Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PDA bezpečně (1) - Pojmy a pravidla

aktualizováno 
Námi přislíbené povídání o bezpečnosti dat na PDA začneme zeširoka. Tento článek se nebude zabývat konkrétními aplikacemi pro zvýšení bezpečnosti, ale spíše celkovým pohledem na problematiku bezpečnosti mobilních zařízení – PDA, notebooků, ale i mobilních telefonů a dalších zařízení umožňujících mít data s sebou „kdekoliv“. 

Bez politiky, zásad a pravidel ani ránu!

Samozřejmě, že jinak se na otázky bezpečnosti bude dívat soukromý uživatel, který si v diáři čte články, vede osobní kontakty a zaznamenává týdenní nákupy, a jinak firma, která chce PDA (nebo notebooky) nasadit jako podporu firemního informačního systému v terénu. 

Pro „malé“ uživatele je typické, že při ztrátě (krádeži, zničení) zařízení je největším problémem právě ztráta hardwaru a náklady spojené s pořízením nového. Naopak pro firemní uživatele jsou často mnohonásobně důležitější samotná data; jejich ztráta nebo prozrazení může pro firmu znamenat velké problémy (ztráta klíčových kontaktů, dobrého jména, know-how, …). 

Proto je pro firmu nutné mít dobře zpracovanou (a udržovanou) bezpečnostní politiku, která pokrývá celou oblast firemních dat. Pak je jedno, zda jsou zapsána v digitální podobě na serveru, notebooku či PDA nebo v papírové podobě ve složkách nebo v klasických diářích. Dobrá bezpečnostní politika tak vytvoří rámec pro definování jednotlivých zásad a pravidel pro práci s informacemi a také z ní vyplyne potřeba nasazení konkrétních opatření (výběr přihlašovacích hesel, výběr šifrovacího softwaru, apod.). 

Nasazování jakéhokoliv prostředku (šifrování, přihlašovací ceremoniály, atd. …) nemá bez podpory v bezpečnostní politice a jednotlivých pravidlech a zásadách žádný smysl! Nelze nasazovat ochranu, když není jasně řečeno, co chcete chránit, proti čemu to chcete chránit (co představuje největší hrozbu) a co jste ochotni pro to udělat (např. kolik hodláte za zvýšení bezpečnosti zaplatit).

Už víme proč – teď je třeba vědět jak…

Konkrétní otázky bezpečnosti pak spočívají v zajištění základních atributů bezpečnosti: důvěrnosti, dostupnosti, integrity a účtovatelnosti. Proberme si je postupně jeden po druhém. 

Problém zajištění důvěrnosti spočívá v tom, aby data v mobilním zařízení uložená se nedostala do rukou neoprávněné osoby. K tomu se nejčastěji používá nějaká forma autentizace, popř. šifrování. To není nic jiného než prokázání totožnosti nejčastěji znalostí nebo vlastnictvím „něčeho“ jedinečného – heslo, PIN, otisk prstu, chip, … 

Například v PDA (mobilu, notebooku, …) máte databázi svých klientů. Aby se k této databázi nedostala zlá konkurence, musíte zařízení hlídat jako oko v hlavě a nenechávat ho v autě. Pro větší jistotu je možné data navíc zašifrovat silným a ověřeným algoritmem a použít při tom neuhádnutelné heslo. Pro ještě větší jistotu lze ověřovat identitu uživatele pro každé spuštění nebo zapnutí zařízení. K tomu je možné implementovat autodestrukční mechanismus. A takto lze pokračovat takřka do nekonečna. Ale je třeba mít na paměti, že na každé riziko je třeba hledat adekvátní opatření (snížit riziko na únosnou míru – nikdy jej nelze eliminovat úplně)… 

Zajištění integrity spočívá v možnosti odhalit, popř. i odstranit neoprávněně změněné údaje nebo data. Toho lze dosáhnout pomocí digitálních podpisů, šifrováním nebo kombinací obojího. I zde platí to, co u zajišťování důvěrnosti.   

Ztráta dostupnosti důležitých dat, která nikde jinde nejsou k dispozici, může mít mnohem katastrofálnější důsledky, než si leckdo dokáže představit. Například pokud jediné zápisy obchodních případů máte v právě odcizeném notebooku, může to být také konec vašeho podnikání … Přitom řešení je tak snadné ­– synchronizovat a zálohovat (pravidelně a dostatečně často). Neméně důležité je také ověřování funkčnosti záloh. 

Posledním důležitým atributem bezpečnosti je účtovatelnost. Význam má v těch případech, kdy je třeba evidovat jednotlivé přístupy k datům nebo ke službám (např. kdo a kdy změnil termín jednání v kalendáři šéfa). Také pro zajištění účtovatelnosti se hodí nějaká forma autentizace (přihlašování heslem, různé typy handshake před komunikací, apod.)

Závěr

Pro firmy je závěr jasný: je třeba brát bezpečnost vážně - buď se jí opravdu věnovat, nebo si alespoň nechat poradit od odborníků. Opravdu spolehlivou odpověď na otázky co, před čím a jak chránit, může dát jen dobře provedená analýza rizik. Také je třeba zpracovat bezpečnostní politiku, zásady a pravidla, které vytvoří jistou úroveň bezpečí. A teprve pak lze nasazovat opatření ve formě různých aplikací a podpůrného software. 

Pro soukromé uživatele je situace mnohem jednodušší, neboť všechny uvedené kroky si mohou promyslet jen v hlavě a přikročit ke zprovoznění závěrů svého zkoumání. Obvykle plně dostačuje vhodná kombinace přihlašování pomocí dobrých hesel a šifrování zvláště citlivých dat. Pro mobilní zařízení navíc platí, že v první řadě je třeba si dávat na své věci pozor, nezapomínat je, nenechávat je bez dozoru, prostě být na ně opatrný.

Autor:


Témata: Hesla, Notebook, Pin, software

Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Kradou nám v prodejnách exkluzivní virtuální předmět, zlobí se Samsung

Exkluzviní podoba herní postavičky v populárním Fortnite Battle Royale je...

Samsung si stěžuje na zloděje, kteří z vystavených kusů prémiového smartphonu Galaxy Note 9 a tabletu Galaxy Tab S4 v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz