Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Patří mobil na dovolenou?

  12:00aktualizováno  12:00
On-line průzkumy Vodafone Business Zoom ukazují zajímavé skutečnosti ze světa mobilních telefonů a našeho soužití s nimi. Avšak výsledky týkající se dovolených přinášejí i jisté znepokojení.

Ilustrační foto. | foto: Siemens

To se týká zejména dvou čísel. Ještě než se na ně podíváme, zmiňme, že se průzkum týkal manažerů malých a středních českých firem. Až 70 % z nich není schopno přestat pracovat ani o dovolené. Až na tři procenta odvážlivců si s sebou všichni berou mobilní telefon, více než třetina zavazadel je rovněž obtěžkána notebookem. Z každého dne dovolené jim pak práce ukousne asi hodinu. A co je horší, plné dvě třetiny šéfů neváhají při řešení nějakého problému mobilním telefonem vyrušit svého podřízeného, přestože dobře vědí, že je na dovolené. 

Najednou vidíme, jak se mobilní technologie, které mají sloužit, obracejí proti nám. Workoholismus není nikterak nová záležitost, určitě existovala i před vynálezem mobilního telefonu a přenosného počítače. Avšak v oněch dobách, které se nám nyní mohou jevit tak vzdálené, když už se nějaký ten nebohý přepracovaný jedinec rozhodl (většinou na naléhání své rodiny) odjet na dovolenou, neměl jinou šanci než si ji normálně užít. Ano, některé těžké případy mohly sice okupovat telefon v hotelové recepci, ale právě nesnadnost komunikace na dálku je mnohdy přinutila na takové snahy rezignovat.

Ale dnes? Reklamy na komunikátory, BlackBerry a nejrůznější Ultra Mobile PC se jen hemží frázemi jako „nikdo nepozná, že nejste v kanceláři“ nebo „můžete pracovat kdekoli“. A kdo není dostatečně silný, aby dokázal „vypnout“ jak sebe, tak mobil a nemyslet na práci, ten postupně přichází o volné večery, víkendy i dovolené.

Až doposud byla jistým útočištěm cizina, stačilo jen Slovensko. Vysoké poplatky v roamingu vytvářely v mnoha lidech psychický blok, který je nutil omezovat jak odchozí, tak příchozí hovory, o datových přenosech ani nemluvě. Avšak regulace EU v kombinaci se samoregulací některých operátorů boří i tyto bariéry.

Dovolená tak zcela pozbývá svého významu. Utrácíme peníze navíc, spalujeme benzin a naftu navíc, zažíváme mnohé stresy, které by se nám v běžném životě nejspíš vyhnuly, ale očekávaný výsledek se jaksi nedostavuje. A není divu, když za pomoci nejmodernějších výkřiků techniky pokračujeme i na dovolené v budování nebo dokonce posilování svého pocitu nezastupitelnosti a nenahraditelnosti.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Ve světě se 3G vypíná, na ostrově svobody ho teď se slávou spouštějí

Mobilní internet spouští už i na Kubě

Ostrovní stát Kuba konečně začal umožňovat svým občanům připojení na mobilní internet. Zatím však poskytuje služby...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Najdete na iDNES.cz