Palmovská klávesnice, která funguje i s některými PocketPC (recenze palmOne Universal Wireless Keyboard)

Externích klávesnic k PDA existuje celá řada. K těm zabydlenějším na trhu patří palmOne Universal Wireless Keyboard a právě o ní bude následující text. Kromě popisu zařízení naleznete ve článku také dlouhodobější zkušenosti a řešení problémů s ovladači.

Externích klávesnic k PDA je na trhu celá řada. Jmenujme z ní alespoň Freedom Bluetooth Keyboard nebo zajímavou novinku nazvanou Virtual Keyboard Bluetooth (Univerzální virtuální laserová klávesnice). K těm tradičnějším, na trhu zabydlenějším patří palmOne Universal Wireless Keyboard a právě o ní bude následující text.

Klávesnice pro bez klávesnicové PDA mi dlouho připadala jako protimluv. Proč se zabývat něčím, co je byť ve složeném stavu velké zhruba jako PDA a přitom se komfortem při psaní všemi deseti stěží přibližuje pohodlí obyčejné PC klávesnice potažmo její notebookové úpravy. Jenže notebook je poměrně těžké a neskladné zařízení. Zato klávesnice se i s vaším oblíbeným PDA pohodlně vejde do větší kapsy. S odstupem času mohu říci, že klávesnice značně zvyšuje užitnou hodnotu PDA. Jeho role se z organizéru, přehrávače MP3, herní konzoly a čtečky elektronických knih rozšíří o roli obstojného psacího stroje.

palmOne Universal Wireless Keyboard

Klávesnic s názvem palmOne Universal Wireless Keyboard nebo s velmi podobným se objevilo v minulosti několik. A proto popis vlastností klávesnice bude odpovídat pouze v současnosti prodávané pětiřadé verzi od společnosti palmOne. Jde o mechanicky kvalitně provedenou klávesnici, která s PDA komunikuje pomocí infraportu. Nikoho asi nepřekvapí dobrá podpora zařízení s PalmOS. Tím ale použitelnost klávesnice nekončí. Výrobce umožnil využívat klávesnici i ve spojení s některými Pocket PC zařízeními. Seznam podporovaných zařízení naleznete v následujícím přehledu.

PDA s PalmOS: Tungsten E2, Tungsten T3, Tungsten T5, Tungsten E, Tungsten C, Zire 21, Zire 31, Zire 71, Zire 72, Treo 600, Treo 650, LifeDrive 

PocketPC PDA: HP iPaq 4150, 4350, 2200, 1940
Dell Axim X3i a Toshiba e400, e740

Parametry a vlastnosti klávesnice

Rozměry klávesnice ve složeném stavu jsou 138 x 100 x 18 mm. Jakmile ji rozložíte, zjistíte, že šířka kláves přesně odpovídá mnoha klávesnicím notebooků a podobně je na tom i jejich zdvih. To je důležité pro psaní deseti prsty. Horší je to s výškou kláves, která je oproti klávesnicím notebooků mírně redukována, nejvíce u horní "číselné" řady. Velmi dobrý je pocit ze stisku kláves. V něm palmOne Universal Wireless Keyboard bez problémů překoná leckterý levnější notebook. Z vlastní zkušenosti vím, že přeučit se na tento výrobek z klávesnice notebooku je otázkou napsání několika stránek (displejů) textu. Poté bude vaše rychlost psaní srovnatelná s tou, kterou dosahujete na notebooku. Koneckonců i tento text vzniká na popisované klávesnici.

palmOne Universal Wireless Keyboard

Jak se na ní píše?

Po rozložení je klávesnice natolik pevná, že se dá pohodlně psát i na kolenou nebo na jiném měkkém podkladu. Jedinou součástí, která nevzbuzuje velkou důvěru, je otočné raménko s IR portem. Jeho tenký profil jakoby byl přímo předurčen k ulomení. To si naštěstí výrobce uvědomil a proto použil na nosný díl raménka jiný, méně křehký plast,  než na ostatní části klávesnice. Při rozumném zacházení se vám ho pravděpodobně ulomit ani ohnout nepodaří. Právě díky pohyblivosti raménka v rozsahu 180 stupňů je možné psát při otočení obrazu na displeji naležato (vpravo i vlevo) i nastojato. Vlastníci PDA se čtvercovými displeji tuto vlastnost asi příliš neocení, majitelé novějších Tungstenů nebo PocketPC zařízení si ji patřičně užijí. Rozložení klávesnice je otázkou čtyř pohybů: Roztáhnout obě poloviny klávesnice od sebe, odklopit kryt s nápisem palmOne i pravou část klávesnice až po zacvaknutí západky nad číslicí 9 a vyklopit IR raménko.

palmOne Universal Wireless Keyboard

Co klávesnici napájí?

