Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palmisti, barva klepe na dveře...

aktualizováno 
Od našeho posledního zamyšlení nad barevnými palmy již uplynulo několik měsíců a situace se v této kategorii produktů dost výrazně změnila. Přišel čas odložit černobílé Palmy na odpočinek?

V září 2001 jsme psali o barevných Palmech a o aktuální situaci na trhu s těmito modely. Od té doby uplynulo několik měsíců a v tomto segmentu došlo k výrazným pohybům:

- ceny barevných palmů šly dolů
Před půl rokem byl nejlevnějším řešením poněkud archaický Palm IIIc s 256 barvami za $330, pokud jste chtěli něco modernějšího, tak Visor Prism a Clié N610 vás přišly na $400, Palm m505 na $450 a Clié N710 dokonce na $500. A to bylo vše - tím nabídka barevných modelů končila.

Dnes začíná nabídka na $280 za Palm m130, ale za tuto cenu nedostanete nějaký výběhový model, nýbrž špičkový současný PalmOS počítač s universal konektorem a SD/MMC slotem. A za $299 koupíte Visor Prism (máte-li třeba dost příslušenství k starším Visorům, může to být docela dobrá volba pro přechod na barvu). Palm m130 a Visor Prism dnes tvoří typické zástupce střední kategorie Palmů.

Změnila se ale situace v high-endové kategorii - ceny modelů se tam ustálily kolem $400, když ještě loni to bylo od $450 do $500. Kralují tam vylepšený Palm m515 (nástupce Palmu m505) a Sony Clié T615. V této kategorii dojde v nejbližší době ke změnám, protože se do ní chystají vstoupit modely nové NR řady od Sony.

 

S tím tedy souvisí i druhá změna:

- objevily se nové modely s barevným displejem
Objevily se nové výrobky - Sony Clié T615, Palmy m515 a m130, připravují se Sony Clié NR70 a NR70V a Symbol chystá průmyslový palm s QVGA barevným displejem. Na druhou stranu ale byly staženy z trhu starší výrobky (Palm IIIc, m505, N610 a N710/770), takže relativně zůstaly možnosti výběru stejné.

 

Poslední pohyb je zdánlivě na jiném hřišti, ale je minimálně stejně tak výrazný:

- rapidně roste množství barevných aplikací pro PalmOS počítače
Zatímco před půl rokem byla barva doménou hráčů a několika málo ostatních programů, dnes barva proniká do oblasti "seriózních" aplikací (gamesníci - to není myšleno pejorativně!), zejména kancelářských a PIM programů.

Barva dává displeji nový rozměr a třeba spreadsheetová tabulka s barevnými záhlavími či barevně rozlišený přehled týdne v diáři výrazně zpřehledňují práci. Zatímco před rokem se "barevnost" většiny programů projevovala v modrém záhlaví, nyní je situace jiná a PalmOS vývojáři a programátoři se s barvou naučili pracovat jako s důležitým prostředkem a možností, která dá PalmOS aplikacím lepší přehlednost a uživatelům vyšší kontrolu nad svými daty.

Abychom se jakoby nepohoršovali nad hrami (kdo si občas něco nezahraje). Barevné hry v určitých herních kategoriích jsou samozřejmě nádherné a zvyšují herní prožitek. Nelze pominout ani oblast grafických programů - prohlížečů fotografií, prezentací, grafů, map a podobně -, zde je barva určitě nezastupitelná.

Nelze pominout ani lepší čitelnost/kontrast barevného displeje ve zhoršených světelných podmínkách, to však není tak jednoznačné a v určitých situacích je monochromní displej kontrastnější (třeba na přímém slunci).

 

Méně významně (nicméně trvale) se projevuje další důležitý trend:

- barva znamená stále méně kompromisů
Pamatujete si na začátky barevných displejů? Barevné PDA se před rokem vyznačovaly zejména vysokou cenou, většími rozměry a velkou váhou modelu a malou výdrží baterie.

Cena je vůbec alfa-omega palmů v konkurenčním boji s jinými platformami - je to jeho velká konkurenční výhoda a tvoří jeden z pilířů obchodní strategie firmy. Barevné PalmOS modely jsou samozřejmě stále dražší než černobílé, ale rozdíl již není tak frapantní. Obdobně je tomu tak u rozměrů a váhy (kdo měl v ruce Palm m505/515 či Clié T615m, tak mi to zajisté potvrdí), pokročila i technologie výroby displejů, takže barevný palm již dnes neznamená vyměňovat/nabíjet denně baterii.

 

Barva jako další rozměr dat
Barevné rozlišení kategorií v diáři výrazně zpřehlední váš rozvrh.
Barva jako nutnost
V profesionálních grafických editorech a prohlížečích, ve fotoalbech apod.
Barva jako další výrazový prostředek
Zde třeba slouží k rozlišení jakosti vín.
Barva k zpřehlednění práce
Na malých displejích přispívá barva k čitelnosti dat.

 

Shrnutí a závěr

Barevný displej se na PDA prosadí s takovou jistotou, jak kdysi pronikl na displeje desktopů a posléze notebooků. Jde jen o to, jak rychle se to stane. Majitele černobílých palmů, kterým jejich miláček dobře slouží, to zatím nemusí vůbec znepokojovat - i černobílý palm znamená práci bez výraznějších kompromisů a ve svém poměru CENA/VÝKON budou mít určitě ještě dlouho svoje místo na trhu. Uvědomme si, že doménou PalmOS počítačů je především oblast levných low-endových modelů.

Je ovšem jasné, že barva se časem prosadí, již nyní přináší mnoho výhod (viz předchozí text), a uvažujete-li o upgrade staršího palmu či o pořízení úplně nového, tak si běžte nějaký barevný model určitě prohlédnout...

 

Na závěr malá rekapitulace - jaká tedy vůbec je současná situace v kategorii barevných Palmů:Témata: Palm, trh, aplikace, Notebook, Sony

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Microsoft hlásí vyprodáno. Další smartphony už nebudou

Nokia Lumia 1520

Microsoft doprodal poslední zbytky skladových zásob smartphonů Lumia. V nabídce zůstávají jen dva modely od Alcatelu a...

Stojí od devíti do 22 tisíc, přitom vypadají skoro stejně

Rodina modelů Huawei P20: P20 Pro, P20 a P20 lite

Modelová řada Huawei P20 letos čítá tři modely, které cílí na rozdílné publikum. Odlišnosti jsou nejen v ceně, ale také...

Originalita nevymřela. Těchto šest smartphonů si s konkurencí nespletete

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Trend minimalizace rámečků a snaha o využití maxima plochy telefonu pro displej přináší velkou unifikaci designu...Najdete na iDNES.cz