Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Patentové spory pokračují. Samsung je jak na houpačce

  10:45aktualizováno  10:45
Patentová válka výrobců mobilních telefonů nekončí, ba naopak. Stále nové a nové spory a nová rozhodnutí soudů přichází několikrát do týdne. Aktuálně nemají moc radost u Samsungu, naopak Apple získal zajímavé dílčí vítězství, které může ohrozit HTC, Motorolu i další.

Samsung Galaxy Tab 10.1 a Apple iPad 2 | foto: Mobil

O tom, že Evropská komise oficiálně zahájila vyšetřování Samsungu kvůli možnému zneužívání svých ve standardech obsažených patentů v neprospěch hospodářské soutěže, jsme vás informovali před několika dny.

Samsung ale momentálně nebude mít radost i z několika dalších rozhodnutí soudů. Byť zrovna to včerejší Samsung potěšilo. Soud v Mnichově odmítl žádost Apple o předběžné opatření vůči modelů Galaxy Tab 10.1N a Galaxy Nexus. O to žádal Apple na základě patentu týkajícího se skrolování a škálování obsahu na obrazovce zařízení. Tento patent získal Apple vloni a podle všeho německý soud pochybuje o jeho platnosti, proto předběžné opatření neudělil. Zajímavé je, že stejný patent v jeho americké verzi uznal již dříve tamní soudce za platný a konkurencí porušovaný. Apple se tak zřejmě proti rozhodnutí mnichovského soudu odvolá.

Poměrně drobné vrásky na čele asi bude Samsungu dělat také prodloužení zákazu prodeje tabletů Galaxy Tab 10.1 a 8.9 v Německu. Tamní odvolací soud (Vyšší zemský soud v Düsseldorfu) rozhodl, že předběžné opatření zakazující prodej těchto přístrojů dále platí. Zajímavé ale je, že tak rozhodl nikoli na základě designového průmyslového vzoru, kterým se Apple doposud hájil, ale na základě práva o nekalosoutěžním jednání.

Patentový analytik Florian Müller se domnívá, že toto rozhodnutí je znakem slábnoucí pozice a vážnosti onoho průmyslového vzoru. Na jeho základě například Nizozemský odvolací soud rozhodl o tom, že jej Samsung svými přístroji neporušuje. Design, který hrál z počátku v evropských sporech Applu se Samsungem hlavní roli, tak nyní začíná ztrácet na důležitosti.

U Samsungu ale zcela jásat nemohou. Na německém trhu sice firma prodává upravený tablet Galaxy Tab 10.1N, o jeho osudu se ale bude rozhodovat příští čtvrtek, 9. února. Soud má rozhodnout, zda i na něj uvalí předběžné opatření a tudíž zákaz prodeje. Odborníci se ale domnívají, že tentokrát by mohl tablet zůstat v prodeji.

Samsung ale mezi tím prohrál s Applem již druhý spor o technický patent. Na základě těchto patentů se Samsung domáhal předběžného opatření proti iPhonu 4S. Jde právě o ony v UMTS standardech obsažené patenty, kvůli kterým začala Samsung prošetřovat Evropská komise. Samsung má ve hře stále ještě i dva patenty, které ve standardech obsaženy nejsou. Jak brzy přijde ale rozhodnutí soudu, to nelze předjímat.

Alespoň dílčí vítězství si Samsung připsal v USA, kde mu soudy povolily, že může ukázat smlouvy mezi Apple a Qualcommem soudům v jiných zemích. V tomto případě jde o to, že se Samsung snaží dokázat, že Apple si koupí čipů od Qualcommu automaticky nezakoupil licenci na některé patenty, které jsou v čipech obsaženy a které Samsung jinak Qualcommu poskytuje. „Odtajněné“ smlouvy by tak mohly Samsungu pomoci ve sporech v Evropě, Japonsku nebo třeba Austrálii. Nutno říci, že Apple proti možnému zveřejnění smluv (a také částí zdrojových kódů programů) nic v zásadě nenamítal, což ale znamená, že si je firma jista tím, že pomocí nich Samsung nic nedokáže.

