Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Papírový souboj nejvýkonnějších smartphonů: Galaxy S, iPhone 4, HTC Desire HD

aktualizováno 
Aktuálně nejvýkonnějším smartphonem je oblíbený Samsung Galaxy S s operačním systémem od Google. Nový iPhone 4 má ale také výkonu na rozdávání a navíc boduje extra jemným retina displejem. Tuto dvojku nedávno doplnil HTC Desire HD s obřím 4,3" displejem a hliníkovým tělem.

Samsung Galaxy S a iPhone 4 vévodí trhu chytrých telefonů | foto: knowyourcell.com

Boom telefonů s procesory tikajícími na frekvenci 1 GHz zahájil loni v listopadu dodnes nejlepší Windows telefon HTC HD2, který je nakonec jedním z posledních svého druhu. Od té doby jsme se z dílen tchajwanského výrobce dočkali jen zmenšeného derivátu HD Mini, ostatní producenti pak uvedli jen nepříliš zajímavá zařízení.

Dnes, zhruba rok na to, klíčoví hráči mobilního hardwaru oficiálně oznámili záměr brzkého uvedení čipsetů se dvěma jádry. Kromě NVIDIE, která se zatím mnohem víc ujala jako výrobce hardwaru pro PC, a její platformy TEGRA 2, chystá dvoujádro také Samsung a bude mu říkat Orion. Na vývoj nezanevřeli ani inženýři v Qualcommu, v plánu jsou konkrétně čipové sady se dvěma 1,2 a 1,5 GHz jádry.

Současným smartphonům tedy více jader chybí, přesto se ty nejlepší z nich mohou pochlubit více než dostatečným. Na pomyslné špici aktuálně trůní Samsung Galaxy S a zdatně mu přitom sekunduje iPhone 4. Současně prodávaný HTC Desire je po stránce grafického výkonu trochu pozadu, nicméně jej na vrcholu nedávno vystřídalo multimediální monstrum s přídomkem HD. Proto jsme ho do našeho parametrického srovnání zařadili.


Kapitoly článku:

Hardware
Displej
Rozměry a hmotnost
Konstrukce
Multimédia
Další výbava
Cena a dostupnost


Hardware (CPU, paměť)

Procesory všech tří rivalů pracují na frekvenci 1 GHz, čip Apple A4 a Hummingbird má na svědomí Samsung, Desire HD pak využívá ucelenou sadu Qualcomm. Všechny mikroprocesory jsou vyráběny 45 nm procesem a tak je v porovnání s předchozími generacemi (A3 600 MHz, QSD 8250) s 65 nm tranzistory zvýšena rychlost odezvy. Energetický odběr je naopak minimalizován, což se pozitivně projeví na výdrži akumulátoru.

Procesor ale není jediným parametrem určujícím rychlost zařízení, nemalou roli hraje typ a velikost operační paměti a samozřejmě souhra s grafickou jednotkou.

iPhone 4 Galaxy S HTC Desire HD
CPU Apple A4 (Cortex-A8 1 GHz, 45 nm technologie) Samsung S5PC110A01 (Cortex-A8 1 GHz, 45 nm technologie) Qualcomm Snapdragon 8255(Cortex-A8, 1 GHz, 45 nm technologie)
GPU PowerVR SGX 535 PowerVR SGX 540 Adreno 205
Výkon grafické transformace 28 mil.trojúhelníků/s 90 mil.trojúhelníků/s okolo 80 mil.trojúhelníků/s
RAM 512 MB 512 MB 768 MB
FlashROM 16 nebo 32 GB 16 GB 2 GB
microSD slot ne ano ano


Zatímco iPhone a Galaxy S nabízejí pro běh systému a dodatečně běžících aplikací na pozadí 512 MB RAM, Desire HD bude mít ještě o polovinu víc, tedy 768 MB. Novinka tak spolehlivě ustojí spousty náročných aplikací v pozadí a zároveň je dobře vybavena na budoucí aktualizace systému, které budou hardwarově stále náročnější.

Nejvýkonnější GPU dřímá v Samsungu, typ PowerVR GSX 540 se zatím v žádném dalším mobilním telefonu (stájový model Wave nepočítaje), neobjevil. Hardwarová platforma původního Desire čítala nevýrazné Adreno 200, Desire HD povýší s novým CPU a větší pamětí na Adreno 205 se zhruba čtyřnásobným výkonem geometrické transformace. Podle zahraničního serveru android.hdblog.it Desire HD v testu Quadrant předčil i Galaxy S a s téměř 2 000 body stanul s velkým náskokem na první příčce.

