Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palm LifeDrive – čtyři giga v kapesním balení (recenze)

aktualizováno 
Palm LifeDrive se stal prvním PDA zařízením s pevným diskem, které se dostalo do komerčního prodeje. Kromě skvělých organizačních funkcí nabízí i možnost Wi-Fi připojení či technologii Bluetooth. To vše je podpořeno skvělým programovým vybavením pro váš desktop včetně bonusových aplikací pro převod videa.
Palm LifeDrive

Palm LifeDrive | foto: Michal Hron, Mobil

I přesto, že jsme recenzi slibovali již během minulého týdne, dali jsme si s tímto zařízením na čas. Chtěli jsme se s Palmem skutečně sžít a objevit i jeho nejtajnější zákoutí. A jelikož si takový přístup žádá hodiny hraní a instalování, zkoušení a zkoumání, můžete si o LifeDrive přečíst až dnes. Popravdě řečeno jsme si všichni oddechli, když LifeDrive opustil naší redakci, jelikož kvůli němu máme nemalý spánkový deficit.

Když společnost PalmOne poprvé poodhalila roucho tajemství nad připravovaným modelem, zaplesalo nejedno srdce manažera. Do rukou mu mířilo první zařízení, které bylo téměř ideálním symbolem pracovně-zábavního života. Slibovalo výkonný procesor, velkorysé úložiště pro data i veškerou důležitou funkčnost, kterou k životu potřebuje. Palm LifeDrive se tak stal už od svého představení kultem značky, který odstartoval novou éru „palmí“ historie.

Není pochyb o tom, že novinka měla za úkol především šokovat. Mizivé výsledky skupiny Palm si totiž žádaly vzkříšení, za které se dnes může hrdě postavit právě LifeDrive. V té době přišla totiž společnost s něčím, co na trhu ještě nebylo. S něčím, co jí zajistilo slušnou medialitu a s tím spojenou reklamu. Nutno říci, že uvedením tohoto modelu se Palm znovu postavil na nohy. Na své si přišli i ortodoxní zastánci Palmů, kteří našli další argument pro stejně ortodoxní vyznavače platformy PocketPC. Klidné diskuze tak začali zas okamžitě vřít.

Co najdeme v balení?

Balení produktu Palm LifeDrive vypadá mnohem moderněji, než většina nudných krabic na trhu. Pokud se vám povede prodrat se jejím neskutečně složitým labyrintem komůrek a bublinkových fólií, měli byste nalézt následující:

 • Palm LifeDrive
 • Koženkové pouzdro
 • Stylus
 • Cestovní nabíječku
 • USB synchronizační kabel
 • CD se softwarem pro MacOS
 • CD se softwarem pro Windows
 • Samolepící Graffiti nápovědu
 • Manuál a ostatní dokumentaci
 • Bonusové CD s aplikací pro převod videa (Pocket DVD studio Lite)

Balení je tedy poměrně bohaté a především pouzdro skutečně potěší. Palm asi konečně pochopil, že PDA se nenosí jen tak pohozené v tašce. Ostatní obsah se dá považovat za běžný standard, až na posledně jmenované bonusové CD.

Intrikář z plastu

Na unikátnost zařízení přitom poukázal i samotný výrobce. Produkt totiž namísto kapesního počítače prezentuje jako mobilního manažera. Dokonce na oficiálních stránkách má tento produkt vytvořenu i samostatnou sekci. Není se čemu divit, jelikož LifeDrive je i svým vzhledem na míle vzdálený od standardních PDA výrobce.

  

Jak už jsme psali v prvních dojmech, bezprostředně po vybalení z krabice nás zarazily rozměry zařízení. Čekali jsme totiž mnohem menší krabičku, po dnech používání nám ale velikost nijak nevadí. Rozměry Palmu jsou přesně 121 x 73 x 19 mm a váha vcelku vysokých 193 gramů. Dieta by tak přístroji sice slušela, vzhledem k přítomnosti pevného disku mu ale budiž odpuštěno.

  

Ač se Palm tváří kovově, je s největší pravděpodobností vyroben z plastu. Ten má ale natolik bezchybnou povrchovou úpravu, že ani my si nejsme materiálem zcela jisti. Zdá se, že plast je totiž pokoven, jelikož po krátké době v chladu příjemně studí. Barevná kombinace stříbrné a antracitově šedé barvy navíc dodává Palmu jistý punc luxusu.

