Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Philips 755 – mobil ovládaný přes displej (recenze)

aktualizováno 
Philips 755 je telefon nenápadných tvarů a klasické koncepce. V jednom směru je ale výjimečný. Lze jej totiž kompletně ovládat přes dotykový displej. Když budete chtít, klávesnici vůbec nebudete potřebovat.

Jediným letošním novým mobilem Philipsu klasické koncepce je model 755. Philips jinak nabízí jen véčka, nepočítaje již dříve představené telefony a jejich upravené varianty (355, 535). Další telefony klasické koncepce Philips představí až příští rok, první z nich jsme vám již ukázali.

Philips 755 ale není alternativou k véčkům Philipsu pro ty, kterým véčka nevyhovují. Philips 755 poněkud vybočuje z běžné nabídky mobilů. Ne tvarem, ne výbavou, ale tím že má dotykový displej. Dotykovými displeji se většinou chlubí jen chytré telefony s operačním systémem. Nový Philips je ale běžný mobil se slušnou výbavou.

Vzhled – decentní a elegantní

Philips 755 se bude líbit všem, kteří mají rádi tradiční tvary, nepotrpí si na véčka a zaoblené hrany. Telefon má obdélníkový tvar, horní a spodní část je zaoblená. Naopak boky jsou téměř rovné a vystupují z nich hrany přední a zadní části telefonu. Testovaný telefon byl převážně šedivý s černou horní zadní částí. V prodeji bude i druhá varianta, která má černou klávesnici a světlejší korpus. U testovaného telefonu byla klávesnice stříbrná.

Philips 755 Philips 755 Philips 755 Philips 755 

Přední části telefonu dominuje rozměrný displej a hodně zhuštěná klávesnice. Klávesy k sobě těsně doléhají, což ale v praxi není na závadu. Objektiv fotoaparátu má posuvnou krytku, která se ovládá jezdcem pod ní. Telefonu chybí běžný systémový konektor, konektory nabíječky a HF sady jsou na levém boku pod pevně připevněnou gumovou krytkou. Rozměry telefonu jsou 98 x 44 x 18 mm a jeho hmotnost je 89 gramů.

Philips 755 Philips 755 Philips 755 Philips 755

Zpracování telefonu je velmi dobré. Kryt baterie který zahrnuje celou zadní část telefonu, sedí jako přibitý. Precizně přichycené je i dotykové pero na levém boku přístroje. Bez výhrad jsou i použité materiály. Telefon celkově působí luxusním dojmem, vypadá dražší, než ve skutečnosti je.

Baterie – záleží na vytížení

Nové telefony Philips:

Standardní baterie má kapacitu 720 mAh a jedná se o Li-Ion článek. Podle výrobce by s ní měl telefon na jedno nabití vydržet na příjmu až 10 dnů. Tomuto údaji se ale přiblížíte, jen když toho s telefonem moc dělat nebudete. Naopak, když budete často kreslit a displej bude podsvícený, výdrž baterie bude klesat mnohem rychleji. Při běžném provozu telefon vydrží na jedno nabití baterie přibližně čtyři dny s půl hodinou hovoru. Tak alespoň dopadl náš test.

Philips 755 Philips 755   

Displej – kvalitní a navíc dotykový

Philips 755 má aktivní displej (TFT) s rozlišením 128 x 160 obrazových bodů. Displej umí zobrazit 65 000 barev a jeho úhlopříčka je přibližně 48 milimetrů. Displej je kvalitní, má výborný jas i kontrast a také syté barvy. Při bližším pohledu je znát, že se jedná o displej dotykový, krycí sklo jakoby zrní. Za normálních okolností si toho ale ani nevšimnete. Displej je dobře čitelný i z ostrého úhlu.

 Philips 755 Philips 755

Rozměry a rozlišením se displej neliší od displeje použitého v modelu 855, jehož recenzi jsme vám přinesli před nedávnem. Rozdíl je právě jen v tom, že je displej dotykový. Na displej se tak vejde šest řádků textu a k tomu ještě dva řádky stavové. Displej lze vylepšit tapetou, která pak prosvítá ve většině položek menu. K dispozici je i spořič displeje, na kterém se mohou střídat snímky uložené v telefonu.

Philips 755 Philips 755 Philips 755 Philips 755

Další fotografie displeje najdete ve fotogalerii.

Displej nikdy nezhasne úplně, vždy je na něm vidět aktuální čas. Zobrazení je klasické, tedy tmavé číslice na světlém pozadí. Údaj je poměrně dobře čitelný. Nastavit lze jak délka podsvícení, tak i jeho intenzita.

