Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pekelně drahé stahování hudby: jedna písnička může vyjít i na tisíce

aktualizováno 
Stahování hudby do mobilního telefonu může vyjít pekelně draho. Nepozorný zákazník zaplatí za jednu písničku i více než tisíc korun, v lepším případě "jen" pár stovek.
Jedna písnička za tisíce korun? Stačí nerozvážnost a neuvěřitelné se stává realitou...

Jedna písnička za tisíce korun? Stačí nerozvážnost a neuvěřitelné se stává realitou... | foto: Profimedia.cz

K promrhání stovek či tisíců korun přitom stačí málo: bez rozmyslu mobilem stáhnout jednu či více písniček z některé z mnoha služeb volně dostupných na internetu.

Při stahování hudby ze služeb třetích stran totiž neplatí zákonitosti, které jsou běžné u zábavních portálů všech operátorů. U nich totiž zákazník za stahovaná data už ze své kapsy nevydá ani korunu. Stačí tedy zaplatit za daný produkt (java hru, melodii, skladbu atp.) a pak... už nic.

Jedna skladba za několik stovek

Rozpor lze nejlépe pochopit na reálném příkladu: jedna písnička z již fungujícího hudebního portálu T-Music Play! vyjde zákazníka přibližně na 32 korun. U zmíněných služeb by však stejná skladba o velikosti 2 048 kB stála až 1 433 korun, v lepším případě "jen" 491 korun.

Konečná cena totiž záleží na zvolené přístupové cestě; v mnoha případech je vyžadován wapový profil, u kterého zákazníci za 1 kB dat zaplatí asi sedmdesát haléřů. Lepším případem je myšlen internetový profil, u nějž se cena za jeden kB pohybuje okolo dvaceti haléřů.

Kromě ceny za samotnou skladbu, která se na portálech třetích stran pohybuje i na hranici 80 korun, tak zaplatí nepozorný klient i poplatky za datový přenos.

Číst drobnopisy se vyplácí

Zaměnit operátorský portál s běžným obchodem se tedy opravdu nevyplácí. Každému nákupu hudby (a ostatně i dalšího obsahu, jako jsou java hry či melodie) na internetu pomocí mobilního telefonu by tak mělo předcházet pečlivé pročtení podmínek daného portálu.

Obranou může být i aktivace neomezeného datového tarifu. Za ten však zaplatí klienti v řádu stovek korun měsíčně, toto řešení tak připomíná spíše známé pořekadlo "vyrážet klín klínem." Jako obrana před lákadly mnoha českých i zahraničních hudebních serverů ale funguje tato metoda spolehlivě. Stačí zaplatit už jen pár korun či eur za vybrané skladby a další poplatky neřešit.

Neomezeně jen s operátory

Ne všechny obchody třetích stran se ale tímto neduhem musí vyznačovat. V budoucnu se objeví služby, u kterých nebude nutné objem stažených dat řešit. Příkladem může být MusicStation Max od britské firmy Omnifone, nebo chystaný projekt Comes with Music finské společnosti Nokia.

U těchto služeb bude možné do mobilního telefonu stahovat neomezené množství skladeb za poměrně nízký paušál (asi 70 korun týdně), resp. budou poplatky za službu obsaženy již v ceně nového telefonu. Vše však záleží na dohodě s tuzemskými operátory.

"Spolupráci s Omnifonem zvažujeme," uvedl Miroslav Čepický z Vodafonu. Nokia dle našich informací už české operátory oslovila.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...Najdete na iDNES.cz