Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Periodické tabulky aneb trocha chemie nikoho nezabije

aktualizováno 
Jedna z věcí, kterou člověk potřebuje mít po ruce ve školním / studentském věku, je periodická tabulka prvků. A od čeho bychom měli naše Palmy, kdyby v nich tyto tabulky již nekralovaly? A je z čeho vybírat!

 

Podtitulek článku sice hovořil zejména o studentech, tabulku prvků ale upotřebíte i v běžném životě, a to nejen profesně - třeba jen tak u křížovek či při sledování Milionáře. Představme si tedy nyní charakteristické zástupce programů této kategorie!

 

ChemTable

Jednoduchý a přímočarý produkt. Má oproti konkurentům jednu velkou výhodu - je freeware. Jeho tvůrcem je Robert Eng.

Program zobrazuje polovinu tabulky a po kliknutí na šipky nahoře druhou polovinu (adekvátně i zpět). Program má dobré filtry - můžete si nastavit zobrazování jen určitých skupin prvků. Taky si můžete vybrat, jestli chcete v tabulce zobrazovat symbol prvku či atomové číslo. Po kliknutí na příslušný prvek se vám objeví okno detailu s podrobnými údaji.

 

PaPer Tab

Shareware $8 program Stefana Hau-Riegeho. Program má dva základní režimy - v normálním zobrazujete tabulku jejím uchopením pera a tažením po displeji. Zmáčknete-li tlačítko "?", můžete kliknutím na příslušný prvek vyvolat detailní okno s podrobnějšími údaji.

Celou řadu údajů ale můžete získat přes rozsáhlé filtry (v dolní čtvrtině displeje).

 

Periodic Table

Produkt firmy Intrepid Software Solutions, který je shareware a prodává se za $7.

Program se podobá aplikaci ChemTable - dvě okna s přepínánído polovin tabulky, kliknutím na prvek vyvoláte okno s detailem. Jsou zde i filtry na skupiny prvků, tentokrát ve formě pop-okna "kategorií".

 

SleekPeriodic

Další jednoduchý program, který je sice shareware, ale stojí jen $1, což je méně, než mohou činit bankovní poplatky za převod... Program vyrobil Adam Wozniak.

Program je barevný, skupiny prvků jsou rozděleny dle barev a po kliknutí na prvek se tento vykřížkuje a zobrazí název, zkratku, atomové číslo i váhu. Můžete si o něm (po kliknutí na jeho název) nechat zobrazit i další detaily. Výhodou je, že se vám celá tabulka vejde na jeden displej, nevýhodou je, že v něm nezobrazíte ani názvy prvků, což jej poněkud znepřehledňuje.

 

Periodic Table for PalmOS

Produkt známé firmy StandAlone - stojí $10. Je rovněž barevný s ještě podrobnějším členění než SleekPeriodic. Po kliknutí na prev zobrazí detaily v dolní polovině, detail lze zvětšit i na celý displej. Ani zde nejsou v tabulce názvy prvků.

Program má ještě další funkce - výpočet váhy sloučenin a informace o izotopech.

 

Element

Program firmy MindEar. Je jedním z nejdražších ($18), ale ani on nemá souhrnné zobrazení názvů prvků v tabulce

Program funguje tak, že můžete prvek vybrat kliknutím v tabulce, či výběrem z rozbalovacích menu (dle názvu, čísla prvku, zkratky apod.). Prvky můžete vyhledávat i podle logických operandů.

Nezaregistrovaný produkt nezobrazí údaje v detailní části (spodek displeje).

 

Tabulky prvků existují i v mnoha dalších podobách - třeba jako textový soubor do DOC readeru, rozšířené jsou i databázové soubory a jednou z možností je i stažení podrobného obrázku pro FireViewer. Mne zejména zaujaly TealFolios do známého programu TealInfo, který (pokud máte TealInfo zaregistrované) je pro vás úplně zdarma.

A naše doporučení? Pro běžnou potřebu asi vystačí freeware tabulky ChemTable. Komerční a shareware produkty nepřinášejí zase až tak o mnoho víc.

Specialisté se mohou navíc ještě porozhlédnout po dalších programech, které v sobě mají periodické tabulky implementované, ale umějí i další věci navíc - jako třeba mocný CHEMICALC. To už je ale na jinou recenzi...

 
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...Najdete na iDNES.cz