Ovládání – s tužkou na telefon

Nový Philips 755 lze ovládat dvěma způsoby. Buď tradičně pomocí klávesnice, nebo přes dotykový displej. Nejdříve se podíváme na tradiční způsob pomocí klávesnice.

Philips 755 

Telefon má minimum ovládacích prvků. Vedle alfanumerických kláves je to joystick s potvrzovací funkcí, tradiční zelené a červené tlačítko, korekční klávesa a tlačítko pro funkci Tag-It, což je kreslení. Pokud se tato klávesa podrží déle, zapne se fotoaparát. Ten lze aktivovat i jedinou boční klávesou, která jinak slouží jako spoušť. Fotoaparát lze aktivovat i samotným otevřením jeho krytky.

Philips 755   

Fotogalerie:

Menu Philipsu 755 si můžete prohlédnout v druhé části recenze.

Do menu se vstupuje přes joystick. Menu již není karuselové, ale ikonové v matici tři x tři ikony. Podobně nevypadá jen hlavní menu, ale i většina hlouběji zanořených, jen některá menu zůstala textová a vertikálně řazená. Celkově je menu telefonu docela přehledné a díky přesnému joysticku se jím dá velmi rychle procházet. Telefon je velmi rychlý, v porovnání s dřívějšími modely velmi výrazně. Jen si je potřeba zvyknout, že telefon nevyužívá kontextové klávesy, což je u jiných značek naprosto obvyklé.

 Philips 755 Philips 755

Zajímavější způsob ovládání telefonu je přes dotykový displej. V pohotovostním stavu je ale dotykový displej neaktivní, do menu se musí vstoupit přes joystick. Pak už ale lze veškeré funkce ovládat přes displej. Potvrzení funkce se provádí dvojím ťuknutím na položku – pokud je již zvýrazněná, stačí jedno ťuknutí. V horní části displeje je pak ve všech případech korekční znak pro návrat. Pro ovládání přes displej je potřeba dotykové pero. Hlavní položky sice lze zvolit i prstem, ale třeba korekční znak v horním rohu se prstem potvrdit nedá. Dotykový displej je velmi přesný a k dispozici je i jeho kalibrace.

 Philips 755   

Ovládání lze kombinovat, něco dělat přes displej a něco přes klávesnici. V režimech, kde se zadává text, se ale musí režim zadávání textu přepnout. Telefon má i rychlé menu na displeji v pohotovostním režimu. Položky jsou předem dané, nelze je měnit. Aktivace se provádí jedním ze směrů joysticku. Telefon má i hlasové ovládání, které funguje velmi spolehlivě a klávesové zkratky. Klávesnice telefonu se automaticky blokuje. Ručně jí lze zablokovat podržením korekční klávesy, odblokování funguje úplně stejně.

Telefonování – hlasitý odposlech

Hned v rychlém menu najdeme jednu novinku. Je jí položka rychlého vytáčení. Do ní lze vložit čtyři kontakty včetně fotografie, které se zobrazí v rámečku. Vybráním jedné z položek se kontakt automaticky začne vytáčet.

Jednou z položek rychlého menu je i telefonní seznam. Ten pojme 1 000 vícepoložkových záznamů. Ke každému jménu lze přiřadit několik čísel, e-mailovou adresu a poznámku. Obrázek či fotografii a melodii lze přiřadit jen jedné z dvaceti skupin volajících. Obrázek pak ještě čtyřem vybraným číslům u výše popsané funkce.

 Philips 755 Philips 755

Nevýhodou seznamu je vyhledávání jen podle prvního písmene a také to, že telefon neumí zároveň pracovat se seznamem v přístroji a na SIM. Kontakty ale lze kopírovat a přijímat a odesílat pomocí infraportu. Seznam je poměrně přehledný, zobrazuje jen jména a v ikonce lze listovat kontakty, aniž by se muselo z hlavního menu vyskočit.

Doplnění: Na upozornění čtenáře v diskusi pod článkem uvádíme, že telefon umí vyhledávat v seznamu i podle více znaků! Při vyhledávání je nutné chvíli podržet klávesu s mřížkou a na displeji se objeví okénko pro zadávání znaků pro vyhledávání. Telefon pak ještě vydává rozlišovací tóny pro úspěšné a neúspěšné hledání. Stejně lze postupovat i při vyhledávání jména při psaní SMS a MMS.

