Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PDA v Čechách a za koruny - říjen 2002

aktualizováno 
Na začátku října se podíváme na aktuální cenové hladiny PDA u českých prodejců a na trendy, které přineslo minulé období.

Poznámka:
Při vytváření našeho cenového indexu se řídíme těmito zásadami :

- u jednotlivých modelů uvádíme průměrnou cenu, což je součet aktuálních cen všech prodejců v naší databázi dělená jejich počtem. Dále uvádíme ještě pro zajímavost ještě nejnižší cenu, se kterou jsme se k danému dni setkali. (Samozřejmě, že ne všichni prodejci ale nabízejí všechny dostupné modely.)
- v tabulce nejsou všechny vyloženě výprodejové typy, které výrobci už nenabízejí, či je nabízí jen málo prodejců
- v databázi cen jsou zatím koncové ceny těchto prodejců : PDAPlanet, Kapesní počítače, PalmPC a Handspring.
- ceny uvádíme jako koncové (s DPH). Vzali jsme aktuální firemní ceník z Internetu (dostupný k datu vytváření indexu) a ceny bez DPH násobíme indexem 1,22.
- tam, kde firmy nabízejí různé kombinace - bundly a sestavy (PDA+karta+software apod.) jsme vzali do tabulky tu nejlevnější z nich (nejméně vybavenou). I tak platí, že se někde může cenový rozdíl zdát vysoký a může to být třeba lepším vybavením - "češtinou", kartou, či nějakou aplikací v ceně, popřípadě lepšími záručními podmínkami. Podrobnosti je třeba vždy zjistit u jednotlivých prodejců.
- za případné nepřesnosti se omlouváme
- v dnes uváděné tabulce jsou ceny platné z 1.10.2002 dopoledne.
Bližší podrobnosti o jednotlivých zařízeních najdete v naší databázi modelů. popřípadě v srovnávací tabulce modelů.

Postřehy:

- u PalmOS modelů dochází k největším poklesům u Handspringu. Firma dala na trh novou řadu modelů Treo90/180/270 a starší modely vyprodává. Markantní je to třeba u modelu Edge, která stál ještě v březnu přes 16 tisíc Kč a nyní jej koupíte za méně než polovinu. K velmi razantní změně došlo i u Prismu, který se nyní stal jednou z možností, jak si levně pořídit barevný PalmOS.

- řada prodejců nyní vyprodává low-endové modely staré řady Palm m100/105. Zejména Palm m105 s 8MB RAM lze nyní zakoupit za velmi zajímavou cenu. Jen škoda, že nemají slot. Ale bude zajímavé sledovat, jakou cenu nasadí prodejci u nového low-endového Palm Zire...

- poměrně dost se snížily ceny i dalších modelů firmy Palm, a to až v průměru o třetinu. Jejich nákup se nyní může jevit docela výhodným. Je zajímavé sledovat vyšší průměrné ceny handheldů od Sony, které nekorespondují s dolarovým poměrem Palm/Sony. Třeba barevný Palm m130 koupíte za cenu o málo vyšší než je $150 low-endový model Clié SL10.

- Sony dala ve sledovaném období na trh nejvíc nových modelů.  Někteří prodejci vyprodávají i starší typy, ale ceny nejsou nejnižší.

- Ceny HandEry se chovají strnule. Neměnila se u nich ale ani dolarová cena, což může svědčit o tom, že poptávka koresponduje s nabídkou a firma nemá důvod cenu měnit.

- PalmOS modely očekávají cenový otřes letos na podzim, kdy hlavní výrobci Sony Palm dají na trh nové modely, včetně PalmOS5 handheldů nové generace.

- Nové modely iPAQů způsobily mírný pokles cen starších typů. Vyprodávají se i starší handheldy řady Jornada, pokles ceny u nich není ale výrazný.

- Dále se snížila cena u neúspěšného Casio BE300. V jednom hypermarketu už jsem jej viděl dokonce za 7 tisíc.

- Na trh přišly nové modely - zejména Siemensy a Toshiby, o které je velký zájem a které výrazným způsobem mění dosavadní podíly na trhu hlavních hráčů PocketPC trhu.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...Najdete na iDNES.cz