný telefonní seznam, konto kapesného, blokování hovorů, hlasité HF ani podsvícení displeje. Přístroj je určen do domácností, menších firem nebo dílen. Kdo by vyžadoval přístroj vyšší třídy, musí ještě několik měsíců počkat. Modely Onis a Zenia budou k dostání na našem trhu v polovině následujícího roku. Zdá se tedy, že Philips nehodlá setrvat v oblasti low-end, ale zaútočí na pozici nejvyšší. V minulé přehledové recenzi jsem si posteskl, že DECTy stagnují, ale zdá se, že výrobci ani prodejci nespí, a to je dobře.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Nabízejí supervýkonný a levný mobil, ale zapomněli na zcela běžnou funkci

Pocophone F1

Xiaomi svou novinkou v podobě Pocophonu F1 míří za titulem telefonu se zcela výjimečným poměrem ceny a výkonu, ne-li...

To je troufalost. Zrušili přední foťák a museli ho složitě nahradit

Nubia Z18s

Přijít v současnosti na trh se smartphonem, který postrádá čelní foťák, se zdá být poměrně troufalým krokem. Trendy...

Musíme si počkat. Oppo se do Česka zatím oficiálně nechystá

Celý složitý mechanismus je tu kvůli designu. Prakticky celé čelo telefonu je...

Oppo, které je jedním z pěti největších mobilních výrobců, expanduje do Evropy. Ještě loni přitom byla pro Evropany...

Najdete na iDNES.cz