Philips 755 Philips 755

Hlasitý odposlech fungoval u telefonu bezchybně. Hlasitost byla dostatečná a citlivost mikrofonu je výborná. To samé pak platí o běžném režimu s telefonem u ucha. Hovor lze nahrávat. Vyzváněcí melodie jsou dvaatřicetihlasé. Reprodukce je velmi dobrá, standardní melodie v telefonu jsou ale poněkud nezáživné. Díky aplikaci BeDJ si lze složit v telefonu melodie vlastní, případně je tato aplikace k dispozici i na internetu. Melodie lze kombinovat s vibračním vyzváněním.

  Philips 755 Philips 755

Ještě dodejme, že telefon je třípásmový: GSM 900/1800/1900 MHz a nabízí hlasové vytáčení a profily. Jen jeden jde ale nastavit, jedná se o aktuální nastavení telefonu. Ostatní profily jsou přednstavené.

Zprávy – tady se dotykový displej opravdu vyplatí

Recenze nových telefonů Philips na Mobil.cz:

Ovládání telefonu přes dotykový displej je zajímavá vlastnost, ale není to hlavní účel této technologie. Mnohem zajímavější je použití dotykového displeje při psaní zpráv. V tomto případě je k dispozici virtuální klávesnice. Psát můžete jen bez diakritiky, ta na klávesnici chybí. K dispozici jsou jen některé znaky s čárkami, znaky s háčky chybí. Lze ale psát speciální znaky, číslice a lehce se přepíná na velká písmena – přesně jak na počítačové klávesnici. Klávesnice je typu QWERTY, nikoliv česká QWERTZ. Virtuální klávesnice zabírá větší polovinu displeje, na napsaný text zbývají tři řádky. Textem lze rolovat. Vedle horní korekční ikony je ikona pro změnu režimu psaní. Pak se displej změní a text lze zadávat přes běžnou klávesnici telefonu včetně slovníku T9.

Philips 755 

Slovník píše bez diakritiky, ale ani v jednom režimu zadávání textu není na displeji vidět, kolik znaků je již napsáno a kolikátou zprávu píšete. K dispozici je archiv na 100 zpráv, doručenky, automatický podpis a funkce rychlé zprávy, kdy se příchozí SMS zobrazí přímo na displeji a hned na ní lze odpovědět.

Editor MMS vypadá úplně stejně, jako u jiných aktuálních modelů výrobce. Jenom v něm je opět k dispozici virtuální klávesnice pro zadávání znaků přes dotykový displej. Do MMS lze vložit obrázek, zvuk, melodii, nic ale nelze pořídit přímo z editoru, média musí být uložená dopředu. Jedna MMS může mít více stránek, limit pro velikost zprávy je 50 KB. Telefon disponuje i dvěma e-mailovými účty. Podporovány jsou protokoly POP3 a SMTP, nastavení všeho potřebného je přímo v e-mailovém klientu. Zprávy se do telefonu neukládají, uložit lze jen podporované přílohy. Stahují s buď celé zprávy, nebo jen hlavičky.

 Philips 755 Philips 755

Zadávání textu pomocí dotykového displeje je velmi pohodlné a rychlé. V dopravním prostředku nebo za chůze je asi lepší použít běžnou klávesnici, jinak je první způsob rozhodně pohodlnější, ne-li rychlejší. Dotykový displej je přesný, i bez tréninku jsme měli minimum překlepů. Velmi rychlé je především přepínání velkých písmen a zadávání číslic a speciálních znaků.

Fotoaparát – na výšku či na šířku

Philips disponuje integrovaným fotoaparátem s VGA rozlišením. Při fotografování lze telefon držet buď na výšku, nebo na šířku. V prvním případě je nejlepší použít jako tlačítko spouště speciální klávesu Tag-It. Joystick v režimu fotoaparátu slouží pro vstup do jeho menu. Při držení telefonu na šířku je pak nejvhodnější použít speciální klávesu na pravém boku telefonu, která je v tomto režimu nahoře. Popisky fotoaparátu na displeji lze přepnout podle toho, jak telefon držíte. Jde to přes tlačítko s mřížkou, kterým se zároveň přepíná rozlišení snímku.

Philips 755 Philips 755 

Fotogalerie:

V druhé části recenze si můžete prohlédnout fotografie pořízené telefonem.

Fotoaparát nabízí tři rozlišení. Vedle VGA ještě portrét a tapeta. Lze i pořídit snímek s hlasovou poznámkou. Do obrázku lze přidat datum a čas, rámeček a k dispozici je několik efektů. Režimy jsou dva: běžný a noční. K dispozici je i samospoušť a nastavení zvuku závěrky. Fotoaparát disponuje čtyřnásobným přiblížením, ale jen v jednom kroku. Sdílená paměť má kapacitu 7 MB, fotografií se tedy do ní vejde velké množství. V maximálním rozlišení je velikost jedné fotografie asi 50 KB. Fotografie lze odesílat přes infraport.