  

Důležitější než materiál je ale kvalita konstrukce. Ač jsou na LifeDrive v tomto smyslu mířeny samé superlativy, my se nad kvalitou zas tolik nepozastavujeme. Je ale bez debat, že je na vysoké úrovni. Občasným skřípavým zvukům plastu se ale stále neubráníte. Stačí přístroj trošku pevněji uchopit a nepříjemný zvuk je na světě. Snad jen tím nám Palm napověděl, co používá za materiál.

Displej mohl zářit více

Design LifeDrivu je doslova minimalistický a je ideálním příkladem zařízení, které se vám buď jednoznačně líbí či naopak. Jeho technický vzhled totiž nemusí vyhovovat každému, navíc příznivci platformy jistě nebudou spokojeni s jeho neobvyklou tloušťkou 19 mm. Všem v redakci se ale toto PDA líbilo a až při výletech do domácího prostředí a společnosti nejbližších přátel se setkalo i s první kritikou. Těžko ale ženě vysvětlovat, k čemu ta velká a nevzhledná krabička vůbec slouží.

  

Čelní straně dominuje samozřejmě rozměrný displej, který používá pro Palm vlastní rozlišení 320 x 480 obrazových bodů. Dokáže zobrazit až 65 tisíc barevných odstínu a je samozřejmě dotykový. Používá aktivní technologii TFT, bohužel kvůli jeho rozměrům slunce stále ale vyhrává. Nastavení jasu je sice možné, i při nejvyšší hodnotě ale budete na slunci bojovat o písmenka.

  

Skutečně chvályhodné je ale použití hardwarové klávesy, která umožňuje během okamžiku přepnout zobrazení displeje do módu landscape (na šířku) a naopak. Naleznete ji na levém boku přístroje společně s klávesou pro ovládání hlasových poznámek. Ta při krátkém stisku vyvolá jejich seznam, při držení se pak LifeDrive změní v diktafon. Nad klávesou se pod dvěma otvory nenápadně ukrývá i samotný mikrofon.

Elegán v každém detailu

Pod displejem se pak usídlil shluk základních ovládacích prvků. Tvoří jej především čtyřsměrný navigační oválek s potvrzovacím středem, kolem nějž se nachází čtyři hot klávesy k vyvolání základních aplikací přístroje. V základním nastavení mají přiřazeny aplikace Favorites (oblíbené), Files (správce souborů), Media (galerie obrázků a videí) a poslední je neobsazená. Při jejím prvním stisku se vás ale Palm zeptá, zda ji chcete přiřadit hudební aplikaci pTunes. V preferencích můžete všem klávesám, krom kláves Favorites a Landscape mode, přiřadit i vlastní aplikace včetně nově nainstalovaných.

  

Všechny jmenované klávesy jsou názornou ukázkou toho, jak mají ovládací prvky vypadat. Jsou snadno hmatatelné, mají jistou odezvu a dostatečný zdvih. Palm LifeDrive lze pomocí nich velmi jednoduše a hlavně příjemně ovládat. Pohodlnost ovládání podtrhuje i velmi povedený stylus. Ten se ukrývá v horním pravém rohu, je teleskopický, a patří mezi to nejlepší, na co u PDA můžete narazit. Jeho váha i velikost se nám jevila jako ideální a práce s ním byla skutečně příjemná.

  

Ke kompletnímu popisu zařízení nám chybí už jen pár drobností, mezi které patří i černý kus plastu na horní straně přístroje. Ukrývá hlavní posuvný vypínač systému, který se neovládá zrovna příjemně, a také slot na paměťové karty SD/MMC včetně podpory I/O. Na stejném místě je i umě skryt infraport, na samotném okraji přední a horní strany pak nelznete indikační diodu. Ta dokáže informovat nejen o činnosti pevného disku, ale i o aktivních událostech či stavu baterie.

