Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PalmOS 5.0 startuje...

aktualizováno 
Santa Clara, California, 10.června 2002 - PalmSource začíná distribuovat finální verzi operačního systému PalmOS 5.0 vývojářům a majitelům PalmOS licencí. Začíná další éra úspěšných let PalmOS?

 

-   9.4.1996 - představeny první PalmPiloty 1000 a 5000 s PalmOS 1.0
- 10.3.1997 - PalmPilot Professional a Personal s PalmOS 2.0
-   9.3.1998 - Palm III s PalmOS 3.0
- 19.3.2001 - Palm m500/505 - první handheldy s PalmOS 4.0
- 10.6.2002 - Uvolněn PalmOS 5.0...

O PalmOS 5 samotném byly informace uvolňovány průběžně, takže zase až tak moc převratného o novém operačním systému PalmSource, Inc. sdělit nemůžeme. Základní fakta a novinky si ale rozhodně shrneme:

 - vylepšené uživatelské rozhraní - ikony a fonty nyní přímo podporují vyšší rozlišení a zvyšují čitelnost displeje. Základní rozhraní lze nyní přizpůsobit pomocí barevných schémat/skinů.

- rozšířené zabezpečení - PalmOS 5 přináší opravdové a silné zabezpečení a šifrování dat a podporu SSL (Secure Socket Layer) pro ochranu e-mailů, web browsingu a on-line transakcí

- podporu multimédií - zvuk v hi-fi kvalitě a podpora vyššího rozlišení zvýší multimediální dovednosti systému

- bezdrátové schopnosti - ke stávající podpoře WAN a Bluetooth přidává PalmOS 5 protokol 802.11b


Podpora ARM procesorů
Přes tyto proklamované dovednosti patří k nejvíc očekávaným novinkám přímá podpora ARM procesorů. Ta umožní novým modelům s PalmOS významně zvýšit rychlost zpracování dat, a tím i zlepšit parametry a běh programů, kde již starší DragonBally narážely na strop svých možností (zejména multimediální aplikace a hry). Abychom zjistili, jak se aplikace zrychlí a co to všechno umožní, si však budeme muset počkat až na reálné modely a konkrétní aplikace. 

Zabezpečení - expanze do firem?
Firemní klientela rovněž čekala na významné vylepšení zabezpečení dat, které se v dosavadních verzích PalmOS stalo brzdou pro masovější profesionální nasazení. Podpora 128-bit kódování a SSL by měla tyto požadavky uspokojit.

Aby programy běžely...
Velmi důležitou stránkou upgrade PalmOS byl požadavek na zpětnou kompatibilitu se software, který dnes čítá kolem 13 000 aplikací a činí PalmOS platformu tolik přitažlivou. PalmOS 5 to zvládá pomocí emulátoru - až 80% aplikací by s přechodem na nový PalmOS nemělo mít vážnější problémy. Podle již dříve zveřejněných informací ale nepoběží v PalmOS 5 hacky.

Testování PalmOS 5 se navíc zúčastnila většina významných softwarových domů a řada z nich už dnes hlásí, že jsou jejich programy PalmOS kompatibilní.

Připravuje se PalmOS 6
Přes všechny přednosti a inovace se už v PalmSource tvrdě pracuje na nové verzi - PalmOS 6. PalmOS 5 totiž přenese palmy do společnosti ARM, ale opravdové využití schopností a výhod těchto procesorů přinesou až další inovace operačního systému.

A to nejlepší na konec...
Nyní by mělo následovat to nejpříjemnější na celé věci - nové modely, které by na sebe neměly nechat dlouho čekat. Motorem může být inovativní ďábel - firma Sony, svoje "ARM" modely ale určitě vyvíjel i Palm, Inc.  - inu, necháme se (jistě příjemně) překvapit!

 
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...Najdete na iDNES.cz