Zdrojem energie jsou pro klávesnici dvě běžné (mikrotužkové) AAA baterie . Dle mé zkušenosti vydrží při intenzivním psaní o něco více než jeden měsíc. Zapínání a vypínání klávesnice je docela vtipně vyřešeno. K zapnutí klávesnice dojde vždy při jejím rozložení, resp. při přesunutí horního krytu za bílou značku on | off. Ve složeném stavu je tedy klávesnice vypnutá a nevybíjí baterie. 

palmOne Universal Wireless Keyboard

Jediná slabina - ovladače

Jediné, dle mého názoru velmi slabé místo klávesnice nehledejte v ní samotné. Je jím ovladač, jehož nízká kvalita "oblažovala" nešťastné majitele klávesnice na platformě PalmOS 5 častými resety. Doporučuji použití aktuální verze ovladače 1.08, který na mém Zire 72 resety nezpůsobuje, ale brzdí ho například při přehrávání videa a někdy nedovolí ho vypnout, dokud je ovladač aktivní. Sama instalace ovladače je triviální. U PDA s PalmOS stačí provést hotsync souboru s ovladačem Keyboardv108.prc. Po instalaci musí následovat zapnutí.
Nastavení odezvy kláves je intuitivní a většina uživatelů vystačí s předvoleným nastavením. Příjemným doplňkem je možnost nastavení klávesových zkratek Cmd - klávesa, pro spouštění aplikací nainstalovaných ve vašem palmu.

palmOne Universal Wireless Keyboard

Druhou, mírnou nevýhodou klávesnice je částečně neobvyklý způsob vkládání českých znaků. Při použití lokalizace Piloc (zapnutí volby Ext. Klávesnice na hodnotu support) se z počátku vše jeví jak má být. Horní řada kláves stejně jako na PC klávesnici korekně píše znaky "ěščřžýáíé". Potíž nastane s vkládáním české diakritiky pomocí tzv. "mrtvých kláves". Zapomeňte na obvyklou kombinaci Shift - háček - písmeno nebo Shift - čárka - písmeno. Na palmOne Universal Wireless Keyboard se písmeno s háčkem píše pomocí AltGr (pravý alt) - V - písmeno, dlouhá samohláska pomocí AltGr - D - písmeno a kroužkovaný znak pomocí AltGr - K - písmeno. Nevím, co tvůrce ovladače nebo lokalizace vedlo k této inovaci, ale zvyknout se na ni dá. Mně osobně mnohem více překlepů způsobuje umístění pomlčky na klávesu umístěnou vpravo od pravého Shiftu. Ale to je stejný problém jako u notebooku. Každopádně se při koupi klávesnice nemusíte obávat, že některá písmenka s českou diakritikou vůbec nenapíšete.

Zhodnocení a závěr

Jakmile si na klávesnici zvyknete, tak přes její drobné nedostatky není cesta zpět k psaní delších textů pomocí Grafiti. V porovnání s ostatními konkurenčními externími klávesnicemi si palmOne Universal Wireless Keyboard vede docela dobře. Při ceně kolem 1540 - 1890 Kč s DPH (ceny se dle prodejců značně liší) má  příznivý poměr cena / výkon a provoz pomocí infraportu je k bateriím PDA šetrnější než u konkurenčních klávesnic komunikujících pomocí Bluetooth. Díky příjemnému psaní všemi deseti danému kvalitním mechanickým provedení, kde společnost palmOne zúročila mnohaleté zkušenosti s předchozími modely, si klávesnice i přes uvedené nevýhody doporučení rozhodně zaslouží.

Klávesnici je možné zakoupit kromě oficiálních stránek společnosti Palm také ve spoustě jiných obchodů a to i českých.