  

Spodek přístroje pak dostal do vínku systémový konektor a zdířku 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Chybět zde nesmí ani miniaturní tlačítko pro soft reset přístroje. Konektor je bohužel nestandardní, tudíž k synchronizaci na cestách s sebou budete muset brát i speciální kabel, případně se spolehnout na Bluetooth. Zadní část přístroje je pak z velké části perforována a nese logo výrobce, pochválit musíme gumové nožičky zabraňující klouzání po stole. Perforace má přitom svůj důvod, jelikož při delším vytížení disku se LifeDrive velmi rád přemění v příruční topení.

A přece se točí

Hardwarová výbava modelu LifeDrive nadchne snad každého náročného uživatele. Jelikož samotný disk patří k hlavním přednostem zařízení, podívali jsme se mu tak trošku na zoubek. Jde o výrobek ze stáje firmy Hitachi, který váží necelých 20 gramů a přitom disponuje kapacitou 4 GB. Používá jednu plotnu, kterou dokáže roztočit rychlostí 3600 rpm. Velikost cache paměti je 128 kb.

  

S těmito parametry se disk v našich testech projevil přenosovou rychlostí 2,34 MB/s a přístupovou dobou pohybující se okolo dvaceti milisekund. Pokud tak máte alespoň minimální přehled o tom, jakých hodnot dosahují disky například v noteboocích, jsou tyto hodnoty spíše k smíchu. Na použití v kapesním počítači jsou ale naprosto dostačující.

  

Přístupová doba vás při práci omezovat skutečně nebude. Horší vlastností LifeDrivu jest, že se disk pro úsporu baterie již po malé chvilce odpojuje. Při spouštění aplikací tak musíte delší dobu čekat, než se jeho plotna opět roztočí. Není to nikterak obtěžující záležitost a nebýt toho, že je tato vlastnost všemi médii kritizována, ani si pomalosti nevšimneme.

  

Chování tohoto Palmu bychom přirovnali spíše k chytrým telefonům se Symbianem, u kterých si chviličku při spouštění aplikace také počkáte. Pokud však budete prodlevu považovat za skutečně dlouhou, existují aplikace, které zlepšují práci s cache pamětí. Takovou je například SharkCache, po jejíž instalaci jsme sice zaznamenali malé zlepšení, ale stále nebylo nikterak markantní.

Srdcem se stal Intel

Palm si evidentně velmi rád hraje s pamětí a krom pevného disku naleznete v přístroji i 64 MB RAM paměti. Ta je jeho součástí, tudíž se nedivte, že nebudete mít dostupných celých 4 GB paměti. Slouží k instalaci programů, kterým se nelíbí umístění na paměťové kartě. Operační systém je pak nahrán v 16 MB velké paměti ROM, která je již ve formě samostatného paměťového čipu.

  

Palm LifeDrive používá nejrozšířenější distribuci operačního systému PalmOS 5.4 Garnet. O jeho požadavky se pak stará výkonný procesor Intel Xscale taktovaný na frekvenci 416 MHz. Jeho výkon je již léty prověřený a naprosto dostatečný i pro náročné multimedia, bohužel i přesto se tenhle Palm potýká s problémy především při přehrávání hudby na pozadí. V tu chvíli nedoporučujeme s LifeDrivem nic dělat, jelikož pak budete namísto oblíbené hudby poslouchat jen zadrhávající chrčení, případně hudební aplikace pTunes rovnou svůj boj o prioritu zcela vzdá.

  

Na tuto skutečnost jsme si již stěžovali v prvních postřezích. Čtenář v diskuzi nás díky tomu upozornil (děkujeme) na existující update, který by měl nesmyslné zadrhávání systému při přehrávání hudby na pozadí ošetřit. Natolik jsme se těšili, že budeme moct o Palmu napsat chválu, až jsme narazili na velké zklamání. Tenhle kousek je totiž už po updatu.

Programové vybavení

Vestavěné programy

• AddIt
• Internetový prohlížeč Blazer 4.1
• Kalkulačka
• Kalendář
• FotoDisk
• Kontakty
• Kancelářský balík DataViz Documents To Go 7
• Výdaje
• Oblíbené
• Složky
• Multimédia
• Poznámky
• Záznamník
• Vytáčení
• Audio přehrávač PocketTunes
• Průvodce (QuickTour)
• Zabezpečení
• SMS
• Solitaire (od společnosti Handmark)
• Úkoly
• E-mailový klient VersaMail 3.1
• Diktafon
• Světové hodiny

PalmOS Garnet ve verzi 5.4.8 je sám o sobě velmi stabilní a dostatečně vybavený systém. Žádné velké změny tak nečekejte, i v LifeDrive naleznete již známou sadu nejpoužívanějších aplikací v čele s výtečným emailovým klientem VersaMail a kancelářským balíkem Dataviz Documents To Go verze 7.006. Ten vám umožní prohlížení i rozsáhlých a poměrně složitých souborů ve formátu programů Microsoft Excel, Word a PowerPoint.

 

PalmOS je již tradičně slušně vybaven z pohledu organizace času. Propracovaný kalendář, úkoly, poznámky, hlasový záznamník, jednoduchý poznámkový blok, kalkulačka, převodník měn či správce kontaktů a aplikace zobrazující světový čas je u něj standardem. Pokud však chcete používat nábodeníčka či podobné české vymoženosti, poohlédněte se po české lokalizaci. My jsme měli cestu k ní předplacenu (Piloc) a na boku krabice nám pouze stačilo opsat internetovou adresu a zadat licenční klíč. Je velká škoda, že lokalizace není již v základu, stejně jako aktivní plocha pohotovostního režimu.

  

Ač je naprosto jisté, že se na nás v tuto chvíli zarytí příznivci PalmOS rozzuří, palm stále ztrácí díky chybějícímu multitaskingu. Nováček si tak bude muset dlouho zvykat, že křížkem aplikaci neopustí a Task Manager skutečně nepotřebuje. Aplikace se automaticky ukončí při návratu na úvodní obrazovku, případně se najdou i takové, které dokáží běžet na pozadí jako pTunes. Jak už jsme zmiňovali, i s tím má ale Palm velké problémy. Multitasking přitom PalmSource slibuje již slušnou řádku let, doufejme tak, že se to s novým záměrem firmy Access podaří. – více zde…

  

Nabídka aplikací je ale mnohem širší. V přístroji naleznete i programy pro komunikaci s mobilním telefonem jako je vytáčení čísel či správce SMS zpráv. Hodit se bude i propracovaný správce souborů či mediálního obsahu. S ním souvisí i aplikace Camera Companion, která umožňuje velmi jednoduchý přenos fotografií a videí z vložené paměťové karty. LifeDrive se tak stává ideálním společníkem k digitálnímu fotoaparátu. Jako drobnost pak už působí jednoduchý průvodce s prvotními tipy pro začátečníky či aplikace LD Addit umožňující jednoduché hledání doplňkových aplikací.

Připojení a multimédia

Snad není třeba zdůrazňovat, že bez připojení k počítači by byl LifeDrive jen poloviční. Nejjednodušším způsobem je jeho připojení pomocí dodávaného USB kabelu, spolehnout se ale můžete i na Bluetooth či infraport. Pokud je LifeDrive připojen standardním módem (HotSyncem), jeho nabíjení přes USB se nedočkáte. V patici kabelu je ale zdířka pro nabíječku, která tento problém částečně řeší.

  

LifeDrive konečně v základu disponuje i podporou Mass Storage. Oproti dřívějším modelům se tak nebudete muset poohlížet po doplňkových aplikacích. Spustíte-li v nabídce aplikaci Drive Mode, tváří se LifeDrive jako standardní velkokapacitní paměťové médium. V počítači vám tak přibudou dva disky – jeden představuje pevný disk tohoto Palmu, druhý pak slot na paměťovou kartu. V tomto módu se LifeDrive dokáže dobíjet i z USB portu, bohužel se s ním ale nedá pracovat.

  

Softwarová výbava pro počítač je velmi bohatá. Krom běžného synchronizačního programu HotSync se nainstaluje i aplikace Palm Desktop a LifeDrive Manager. Ten nahrazuje běžného průzkumníka ve Windows v případě, že nemáte aktivován Drive Mode. Navíc dokáže synchronizovat i vybrané složky v počítači s těmi v Palmu, což považujeme za více než praktické. Nemusíte se tak starat o ruční kopírování nových souborů.

  

  

Aplikace Palm Desktop pak nahrazuje mnohem známější programy pro organizaci času. Nejdete v něm synchronizované kontakty, emaily z VersaMailu a další standardní PIM aplikace. Pokud nepoužíváte jiný program pro organizaci času, na přiloženém CD tak nejdete vše, co k životu s LifeDrive budete potřebovat. V opačném případě není problém nastavit synchronizaci s MS Outlookem. Všemi kroky vás provede velmi jednoduchý instalátor, bohužel na naší mateřštinu můžete zapomenout.

  

Jako bonus dostanete v balení i software pro převod videa. Obsahuje program pro váš počítač (Pocket DVD-Studio for Palm) i pro LiveDrive (MMPlayer) a jeho použití je skutečně triviální. Stačí pouze nastavit rozlišení videa (dvě možnosti) a kvalitu zvuku dle libosti. Poté se už můžete přibližně polovinu trvání filmu věnovat jiné činnosti, jelikož zvolený snímek se komprimuje. Po dokončení už stačí výsledek nahrát do LifeDrivu a kochat se oblíbeným filmem na cestách.

  

Výdrž baterie

Multimedia jsou velmi silnou stránku tohoto Palmu. Už díky velkorysé paměti lze LifeDrive použít jako slušnou databanku filmů, hudby i fotografií. Veškerou funkčnost máte přitom zajištěnu již od počátku, až na možnost přehrávání filmů. Multimediální nasazení dá ale řádně zabrat vestavěné baterii, která se honosí kapacitou 1660 mAh. Řadu stesků na výdrž LifeDrivu jsme tak nemohli nechat bez povšimnutí.

  

LifeDrive tak s námi absolvoval celý den plného nasazení. Již od rána jsme ho trápili přehráváním hudby, poté jsme se podívali na hodinu a půl dlouhý film. Občas jsme poslali SMS přes Bluetooth, podívali se na web pomocí připojeného telefonu  a často se vraceli ke svým oblíbeným skladbám. Naposled pak vydechl u tvorby dokumentu po přibližně šesti hodinách a dvaceti minutách. Přitom jsme se snažili maximálně simulovat pracovní den a měli tak neustále zapnutý Bluetooth a jas displeje byl nastaven na maximum.

  

Druhý test se nesl naopak v duchu střídmého nasazení. LifeDrive jsme zapínali jen pro zjištění kontaktu, občas jsme se podívali pomocí Wi-Fi na internet a spojili ho přes Bluetooth s telefonem. Přitom jsme dbali na vypínaní jednotlivých funkcí v případě jejich nevyužití a nastavovali jas displeje dle potřeby. Při takovémto užívání jsme ještě LifeDrive nemuseli nabíjet už po čtyři dny, přičemž ukazatel kapacity baterie je jen kousek pod půlkou.

  

Výdrž baterie je tak na potřeby běžného uživatele plně dostačující. Pokud však budete LifeDrive trápit přehráváním hudby či filmu, dlouho si jej neužijete. Jelikož je ale zvykem Palma synchronizovat a nabíjet po každém příchodu do kanceláře, rozhodně bychom se nebáli toho, že vás někdy nechá na holičkách.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
 • Velkorysá paměť
 • Velmi dobrá konstrukce
 • Příznivá cena
 • Stabilita systému
 • Multimediální funkce
Proč ho nekoupit?
 • Trošku nepochopitelné zahřívání přístroje
 • Slabší výdrž baterie
 • Nedokonalé přehrávání hudby na pozadí
 • Slabý jas displeje
Kdy?
září 2005
Za kolik?
13 200 Kč
Palm LifeDrive je jednoznačně výborné zařízení, které s sebou přináší i malé neduhy. Tím je především čekání aplikací na spuštění pevného disku, horší přehlednost nabídky a v základu možná až příliš infantilní font písma. Od pracovního nástroje bychom čekali skutečně více konzervativnosti, ač PalmOne asi z LifeDrivu ryze pracovní nástroj mít nechce. Přednosti tohoto produktu ale zastíní snad všechny nectnosti, jelikož se stále ještě jedná o jediné PDA s tak velkorysou pamětí. Čtyři giga v kapse totiž znamenají mnohem větší volnost a rozmanitost použití, než u běžných PDA. Navíc kvalita zpracování a reprezentativní vzhled potěší nejen vás, ale i vaše okolí.

 

 

Zapůjčila společnosti PalmPC.cz

Autor:
Nejčtenější

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Koncept iPhone 5X
Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Další z rubriky

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.