Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palm a mobil opravdová mobilní kancelář

aktualizováno 
Dnes se dozvíte, co všechno vám může umožnit kombinace PDA Palm a váš mobilní telefon (může a nemusí být s podporou GPRS (technologie GPRS vám pouze ulehčí život v podobě rychlejšího připojení a účtování za přenesená data)). Pojďme se tedy podívat na přehled funkcí, které vám umožní tato mobilní kancelář.

Jak už jste na našich stránkách Palmare.cz mohli číst, problematika propojení mobilního telefonu s PDA je velice žhavá záležitost a učiní majitele této mobilní kanceláře mnohem více mobilním než doposud.

 

Co všechno k tomu budeme potřebovat?

 • Mobilní telefon GSM s aktivovanými datovými hovory, pro některé nové telefony též aktivaci přenosů přes technologii GPRS. Pokud ve svém telefonu nemáte technologii GPRS, nezoufejte, vše je úplně stejné, pouze vaše přenosová rychlost bude omezena na 9k6 a účtování přenesených dat nebude po kB, ale za dobu, kterou jste připojeni do sítě! Mobilní telefon by měl být přinejmenším opatřen systémovým konektorem pro propojení kabelem s PDA, může také být varianta s infračerveným portem, nebo telefon opatřen technologií bezdrátového přenosu Bluetooth.
 • PDA na tomto místě Palm (není však podmínkou, jen si musíte uvědomit, že názvy aplikací zde jsou vybíraný pro platformu PalmOS, jinak je v podstatě jedno, na jaké platformě "jedete") by měl být vybaven stejným propojením jako mobilní telefon, tj. kabel na propojení (podle typu mobilního telefonu opatřen rozhraním a obvodem MAX203, při propojení synchronizačního kabelu a kabelu od telefonu do sériového portu PC byste neměli zapomenout na nulový modem nebo-li správné propojení obou kabelů). Při propojení přes infračervené porty si snad jenom pohlídat stejnou verzi IrDA portu (starší Nokie 6150 nejsou kompatibilní se standardem IrDA!!!) a nezapomenout na aktivaci IrDA portu v podobě Beam Receive On a zapnout IrDA port na telefonu. Při propojení technologií Bluetooth je nutné nejprve spárovat obě bezdrátová zařízení k sobě. To se děje tak, že v mobilním telefonu v patřičném menu dáte vyhledat okolní zařízení s technologií Bluetooth a po vypsání seznamu nalezených vyberete zřejmě pouze vaši rozšiřující kartu v PDA. Poté dáte testovat oba porty a vše by mělo být nastaveno! V Palmu v menu Connection a Network si nezapomeňte přesměrovat data na Bluetooth kartu či rozhraní!!!

 

Možnosti, které nám nabízí mobilní kancelář:

 • On line Internet - prohlížení webových stránek v reálu, podle použitého prohlížeče je možné přistupovat na zabezpečené stránky, prohlížet jednotlivá okna (frames), zapnutí a vypnutí obrázků, atd.

Možné aplikace: PalmScape, EudoraWeb, AvantGo, Blazer, atd.

 • Off line Internet - prohlížení off line, tj. stáhnutí dat, pokud jsem na internetu připojen an Desktop počítači a potom následné čtení nastavených stránek např. v hromadném prostředku atp.

Možné aplikace: AvantGo, Plucker po konverzi daných stránek také iSilo

 • E-mail klient - psaní emailů patří mezi největší komunikaci mezi "vzdálenými" lidmi, je možné používat aplikace, které jsou pouze synchronizovány s emaily v Desktopu např. v MS Outlook a tím mít pouze kopii své schránky vždy s sebou a při další synchronizaci se odešlou emaily, které napíšu v terénu. Nebo aplikace, které pomocí protokolů SMTP a POP3 přistupují k různým emailovým účtům, mají několik účtů, stahují přílohy atp.

Možné aplikace: Mail, MultiMail, EudoraMail, atd.

 • ICQ - dnes snad již skoro standard jak on-line komunikovat se svými známými, navazovat nové kontakty a přitom přenášet jen malý objem dat (výhodné při použití technologie GPRS).

Možné aplikace: ICQ pro PalmOS.

 • SMS - pokud chcete využít funkce rychlé ditace, záloha, hromadné odesílání z Adresáře, kopírování bloků textu z jiných aplikací atp. pro krátké textové zprávy, je to ideální způsob, jak ušetřit klávesnici na mobilním telefonu a luxusně posílat SMSky.

Možné aplikace: Sms, PalmSMS, MasterSMS, FunSMS.

 • WAP - při vidině použití Palma + mobil a připojení k vlastnímu internetu je tato volba dosti neaktuální, ale pokud potřebujete zjistit některé údaje, či si uvědomíte, že WAP byl vymyšlen pro optimalizaci webových stránek a tím pádem není zahlcen obrázky, reklamou atp. je občas výhodné se na něj podívat. Bohužel žádná z aplikací neumí korektní zobrazování českých diakritických znamének.

Možné aplikace: WAPman, KBrowser.

 • VNC - aneb vzdálený přístup na stolní počítač připojený přes internet. Na Palmu je nutné pouze nastavit adresu, port a heslo a můžete ovládat svůj stolní počítač na dálku. Bohužel komfort velkého displeje nebo monitoru v žádném případě nečekejte, na klasickém rozlišení 160 x 160 znaků vám to přijde hodně zajímavé :) ale pokud něco nutně potřebujete, tak proč ne, že?

Možné aplikace: Palm VNC.

 • SSH klient - bezpečný unixový terminál, stačí pouze zadat adresu, jméno serveru, jméno, heslo.

Možné aplikace: TopGun SSH.

 • Ping - pokud cítíte potřebu si někam "pingnout", není nic jednoduššího než tak učinit přes takovouto malou aplikaci… Po zadání jména serveru víte během několika sekund, jaké služby server poskytuje.

Možné aplikace: PalmPing,
Závěr:

Propojením mobilního telefonu a Palma, nebo obecně jakéhokoliv PDA se stává tato kombinace silným nástrojem vaší mobilní kanceláře. Jak sami vidíte z výpisu funkcí a aplikací, je určitě hodně věcí na výběr a v podstatě lze zjednodušeně říci, že pokud jste mimo kancelář, můžete dělat úplně to samé co v kanceláři.Témata: Palm, SMS, Bluetooth, Hesla, Nokia

Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Tyto aplikace vám řeknou vše o počasí. Vyberte si pro vás tu pravou

Ilustrační snímek

Nástroje, které vám pomohou zjistit, jaké bude počasí, jsou v mobilu mnohdy neocenitelným pomocníkem. Vybrali jsme ty...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz