Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palm uvádí: Zire, král low-endu

  7:15aktualizováno  7:15
7:20 | Jak bylo předpovězeno, představila dnes firma Palm, Inc svůj model Palm Zire. Nasadil jej na trh s cenou $99 a měl by oslovit především nové segmenty zákazníků.

 

Palm Zire patří do rodiny méně náročných PalmOS handheldů Zire, kterou nedávno Palm, Inc. přivedl na svět spolu s high-endovou řadou Tungsten. Tato řada má jít "po ceně", ale taky po jednoduchosti a přímočarosti, což jsou kořeny úspěchu PalmOS modelů vůbec. Cílovým zákazníkem je student (žák), popřípadě úplný začátečník s handheldem. Tento model za $99 má být pro většinu uživatelů vstupním modelem na překonání bariéry ostychu a bázně, firma předpokládá, že když se Palm svému uživateli zalíbí a zvykne si něj, časem se porozhlédne po dražším modelu.

Ceně je podřízeno takřka vše. V low-endové kategorii jde o ekonomiku z rozsahu - musí se prodat co nejvíc handheldů a minimální marže každého z nich přispěje svým dílem k úspěchu prodejů, pokud se jich prodá dost. Palm, Inc slíbil model pod $100 a svůj slib dodržel - ovšem za cenu poměrně značných kompromisů:

Jen 2MB RAM
Asi nejdiskutovanějším parametrem je 2MB RAM paměť. Nám - pokročilejším uživatelům se 2MB samozřejmě zdá nesmírně málo, nám však tento model určen není.

Starší procesor EZ16
Standardem u PalmOS handheldů je již delší dobu Dragonball VZ33 a v době, kdy výrobci přecházejí na ARM procesory přichází Palm, Inc s modelem se starším procesorem EZ16. I procesor tak přispěl k nižší ceně modelu. Na druhou stranu je tento procesor úspornější na baterie, což prodlužuje životnost modelu v terénu.

Méně tlačítek
Oproti všem ostatním Palmům má Zire jen dvě hardwarová tlačítka. Levé je DateBook, pravé AddressBook, mezi nimi jsou dva kurzory. To je špatná zpráva pro náruživé PalmOS hráče, ale těm model není cílově určen. Když už jsme u těch tlačítek - výrobce nahradil i tradiční softwarové tlačítko Calculator - nyní je označeno jako Favorite Key - zde se spouští HotSync, nebo si zde můžete nastavit cokoliv jiného. Tlačítko Power je rovněž umístěno na čelním panelu, a to vlevo od hardwarových tlačítek.

Jen HotSync kabel
Dalším komponentem, který Palm ušetřil, je kolébka. V ceně modelu je jen HotSync kabel, to je ale normální i u konkurence - třeba Sony.

Baterie jsou Li-Ion
Na druhou stranu Palm překvapil tím, že dal do modelu nabíjecí baterie Li-Ion. To zajišťuje levnější provoz a malé rozměry modelu. Je to daň jednoduchosti používání, která je vedle ceny druhým hlavním kriteriem (model s AAA bateriemi by mohl být určitě ještě levnější) .

Jen základní software
V ceně modelu jsou jen základní PalmOS aplikace, několik starších her a PalmDesktop s PocketMirrorem od Chapury. Chybí zde Doc ToGo (podobně jako u Palmu m105).

Displej - jen monochromní a bez podsvětlení
Displej je v klasickém rozlišení 160x160 pixelů a je jen monochromní. Nemá podsvětlení, což je další daň ceně a nižší spotřebě.

 

Najde si svůj trh?
Palm, Inc má strategii svého modelu Zire opřenu o průzkumy trhu, které ukázaly, že existuje silná poptávka po jednoduchém a levném modelu, na kterém budou uživatelé používat zejména PIM funkce. Nejbližší týdny a měsíce ukáží, zda tato strategie bude slavit úspěch, či nikoliv.

 

Palm Zire - parametry 

PalmOS 4.1
Procesor Motorola Dragonball EZ 16MHz Processor
Rozměry 112 x 74 x 15 mm, 108 gramů
Displej 160 x160 pixelů, monochrome
Paměť 2 MB RAM
Rozhranní Standard MiniUSB konektor, HotSync kabel, Infraport
Cena $99
Baterie Lithium-Ion
Software Address Book, Date Book, Clock, To Do List, Memo Pad, Expense, Note Pad a Calculator. Bonus - hry Mine Hunt, Puzzle, Giraffe, a Hardball.

Synchronizace - PalmDesktop, PocketMirror od Chapury (synchronizace s MS Outlook)

 

 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Diskontní Huawei P20 se představí už zítra. V Evropě ale ušetříme později

Honor 10

Huawei nedávno uvedl zcela novou řadu P20, ovšem v chrlení smartphonů evidentně nehodlá polevit. Nejbližší chystanou...

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Průmyslový smartphone si můžete koupit. Zebra je drsný pracant

Zebra TC25

Zebra je pro běžné uživatele mobilních telefonů neznámá značka. A vzhledem k zaměření jejích přístrojů to tak nejspíš...Najdete na iDNES.cz