Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Palm umí i spreadsheety

aktualizováno 
Tabulkové procesory patří k nejrozšířenějším kancelářským programům. Existují i na kapesní počítače Palm a my si je dnes můžeme představit a porovnat.

Spreadsheety patří neodmyslitelně k základnímu vybavení jakékoliv výpočetní techniky, která tento typ programu je schopna zvládnout (první tabulkový procesor jsem viděl kdysi ještě na ZX Spectru - tuším, že se jmenoval OmniCalc). Takový tabulkový procesor dokáže totiž nahradit nejrůznější řadu jiných aplikací (finanční kalkulačky, statistické programy, různé jednorázové výpočtové programy apod.).

Je zřejmé, že nejproblematičtějším místem spreadsheetů na Pilota bude velikost displeje a jeho rozlišovací schopnost (WinCE jsou na tom se svými 320x240 přece jenom o dost lépe). Ještě víc než u jiných aplikací zde záleží na schopnostech tvůrců programu využít každý pixel základní obrazovky, umístit na ni maximum funkcí, schopných ovládat program minimem dotyků displeje. Pochopitelně velmi záleží též na velikosti programu a na rychlosti zpracování dat (přepočtů) a v neposlední řadě i na spolupráci s mateřskou PC aplikací.

Spreadsheety na Palm/Piloty patřila dlouho mezi zvláštní kategorie produktů, ve které relativně nebylo příliš živo. Kdysi nadějný Abacus se už léta nevyvíjí (a rok je časově v palmím životě něco jako třetihory v pravěku) a trh ovládly tabulkové procesory QuickSheet (dále jen QS) a PilotMiniCalc (dále jen PMC), které tu a tam upgradují na nové verze. Hladinu zčeřil v létě TinySheet (dále jen TS), který byl dosud tabulkáčem druhé kategorie, svojí novou verzí po dvou letech (!) a úplně poslední novinkou z 1.11.1999 je jeho nová verze 2.5 a akvizice firmou Iambic (tvůrci Action Names, SalesWarrior, AllTime, či AllMoney) v září. Zdá se, že tah Iambicu by mohl vyprovokovat tvůrce QS a PMC, neboť TS ve verzi 2.2 již nabízí opravdu dost ...

ABACUS v.0.9b

Abacusse mi velmi líbí, je příjemný na ovládání (z jeho snadno dostupných a intuitivních formátovacích ikonek na volbu ohraničení a zarovnání by si QS i MC mohly vzít příklad), uspokojivě rychlý a má solidní rejstřík funkcí (včetně důležitých H- a V-LOOKUP, které chybí u PMC i TS a nutí uživatele prodlužovat tabulky zdlouhavými vzorci). Bohužel - neschopnost betaverze editovat (kopírování, přesun) buňky, vkládat, či odstraňovat řádky, či sloupce, jej činí pro serióznější práci prakticky nepoužitelným, což je velká škoda. Tam, kde by takovéto funkce mohly fungovat (mají již dokonce svoje tlačítka i funkce v menu), na vás čeká okénko s deprimujícím sdělením, že v této betaverzi je tato funkce nedostupná - viz obrázek.

TINYSHEET v.2.2

TinySheetbyl vždy jednodušší produkt, který však bude zřejmě dále vyvíjen - nová verze se objevila znenadání v červenci 1999 a na konci září verzí 2.2 příjemně překvapil Iambic. Postrádá i nadále přímý vstup funkcí (ty se vyvolávají přes menu, tak jako bohužel většina funkcí, popřípadě je můžete zapsat ručně - toto řešení však může někomu vyhovovat a zvětšuje prostor pro vlastní tabulku).

Možnost formátování je průměrná - buňky lze zarovnávat (vpravo, vlevo, na střed), lze určit počet desetinných míst a přepínat typy písma normal/bold. Lišty připomínají ty ve Windowsech. Na druhou stranu zůstává TinySheet celkem levný (relativně - 20$). Má taky něco, co chybí QS i PMC - vkládání řad. Objevily se i knihovny, které umožní komunikaci s Excelem.

V nové verzi umožňuje vkládat číselné hodnoty pomocí přídavného kalkulátoru (poučil se z obdobně šikovného řešení u PMC - učit se z dobrých nápadů by se nemusel nikdo bát).

Funkce :Program má velmi slušné vybavení v oblasti matematických funkcí a pro jednodušší úlohy může určité skupině uživatelů dostačovat

PILOT MINICALC v.3.1

PilotMiniCalcje dalším z produktů, který je stále vyvíjen (poslední verze je 3.1). Má velmi příjemně vyřešené vkládání čísel a základních funkcí (přes jakýsi pop-up kalkulátor) a dobrý rejstřík funkcí. Na rozdíl od QuickSheetu však neumožňuje vytváření sešitů a má o maličko horší uživatelské rozhranní (ale opravdu jen o "chloupek"), které zabírá značnou část obrazovky (PMC to místo ale umí "ušetřit" jinak - viz dále).

Má vynikající formátovací možnosti - dovolí v jedné tabulce použít všechny typy písma, včetně skrytí záhlaví i úpravy výšky řádku - to umožňuje vytváření opravdu profi tabulek jako náhrad některých tradičních samostatných programů. Nepříjemné je, že neumožňuje formátovat prázdná políčka a nemá k dispozici styly jako QS. Je však o 25$ levnější než QS (je za 25$) a má třetinovou velikost. A to už je hodně k zamyšlení. Běžnému uživateli by měl MiniCalc stačit. Je dobrým řešením pro ty, kteří chtějí vyvíjený (a podporovaný) seriozní tabulkáč a nechtějí za něj vyhodit dva tisíce a zabrat si významnou část paměti.

