Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PalmSpec - ZX Spectrum emulátor pro PalmOS!

  11:00aktualizováno  11:00
11:00 | Vyzkoušeli jsme pro vás velmi nadějně vyhlížející projekt, který by konečně mohl přinést na PalmOS displeje funkční simulátor osmibitového počítače ZX Spectrum.

 

Emulátor počítače ZX Spectrum by byl na PalmOS opravdu velmi výraznou událostí.  Netrpělivě na ni čekáme nejen ze staré nostalgie (kdo z nás - pamětníků, tento osmibitový počítač neměl doma!). Mohl by nám totiž zpřístupnit  nepřeberný archiv vynikajících aplikací všeho druhu, zejména však her, které díky své hratelnosti ani po letech neztratily na svém půvabu. Vždyť řada z nich se nyní stále předělává jako samostatná kategorie "80´", jenže řada z nich je za poplatek!

Uživatelé ostatních platforem už svůj Spectrum emulátor dávno mají - na Psionech se již delší dobu "prohání" ZX Spectrum Emulator 4.0, na PocketPC je to PocketClive a hry sira Sinclaira si můžeme zahrát i na Nokiích 9200 (ZX9200). Dokonce i majitelé kalkulaček TI89/92 mají svůj Spectrum emulátor.

Jen na PalmOS jsme si museli populární "gumák" dlouho odříkat, a to zejména z jednoho hlavního důvodu - rozlišení počítače ZX Spectrum bylo 196x256 pixelů a PalmOS měl dlouho jen rozlišení 160x160 pixelů.

Ostatně s problémem počtu pixelů se museli vyrovnat i na jiných platformách - třeba PocketPC chybí  do šířky displeje 16 pixelů (240 oproti 256) - program PocketClive nabízí hned několik způsobů řešení tohoto problému (ten nejjednodušší - položení PPC naležato, bohužel neumí). Podobný problém řeší i majitelé Psionu Revo se 160 pixelovou výškou displeje.

Konečně jsme se dočkali?
Do zpracování emulátoru pro PalmOS se v létě pustil v rámci projektu GNU Alex Bassas Serramia. Aktuální stav je beta 0.6.

Součástí instalace je vlastní aplikace palmspec.prc a ROMka ZX Spectrum 48K spectrum.pdb. Základní menu programu nás ale pustí i do přímého seznamu dostupných aplikací, takže nemusíme klasicky "LOADovat". Přiloženy jsou i hry AticAtac, Hobbit a LordsMidnight v PDB formátu.

Zobrazení? Zatím nic moc...
Problém displeje řeší zatím tvůrce posunováním obrazovky 256x192 pixelů stylusem po displeji Palmu 160x160. (Tlačítkem MemoPadu se rychle přepínáte mezi čtyřmi kvadranty.) To je samozřejmě velmi nepohodlné a omezující, beru to však tak, že se jedná o betaverzi. Předpokládám, že tvůrci přidají do finálního produktu (jestli se jim podaří projekt dotáhnout do konce) podporu vyšších rozlišení 240x320, 320x320 a 320x480, aby se na těchto handheldech aplikace zobrazovala korektně.

Ovládání
Program se ovládá přes Graffiti plošku (znaky emulují stisknutí tlačítka na "klávesnici" ZX Spectra). Hardwarová tlačítka emulují Kempston joystick. Zvuk zatím není podporován.

Co aplikace?
Emulátor zatím podporuje soubory typu SNA, které je nutno převést na PDB formát pomocí java aplikace files2pdb.

 

Program je zatím nepříliš použitelný, jeho rychlost ani ovládání neohromuje a vyřešení problému velikosti displeje je zatím jen na počátku. Jedná se však o nadějný projekt, který by se mohl a měl dotáhnout. Pochopitelně další pokroky tvůrců budeme bedlivě sledovat.

Autor:


Témata: Graffiti, simulátor

Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz