Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PDA střípky z Invexu (01)

aktualizováno 
Tvrdil-li jsem, že pro fanouška PDA je letošní Invex trošku zklamáním, neznamená to ještě, že zde není nic k vidění. Přinášíme první část našich PDA střípků z veletrhu Invex 2002.

 

Letošní Invex je již tradičně plný tlačenic (a to i přesto, že byl včera ještě "odborný a tiskový" den. V rukou návštěvníků i vystavujících se občas blýskl nějaký ten handheld, ale nic slavného to nebylo a mobilní telefony drtivě vítězily.

Když jsem vytáhl z kapsy své Clié, hodně lidí zvědavě natahovalo krky a někteří se i zeptali, zda se mohou "podívat", či si "šáhnout". Měl jsem oblek s kravatou a asi jsem leckomu připadal jako prezentátor. Vzhledem k tomu, že jsem Clié používal co chvíli (postupoval jsem podle svého pracně sestaveného itineráře), připadal jsem si za chvíli jako chodící neplacená reklama Sony.

 

Palm se moc nepředváděl
Palmy má ve své vitrínce firmy Agora, ale proti očekávání neměli zrovna na stánku včera představený model ZIRE. Ten sice firma měla s sebou, ale zrovna se prezentoval někde jinde. Zatím dostanou zájemci alespoň anglicky psané oranžové letáčky Palm Zire.

Agora ale měla velice zajímavou Palm vitrínu. Vše ale za sklem - lepší jsou modely v předváděcích "trenažerech", počkáme si na HandyExpo, tam si Palmy pořádně osaháme...

 

Handspring a nová Trea
To pánové z Handspingu  Trea ochotně "tasili" od svých opasků a předváděli. Já měl v ruce vloni Treo180 a u nových modelů Treo 90 a 270 mne příjemně překvapila vylepšená barevná klávesnička. Zkusil jsem si zkusmo napsat pár znaků a mé palce se mi najednou zdály tak strašně obrovské... Jsem asi Graffiti nadšenec, ale uznávám, že klávesnicová PDA mohou přivést nové zákazníky (kteří se bojí Graffiti) a můžou vyhovovat i některým zkušenějším uživatelům - psát se prý i palci dá dost rychle.

Jinak jsou Trea designérské skvosty, mají všechny výhody PalmOS a je jistě chybou, že již dávno nejsou třeba komunikátory Treo 180/270 součástí úspěšné nabídky předplacených sad, či dotovaných programů našich mobilních operátorů.

 

Hewlett-Packard v stříbrno-černé...
Bezdrátové přenosy a klávesnička k iPAQu, to byly dva hlavní PDA hity tradičně profesionálně prezentující firmy Hewlett-Packard. Jen ten iPaq v jacketu se nám jaksi zvětšuje a zvětšuje. Zvyšuje se i částka, kterou zaplatíte - třeba WL110 karta PCMCIA - 3550Kč a PC card expansion pack Plus - 6950Kč. Profesionální řešení, profesionální ceny.

Firemní klávesnice ale vypadá skutečně dobře, a to nejen funkčně, ale i designérsky! Je skládací a má COMPAQ design (že by propagace zaniklé značky?) a stojí 4300 Kč. Na druhém snímku ji vidíte složenou a jistě uznáte, že vám na kufříku bouli neudělá. Uváděné ceny jsou z firemního letáku a jsou již s DPH.

 

Klávesničky k PDA
Miniklávesničky se k nám začínají propracovávat a po tištěných a webových informacích si je můžeme osahat. Tedy - pokud by nebyly za sklem :-(Já jsem viděl miniklávesničku Cirquee, na které se píše relativně dobře a k níž jsou dodávány i adaptéry pro různé Palmy. Na webu mi připadala menší a realita mne příjemně překvapila:

Další klávesničkou, která mne zaujala, je tato - prý za cca 1500 Kč a dostupná k různým typům PDA (zde s Clié T6XX). Domluvili jsme si s dovozcem zapůjčení k recenzi, takže asi příští týden se o ní dozvíte víc. Tato klávesnička je dělaná tak, že se v půlce přehne jako kniha a je z ní poměrně tenká oblá krabička. Tlačítka připomínají lepší kalkulačku, nejsou to rozhodně plnohodnotná tlačítka z velké klávesnice. Mají ale lepší rozložení než tradiční palcové klávesničky a můžete na nich psát více prsty:

Ještě chvíli zůstanu u firmy Sony, která byla na Invexu opravdu na hodně místech. Líbila se mi čtečka MS karet v myši k PC, i když cena zařízení je dost vysoká (cca 3500 Kč). K vidění byly i 128MB MS karty, a to na víc stáncích - třeba u stánku Hama-SanDisk je poměrně slušný výběr karet.

 

Casio - vše při starém
Stánek Casio - Fast potvrdil, že firma po PDA stránce trošku přibrzdila. Ne že by neměli co jiného vystavovat - mají spoustu zboží. Ale WinCE handheldy i Pocket-Viewery jsme viděli i loni. Tak jsem aspoň vyfotil věc, která se mi velmi líbila - kalkulačka jako NumPad k vašemu PC.

 


Palmy v profi sféře
jak si vedou Palmy v oblasti firemní a podnikatelské? Dozvíte se v našich dalších střípcích, které přineseme v pátek. Máme domluveny rozhovory s lidmi z této branže.

Další část PDA střípků z Invexu přineseme v pátek - budou tentokrát více softwarové. Dnes se rozloučíme fotografií krásné formule s logem HP, kterou si můžete prohlédnout před pavilonem E...

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Najdete na iDNES.cz