Funkce :Velmi dobrý rejstřík matematických, logických, finančních i statistických funkcí, citelně však chybí databázové LOOKUP. Oproti QS nemá přednastavenou nápovědu ve vzorcích, což ve spojení s hackem pro výběr slova po dvojkliku (MagicText, EVEdit, či SelectHack) je velmi příjemnou vymožeností právě QuickSheetu. Délka vkládaných funkcí není tak omezena jako ve QuickSheet, což je velmi výhodné.

QUICKSHEET v.4.0

QuickSheetPřichází nekorunovaný král pilotích tabulkových procesorů a umí toho opravdu dost. Je velmi příjemný a stabilní, reaguje spolehlivě na všechny povely (u PMC někdy trvá dost dlouho správně uchopit mezeru mezi sloupci u změny šířky sloupce), má propracované rozhranní s většinou povelů jednoduše dosažitelných několika kliky a s menu při kliknutí na záhlaví sloupců i řádků. Podporuje systém sešitů a má přímou synchronizaci s Excelem. Umožní pohodlné formátování pomocí definovatelných stylů a má některé další funkce (Search a Replace).

Chybí některé formátovací vymoženosti MiniCalcu - nelze použít větší písmo, nelze měnit výšku řádku, či skrýt záhlaví (a oproti Abacusu neumí orámovat buňku). Obzvlášť neschopnost skrýt záhlaví řádků činí při 160*160 pixelech tento program poněkud marnotratným. Jeho konkurenceschopnost dále snižuje zejména vysoká cena a nadměrná velikost programu.

Doporučit lze tento produkt nejnáročnějším uživatelům, kterým nevadí vyšší pořizovací náklady a velikost programu (pro které je tento program takřka denním chlebem - tzn. sbírají do něj data a pravidelně synchronizují).

Funkce :Překvapivě chybí některé základní TVM funkce - zejména výpočet úrokové sazby a počtu období. Chybí i základní logické funkce OR, NOT, AND. Největším problémem je ovšem velmi omezená délka vkládaných vzorců, která velmi znepříjemňuje život při složitějších výpočtech. Naopak příjemnou vlastností je předvyplnění vkládaného vzorce názvy jednotlivých polí.

QuickSheet

TinySheet

MiniCalc

Abacus

v. 4.0

2.5

3.1

0.9b

Cena v USD

50

20

25

beta free

velikost v kB

183

90

41

107

Výrobce

Cutting Edge sw

Iambic

Solutions in Hand

předvyplněné vzorce

ano

-

-

-

Rozbalovací menu funkcí

A

-

A

A

funkce seřazeny

abecedně

tématicky

abecedně

tématicky

Navi tlačítka

A

lišty

A

lišty

Styly čísel

A

A

A

A

volba ohraničení buňky

-

-

-

A

zarovnávání

A

A

A

A

písmo bold

A

A

A

A

Editační funkce

A

A

A

-

vkladání/výmaz řádku/sloupce

A

A

A

-

vkládání řad

-

A

-

-

možnost manuálních přepočtů

A

A

A

-

freeze funkce

A

A

A

-

skrývání záhlaví s./ř.

-

-

A

-

kalkulátor a vkládání dat

-

A

A

-

search a replace

A

-

-

-

JINÉ :

Spolupráce s Excelem

synchro

export/import

export/import

-

Poslední verze je z

6/1999

11/1999

6/1999

1997

Podpora na Webu (tabulky atd.)

A

A

-

-

Program

Přednosti

Slabiny

ABACUS

· Ovládání

· Nedodělány základní schopnosti

TINYSHEET

· Cena

· Vkládání řad

· Vkládání čísel přes klávesnici

· Podpora precizního Iambicu

· Nemá přímé vkládání funkcí

· Chybí datové a časové funkce

MINICALC

· Cena (v dané kategorii) a velikost programu

· Vynikající formátovací možnosti

· Velmi dobrý rejstřík funkcí

· Vkládání čísel přes klávesnici

· Většina ovládání přes menu

· Chybí vyhledávací databázové funkce V- a H-LOOKUP

· Nemá přímou synchronizaci s Excelem

· Nepodporuje systém sešity-listy, pouze samostatné listy

· Nedovolí formátovat prázdná políčka

QUICKSHEET

· Sešity a listy (vč.propojení)

· Synchro s Excelem

· Je stabilní a pohodlný na ovládání

· Má search i replace

· Pohodlné formátování pomocí stylů

· Cena a velikost programu

· Chybí některé základní logické a TVM funkce

· Limitovaná (a leckdy nepostačující) délka vkládaných vzorců

· Menší formátovací možnosti oproti MiniCalcu

     
Autor:


Témata: PalmOS, Akvizice


Nejčtenější

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Xiaomi Mi A1
Raketové Xiaomi. Superlevné mobily útočí i na Česko

Čínské Xiaomi po loňském oslabení letos očekává rekordní prodeje. Podle odhadů vedení by celkový objem vyexpedovaných smartphonů měl dosáhnout 90 milionů kusů....  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

Ilustrační snímek
Nikam nevolali, přesto mají platit tisíce. Oškubala je „astro aplikace“

Tváří se jako rozšíření oblíbené mobilní hry, ve skutečnosti však ukrývá škodlivý kód. Ten bez vědomí uživatele uskutečňuje hovory na audiotexové linky, které...  celý článek

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet
Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad každým snímkem jako kdysi. Doby, kdy se...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.