Zatím to vypadá, že v největších potížích je Samsung. Ale na pozoru se musí mít i Motorola a například HTC. Apple totiž získal v USA u významného soudce jedno poměrně zajímavé a důležité dílčí vítězství. Zjednodušeně řečeno si Apple nechal od soudce v rámci sporu s Motorolou potvrdit svou definici obsaženou v jednom z patentů, kterým konkurenci ohrožuje. Konkrétně šlo o definici pojmu „Realtime API“ a soudce tento pojem vysvětlil tak, jak se to zrovna soupeřům Apple nehodí. Podle této definice totiž patent, který ji obsahuje, operační systém Android s nejvyšší pravděpodobností porušuje a je velmi složité, ne-li nemožné, tento patent obejít.

Apple je na koni

To teď dává nadějí Apple, že se mu konečně podaří přesvědčit soudy o tom, že jej jeho konkurenti poškozují. Ohledně dotčeného patentu se Apple dohaduje především s Motorolou a HTC. U HTC už jednou komise ITC rozhodla, že jeho přístroje tento patent porušují, následně ale vrchní soudce ITC toto rozhodnutí zrušil. Apple se proti tomuto rozhodnutí odvolal a s novou definicí má u ITC i u případných soudů větší šanci uspět.

Soudně uznanou definici pojmu prověří už zanedlouho další ze šňůry sporů – tentokrát Applu s Motorolou. I s ní se Apple pře o dotčený patent – tentokrát u civilních soudů, nikoli u komise pro mezinárodní obchod. Rozhodnutí by mohla padnout již v létě. Zmíněný patent pak může Apple s nejvyšší pravděpodobností využít i proti dalším výrobcům androidích chytrých telefonů nebo proti samotnému Google.

Naopak Google, který se snaží dokončit převzetí Motoroly, povolil své budoucí filiálce, aby se vydala do nových sporů proti iPhonu 4S a službě iCloud. Americká firma tak podala na Apple žalobu kvůli porušování šesti patentů u soudů na Floridě. Google musel tento krok Motorole schválit, protože dohoda o převzetí říká, že firma nesmí začínat nové soudní spory v oblasti duševního vlastnictví do vyřešení transakce. Motorola zase chtěla žaloby podat proto, že jí soudy předtím nedovolily rozšířit její dosavadní obvinění vůči Apple právě na nový iPhone 4S a službu iCloud.

Nakonec tohoto shrnutí se vrátíme ke sporům mezi Apple a Samsungem. Relativně nově totiž Apple tvrdí, že Samsung Galaxy Nexus porušuje jeho patent na odemknutí telefonu posuvníkem. Tvrdí to u německého soudu v Mannheimu a spor je zajímavý tím, že jde o první oficiální stížnost směrem k novému operačnímu systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Xiaomi má našlápnuto do USA. Usadit se tam chce příští rok

Xiaomi Mi A1 je zajímavou koupí. Nabízí slušný výkon, duální foťák a čistý...

Dravé čínské Xiaomi pomalu expanduje i do Evropy, před sebou má ovšem ještě výrazně větší cíl - Ameriku. Letos to sice...

Googlu a Applu hrozí ve Francii milionové pokuty za nekalé praktiky

Ilustrační snímek

Společnosti Google a Apple čelí obvinění z použití nekalých obchodních praktik vůči francouzským začínajícím firmám a...

Mají unikátní hodinky. Kombinují mechaniku a chytré funkce

Frédérique Constant Hybrid Manufacture v limitované edici 888 vyrobených kusů

Frédérique Constant je jedna z mála švýcarských značek, která vedle klasické hodinařiny zkouší uspět také v moderním...Najdete na iDNES.cz