Tag-It – umělec v mobilu

Dotykový displej Philips inzeruje především kvůli funkci Tag-It. Ta má i vyhrazené tlačítko na klávesnici. A k čemu tato funkce slouží? Je to obrázkový editor, v kterém můžete kreslit, psát a upravovat obrázky a fotografie, včetně těch vlastnoručně pořízených. Vyberete si obrázek z paměti telefonu a v menu funkce Tag-It si vyberete funkci kterou chcete.

 Philips 755 Philips 755

Do obrázku můžete kreslit volnou rukou, přidávat text, další obrázky, můžete mazat, obrázek oříznout, případně jej i jinak modifikovat. Při kreslení si můžete vybrat tloušťku čáry a její barvu, vkládat lze ikony, další fotky a obrázky a přidávat rámečky. Výsledný výtvor lze buď uložit, nebo odeslat přímo v MMS. Obrázky si pak lze prohlížet i na běžné televizi. S aplikací Tag-It si lze velmi dobře pohrát, praktické využití musí posoudit každý zákazník sám.

Další funkce – poznámkový blok

Telefon disponuje GPRS třídy 10, které lze použít jak pro Wap, tak pro připojení k počítači. To je možné buď přes infraport, tak pomocí kabelu. Ten se ale s telefonem nedodává. Telefon lze připojit i k běžné televizi, slouží k tomu kabel TV Link, který je v balení s telefonem. My jsme zkoušeli jen připojení přes infraport a vše fungovalo bez nejmenších problémů.

Philips 755 

Novému Philipsu 855 nechybí Java. V telefonu jsou předinstalovány čtyři hry: Battlefield, Race a Helicopter jsou počeštěné, kulečník ne, ale ten lze ovládat i přes dotykový displej. U prvních třech her si budete muset vystačit s klávesnicí telefonu. V telefonu je i jednoduchá kalkulačka, v které dotykový displej nefunguje, jednoduchý budík a přehledný kalendář s denním, týdenním a měsíčním náhledem. U kalendáře lze použít dotykový displej pro zadávání všech údajů.

 Philips 755 Philips 755

Vedle kalendáře je v telefonu i poznámkový blok. Je překvapivě umístěn v menu zpráv a funguje jako opravdový blok. Na displej si můžete načmárat cokoliv. V telefonu je ještě hlasový zápisník a tím výčet funkcí končí.

Sečteno a podtrženo

Philips 755 je velmi zajímavý telefon s bohatou výbavou. Nejvíce se nám na něm líbil dotykový displej. Ač se to na první pohled nemusí zdát, tak ovládání telefonu přes dotykový displej je velmi pohodlné a praktické. Nelze jej použít kdykoliv, za chůze nebo v dopravní prostředku, pak je ale k dispozici běžná klávesnice, která je sama o sobě nadprůměrná.

Porovnání:

V druhé části recenze můžete nový Philips 755 porovnat s dalšími modely telefony na trhu. 

Výbava telefonu je bohatá, nic podstatného pro danou cenovou kategorii nechybí. Některé funkce by ale mohly být lépe provedené. Vadila nám neschopnost telefonu pracovat zároveň s pamětí na SIM a v telefonu a také neodpočítávání znaků při psaní SMS.

Philips 755 se začne prodávat tento měsíc a jeho cena by se měla pohybovat okolo 7 400 Kč, což je solidní nabídka. S ohledem na dotykový displej telefon nemá přímého konkurenta. Jinak je ale samozřejmě v této cenové třídě konkurence hodně silná a za podobné peníze lze koupit i telefony s bohatší výbavou. Záleží na preferencích kupujícího.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Další z rubriky

Motorola má levný model s výbornou baterií, do malých rukou se nevejde

Motorola Moto E5 Plus

Smartphone Motorola Moto E5 Plus je zajímavou volbou pro ty, kteří se nebojí velkých mobilů a zároveň požadují pořádnou...

Huawei Mate 20 odhalen. Lepší verze bude mít čtečku otisků v displeji

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Premiéra očekávaného špičkového smartphonu Huawei Mate 20 se blíží, Dojde k ní 16. října v Londýně. O nových telefonech...

Nabízejí supervýkonný a levný mobil, ale zapomněli na zcela běžnou funkci

Pocophone F1

Xiaomi svou novinkou v podobě Pocophonu F1 míří za titulem telefonu se zcela výjimečným poměrem ceny a výkonu, ne-li...

Najdete na iDNES.cz