Důležitým parametrem je také paměť pro uživatelská data, ať už to jsou multimédia, mapové podklady nebo aplikace. V tomto ohledu nabízí na první pohled nejvíc 32 GB varianta iPhonu. Galaxy S má totiž uvnitř "jen" 16 GB paměťový modul. Lze ho ale s využitím microSD karty znásobit, celková uživatelská paměť tak může být 48 GB. HTC Desire HD má v základu jen 2 GB uživatelského prostoru, nákup paměťové karty je naprostou nezbytností. Je ale pravděpodobné, že výrobce přidá do základního balení alespoň 8 GB variantu.

Testy výkonných smartphonů na mobil.cz

Displej

Nejjemnější. Takový displej iPhonu bezpochyby je, což jasně deklarují čísla uvedená v tabulce. Není ale 3,5" úhlopříčka v době, kdy diagonály často i překračují magickou hranici čtyř palců, trochu málo?

Makro snímek displejů Galaxy S a iPhonu 4

Ona úhlopříčka není vše, záleží také na poměru stran. Ten je u iPhonu 3:2, na rozdíl od konkurentů, u kterých je displej sice výrazně vyšší, širší ale kvůli poměru 5:3 tak moc není. Zatímco šířka displeje iPhonu je rovných pět centimetrů, panel Galaxy S je přes značně větší úhlopříčku širší jen o dva milimetry. Místa na virtuální klávesnici tak není u výchozí orientace displeje v případě Samsungu o tolik víc, byť náhledu na konverzaci třeba v IM klientu pochopitelně ano.

iPhone 4 Galaxy S HTC Desire HD
Technologie kapacitní IPS kapacitní Super AMOLED kapacitní S LCD (Sony Super LCD)
Barvy 16 milionů 16 milionů 16 milionů
Úhlopříčka 3,5" (89 mm) 4,0" (101 mm) 4,3" (109 mm)
Kontrast 870:1 50 000:1 1000:1
Rozlišení [px] 640 x 960 480 x 800 480 x800
Počet bodů 614 400 384 000 384 000
DPI 326 233 218
Teplota chromatičnosti 7 500 K (bílá má mírný nádech do modra, nejvěrnější barevné podání při 6 500 K) 9 000 K (barvy na displeji jsou studenější než v reálu, bílá má příliš modrý nádech) ?

Čitelnost displeje na přímém slunci u iPhonu 4 velmi dobrá, Galaxy S na tom ale se svou technologií Super AMOLED není o nic hůře. HTC Desire HD spoléhá na displej od Sony (Super LCD), který má být srovnatelný s AMOLED a navíc mají být takové panely ještě úspornější. Čitelnost z různých pozorovacích úhlů obou typů displejů dobře demonstruje přiložené video.

Srovnání displejů (Super Amoled vs. Retina IPS vs. Super LCD):

Rozhodne nejvíce se nám z uvedené trojice líbí displej Galaxy S. Je dostatečně velký, velmi úsporný a výborně čitelný na slunci. Ve věrnosti barevného podání ovšem vítězí iPhone.

Rozměry a hmotnost

Nový iPhone je ze srovnávané trojky telefonem jasně nejkompaktnějším a to ve všech třech dimenzích. Zatímco půdorys rekordně malý kvůli poměrně velkému displeji být nemůže, štíhlost 9,3 milimetru je ve světě chytrých telefonů rekordní.

Hmotnost je sice zhruba na půli cesty mezi Samsungem a HTC, nicméně to je následek použití luxusních materiálů, vždyť přední i zadní část zakrývá odolné sklo, obvodový rámeček je pak kovový.

iPhone 4 Galaxy S HTC Desire HD
Rozměry [mm] 58.6 x 115.2 x 9.3 64.2 x 122.4 x 9.9 68 x 123 x 12
Hmotnost [g] 137 118 164
Objem[cm3] 62,78 77,79 100,37

Galaxy S má jiný superlativ, je nejlehčí a vzhledem k nemalým rozměrům bychom skoro řekli až nepatřičně. Půdorysně si Samsung a HTC nemají co vyčítat, jsou to dosti velké plácačky, jejichž proporce spoustu uživatelů odradí. Galaxy S se chlubí 9,9 mm v pase, výstupkem v dolní části, který zvyšuje tloušťku na dvanáct milimetrů, už méně. Taková je tloušťka Desire HD po celé délce, mírně vyčnívá jen objektiv fotoaparátu.

Konstrukce

Kvalitu dílenského zpracování poznáte téměř okamžitě při prvním uchopení telefonu. Apple na čtvrté generaci iPhonu nešetřil kvalitními materiály a kromě skla, které překrývá IPS panel i záda telefonu, použil ušlechtilý kov na jeho obvodový lem. Nutno dodat, že jen málokterý telefon na nás v tomto ohledu tolik zapůsobil.

Povedlo se to ale novému HTC, jehož bytelnou konstrukci obdivovali při představení v Londýně snad všichni. Na rozdíl od iPhonu má Desire HD skořápku vyhotovenou především z hliníku, navíc z jednoho kusu. Baterie se tak po vzoru modelu Legend vkládá zespod do připraveného slotu, který zakrývá plastový kryt.

Displej Galaxy S a iPhonu 4: pozorovací úhly

Je s podivem, že zatímco hardwarově je Galaxy S přístrojem špičkovým, kvalitou konstrukce značně pokulhává a odpovídá telefonům za zlomek ceny. Obvodový rámeček se jako kovový jen tváří, kryt baterie je z tenkého plastu a jediným světlým bodem tak je odolné sklo (Gorilla glass) na přední straně.

Multimédia

Samsung a iPhone 4 pojí CMOS snímač s pěti miliony buněk, automatické ostření a záznam videí v rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů. Galaxy S má navíc FM rádio, postrádá ale jakýkoli přisvětlovací prvek pro focení za šera.

Galaxy S i iPhone lze pomocí kompozitního kabelu propojit s televizí, lépe na to ale jsou telefony přímo s HDMI rozhraním (např. Nokia N8). Samsung navíc umožňuje bezdrátově sdílet veškerý multimediální obsah se zařízení s certifikací DLNA (Digital Living Network Alliance).

Nejpoužívanějším modelem tak může být prohlížení zachycených momentek nebo videí z telefonu na velké obrazovce televize. Stejnou funkci pak nabídne i nová dvojice Desire HD a Z, výrobce v Londýně představil i užitečné příslušenství s názvem Tube, které udělá takřka z každé televize DLNA zařízení. Jediným požadavkem je volný HDMI port pomocí kterého se Tube s televizí propojí. Pak již bude stačit připojení tohoto mezičlánku k domácí wi-fi síti a sdílení multimédií může začít.

iPhone 4 Galaxy S HTC Desire HD
Hlavní fotoaparát 5.0 MPix 5.0 MPix 8.0 MPix
Automatické ostření ano ano ano
Blesk LED ne LED
Záznam videa 720p, 30 snímků/s 720p, 30 snímků/s 720p, 30 snímků/s
Sekundární pro videohovory VGA VGA ne
FM rádio ne ano ano
TV výstup ano ano ano
DLNA ne ano ano
Podpora DivX nativně ne,možno nainstalovat yxplayer 2 z App store ano (předinstalovaný přehrávač) nativně ne, v Marketu k dispozici yxflash player nebo Rock player
další GPS, digitální kompas, světelný senzor, akcelerometr, senzor přiblížení GPS, digitální kompas, světelný senzor, akcelerometr, senzor přiblížení GPS, digitální kompas, světelný senzor, akcelerometr, senzor přiblížení

Velkou výhodou Galaxy S je předinstalovaný DivX/Xvid přehrávač, který umožní sledování třeba oblíbených seriálů bez převodu do jiného formátu. Díky dostatečnému výkonu není třeba ani optimalizace na velikost displeje.

Majitelé jiných androidů mohou z marketu stáhnout yxplayer nebo Rock player, které si s kontejnerem DivX rovněž bez problému poradí. Přehrávač takovýchto schopností je k mání i na oficiálním portálu pro iOS, tedy App store. Je jím například yxplayer 2 za 4.99 USD (k mání je i bezplatná lite verze). Byl to právě yxflash player, který byl dříve dostupný na neoficiálním portálu Cydia.

Další výbava (konektivita, výdrž)

Možnosti konektivity jsou totožné. Ve všech případech tak telefonům nechybí univerzální telefonní modul s podporou rychlých datových přenosů HSPA. Samozřejmostí je wi-fi, tak i Bluetooth modul, i když jeho schopnosti jsou u iPhonu stále omezené. Na jakýkoli transfer souborů na jiné zařízení tak zapomeňte. Omezíme-li se pouze na iPhone a iPod touch (počínaje druhou generací), umožňuje posílání souborů přes BT aplikace Bluetooth FileShare. Již dříve se ale na Cydii objevil program iBluetooth, který taková omezení uživateli nediktoval.

Reálnou výdrž můžeme prozatím zhodnotit pouze u iPhonu a Galaxy S. O něco vyšší je při stejném schématu používání u Samsungu, v jehož prospěch hovoří jednak úsporná technologie Super AMOLED a pak také akumulátor nadprůměrné kapacity 1 500 mAh. Naproti tomu 1 230 mAh baterie se u Desire HD zřejmě vybije o poznání rychleji už jen díky ještě větší ploše displeje. První dny jeho testování této domněnce rozhodně napovídají a již teď můžeme říci, že výdrž bude slabou stránkou tohoto jinak špičkově vybaveného zařízení.

Cena a dostupnost

Doporučená cena Samsungu Galaxy S je u oficiální distribuce 12 500 Kč, nákupem u některých internetových prodejců lze ušetřit až dva tisíce korun. Takové telefony ovšem mohou postrádat českou lokalizaci a záruku od výrobce. Cenám a dostupnosti nového iPhonu jsme věnovali samostatný článek, zopakujme tedy pouze, že nejlevněji bez úvazku nakoupíte u Vodafone, 15 577 Kč za 16 GB verzi. Apple iPhonů je ale nedostatek a zásilky nových kusů tak operátoři přijímají v menším množství, než s dodavatelem původně dohodli.

Desire HD již trůní v nabídce Vodafone, který za něj bez úvazku účtuje 13 577 Kč. Zajímavou podporu prodeje zvolilo české zastoupení HTC, když mohla první stovka získat zákazníků telefon získat za poloviční cenu. Stačilo si trochu přivstat, několik hodin vystát frontu před obchodem a u prodejce odložit svůj starý smartphone v kompletním balení a s účtenkou.

Chcete výkonný smartphone hned? Je z čeho vybírat

Výkonných smartphonů, jejichž používání je z hlediska rychlosti odezvy opravdovou radostí, je už poměrně dost. Kromě srovnávané trojice můžeme doporučit i původní model Desire. Nabízí 1 GHz procesor Snapdragon, dostatek paměti a poměrně velký displej. Podobně na tom pak je Nexus One, který se ale u nás nikdy oficiálně neprodával a mohou ho získat už jen vývojáři. Prodej přes internet totiž Google před časem ukončil.

Dobrou volbou může být i Windows telefon HTC HD2 s opravdu velkým displejem, velmi dobrým dílenským zpracováním, z výbavy mu nechybí nic podstatného. Na HD2 můžete navíc poměrně snadno nahrát a používat systém Google Android, v nejnovějších buildech pak jen s minimem kompromisů.

Rodinku gigahertzových smartphonů před časem rozšířila Xperia X10 od Sony Ericssonu. Okouzlila nás velkým a na slunci výborně čitelným displejem a multimediální výbavou. Méně pak zastaralou verzí systému Android 1.6, aktualizace na 2.1 se stále odkládá.

Ještě do konce roku bychom se mohli setkat také s následovníkem úspěšné Motoroly Milestone. Milník s pořadovým číslem dva krom klávesnice s lepší ergonomií a malinko pozměněným horním dílem konstrukce přináší o třídu lepší hardware. Malinko dýchavičný procesor TI 550 MHz, nahradí čip téhož výrobce, ovšem nové generace (1 GHz vyráběný 45 nm procesem), operační paměť pak bude v porovnání s původním modelem dvojnásobná.

Otazník zatím visí nad GSM verzí multimediálního monstra Droid X, která by svou výbavou rovněž mohla zamíchat kartami. Výrobce ale takovou variantu přístroje neohlásil. Šéf společnosti Sanja Jha naopak uvedl, že přijdou jiná podobně vybavená zařízení, ovšem Droid X prý je a bude výsadou největšího amerického operátora Verizon.

Nejčtenější

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Další z rubriky

BlackBerry Motion
Velká baterie, zvýšená odolnost a nedobytné fotky. To je nové BlackBerry

Po modelu KEYone tu máme další novodobé BlackBerry z dílen čínského TCL. Nový Motion nemá úplně špičkovou výbavu, předností by ale měla být velká výdrž...  celý článek

Honor 9i
Špičkový huawei se čtyřmi foťáky má stát jen devět tisíc korun

Řada Mate 10 bude mít premiéru v pondělí 16. října. Obsahovat má tři modely, kdy ten nejlepší má stát přes 30 tisíc korun. Naopak ten základní s přídomkem Lite...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.