Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palmisti, barva klepe na dveře...

aktualizováno 
Od našeho posledního zamyšlení nad barevnými palmy již uplynulo několik měsíců a situace se v této kategorii produktů dost výrazně změnila. Přišel čas odložit černobílé Palmy na odpočinek?

V září 2001 jsme psali o barevných Palmech a o aktuální situaci na trhu s těmito modely. Od té doby uplynulo několik měsíců a v tomto segmentu došlo k výrazným pohybům:

- ceny barevných palmů šly dolů
Před půl rokem byl nejlevnějším řešením poněkud archaický Palm IIIc s 256 barvami za $330, pokud jste chtěli něco modernějšího, tak Visor Prism a Clié N610 vás přišly na $400, Palm m505 na $450 a Clié N710 dokonce na $500. A to bylo vše - tím nabídka barevných modelů končila.

Dnes začíná nabídka na $280 za Palm m130, ale za tuto cenu nedostanete nějaký výběhový model, nýbrž špičkový současný PalmOS počítač s universal konektorem a SD/MMC slotem. A za $299 koupíte Visor Prism (máte-li třeba dost příslušenství k starším Visorům, může to být docela dobrá volba pro přechod na barvu). Palm m130 a Visor Prism dnes tvoří typické zástupce střední kategorie Palmů.

Změnila se ale situace v high-endové kategorii - ceny modelů se tam ustálily kolem $400, když ještě loni to bylo od $450 do $500. Kralují tam vylepšený Palm m515 (nástupce Palmu m505) a Sony Clié T615. V této kategorii dojde v nejbližší době ke změnám, protože se do ní chystají vstoupit modely nové NR řady od Sony.

 

S tím tedy souvisí i druhá změna:

- objevily se nové modely s barevným displejem
Objevily se nové výrobky - Sony Clié T615, Palmy m515 a m130, připravují se Sony Clié NR70 a NR70V a Symbol chystá průmyslový palm s QVGA barevným displejem. Na druhou stranu ale byly staženy z trhu starší výrobky (Palm IIIc, m505, N610 a N710/770), takže relativně zůstaly možnosti výběru stejné.

 

Poslední pohyb je zdánlivě na jiném hřišti, ale je minimálně stejně tak výrazný:

- rapidně roste množství barevných aplikací pro PalmOS počítače
Zatímco před půl rokem byla barva doménou hráčů a několika málo ostatních programů, dnes barva proniká do oblasti "seriózních" aplikací (gamesníci - to není myšleno pejorativně!), zejména kancelářských a PIM programů.

Barva dává displeji nový rozměr a třeba spreadsheetová tabulka s barevnými záhlavími či barevně rozlišený přehled týdne v diáři výrazně zpřehledňují práci. Zatímco před rokem se "barevnost" většiny programů projevovala v modrém záhlaví, nyní je situace jiná a PalmOS vývojáři a programátoři se s barvou naučili pracovat jako s důležitým prostředkem a možností, která dá PalmOS aplikacím lepší přehlednost a uživatelům vyšší kontrolu nad svými daty.

Abychom se jakoby nepohoršovali nad hrami (kdo si občas něco nezahraje). Barevné hry v určitých herních kategoriích jsou samozřejmě nádherné a zvyšují herní prožitek. Nelze pominout ani oblast grafických programů - prohlížečů fotografií, prezentací, grafů, map a podobně -, zde je barva určitě nezastupitelná.

Nelze pominout ani lepší čitelnost/kontrast barevného displeje ve zhoršených světelných podmínkách, to však není tak jednoznačné a v určitých situacích je monochromní displej kontrastnější (třeba na přímém slunci).

 

Méně významně (nicméně trvale) se projevuje další důležitý trend:

- barva znamená stále méně kompromisů
Pamatujete si na začátky barevných displejů? Barevné PDA se před rokem vyznačovaly zejména vysokou cenou, většími rozměry a velkou váhou modelu a malou výdrží baterie.

Cena je vůbec alfa-omega palmů v konkurenčním boji s jinými platformami - je to jeho velká konkurenční výhoda a tvoří jeden z pilířů obchodní strategie firmy. Barevné PalmOS modely jsou samozřejmě stále dražší než černobílé, ale rozdíl již není tak frapantní. Obdobně je tomu tak u rozměrů a váhy (kdo měl v ruce Palm m505/515 či Clié T615m, tak mi to zajisté potvrdí), pokročila i technologie výroby displejů, takže barevný palm již dnes neznamená vyměňovat/nabíjet denně baterii.

 

Barva jako další rozměr dat
Barevné rozlišení kategorií v diáři výrazně zpřehlední váš rozvrh.
Barva jako nutnost
V profesionálních grafických editorech a prohlížečích, ve fotoalbech apod.
Barva jako další výrazový prostředek
Zde třeba slouží k rozlišení jakosti vín.
Barva k zpřehlednění práce
Na malých displejích přispívá barva k čitelnosti dat.

 

Shrnutí a závěr

Barevný displej se na PDA prosadí s takovou jistotou, jak kdysi pronikl na displeje desktopů a posléze notebooků. Jde jen o to, jak rychle se to stane. Majitele černobílých palmů, kterým jejich miláček dobře slouží, to zatím nemusí vůbec znepokojovat - i černobílý palm znamená práci bez výraznějších kompromisů a ve svém poměru CENA/VÝKON budou mít určitě ještě dlouho svoje místo na trhu. Uvědomme si, že doménou PalmOS počítačů je především oblast levných low-endových modelů.

Je ovšem jasné, že barva se časem prosadí, již nyní přináší mnoho výhod (viz předchozí text), a uvažujete-li o upgrade staršího palmu či o pořízení úplně nového, tak si běžte nějaký barevný model určitě prohlédnout...

 

Na závěr malá rekapitulace - jaká tedy vůbec je současná situace v kategorii barevných Palmů:Témata: Palm, trh, aplikace, Notebook, Sony

Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Musíme si počkat. Oppo se do Česka zatím oficiálně nechystá

Celý složitý mechanismus je tu kvůli designu. Prakticky celé čelo telefonu je...

Oppo, které je jedním z pěti největších mobilních výrobců, expanduje do Evropy. Ještě loni přitom byla pro Evropany...

Nabízejí supervýkonný a levný mobil, ale zapomněli na zcela běžnou funkci

Pocophone F1

Xiaomi svou novinkou v podobě Pocophonu F1 míří za titulem telefonu se zcela výjimečným poměrem ceny a výkonu, ne-li...

To je troufalost. Zrušili přední foťák a museli ho složitě nahradit

Nubia Z18s

Přijít v současnosti na trh se smartphonem, který postrádá čelní foťák, se zdá být poměrně troufalým krokem. Trendy...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz