Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palm a mobil opravdová mobilní kancelář

aktualizováno 
Dnes se dozvíte, co všechno vám může umožnit kombinace PDA Palm a váš mobilní telefon (může a nemusí být s podporou GPRS (technologie GPRS vám pouze ulehčí život v podobě rychlejšího připojení a účtování za přenesená data)). Pojďme se tedy podívat na přehled funkcí, které vám umožní tato mobilní kancelář.

Jak už jste na našich stránkách Palmare.cz mohli číst, problematika propojení mobilního telefonu s PDA je velice žhavá záležitost a učiní majitele této mobilní kanceláře mnohem více mobilním než doposud.

 

Co všechno k tomu budeme potřebovat?

 • Mobilní telefon GSM s aktivovanými datovými hovory, pro některé nové telefony též aktivaci přenosů přes technologii GPRS. Pokud ve svém telefonu nemáte technologii GPRS, nezoufejte, vše je úplně stejné, pouze vaše přenosová rychlost bude omezena na 9k6 a účtování přenesených dat nebude po kB, ale za dobu, kterou jste připojeni do sítě! Mobilní telefon by měl být přinejmenším opatřen systémovým konektorem pro propojení kabelem s PDA, může také být varianta s infračerveným portem, nebo telefon opatřen technologií bezdrátového přenosu Bluetooth.
 • PDA na tomto místě Palm (není však podmínkou, jen si musíte uvědomit, že názvy aplikací zde jsou vybíraný pro platformu PalmOS, jinak je v podstatě jedno, na jaké platformě "jedete") by měl být vybaven stejným propojením jako mobilní telefon, tj. kabel na propojení (podle typu mobilního telefonu opatřen rozhraním a obvodem MAX203, při propojení synchronizačního kabelu a kabelu od telefonu do sériového portu PC byste neměli zapomenout na nulový modem nebo-li správné propojení obou kabelů). Při propojení přes infračervené porty si snad jenom pohlídat stejnou verzi IrDA portu (starší Nokie 6150 nejsou kompatibilní se standardem IrDA!!!) a nezapomenout na aktivaci IrDA portu v podobě Beam Receive On a zapnout IrDA port na telefonu. Při propojení technologií Bluetooth je nutné nejprve spárovat obě bezdrátová zařízení k sobě. To se děje tak, že v mobilním telefonu v patřičném menu dáte vyhledat okolní zařízení s technologií Bluetooth a po vypsání seznamu nalezených vyberete zřejmě pouze vaši rozšiřující kartu v PDA. Poté dáte testovat oba porty a vše by mělo být nastaveno! V Palmu v menu Connection a Network si nezapomeňte přesměrovat data na Bluetooth kartu či rozhraní!!!

 

Možnosti, které nám nabízí mobilní kancelář:

 • On line Internet - prohlížení webových stránek v reálu, podle použitého prohlížeče je možné přistupovat na zabezpečené stránky, prohlížet jednotlivá okna (frames), zapnutí a vypnutí obrázků, atd.

Možné aplikace: PalmScape, EudoraWeb, AvantGo, Blazer, atd.

 • Off line Internet - prohlížení off line, tj. stáhnutí dat, pokud jsem na internetu připojen an Desktop počítači a potom následné čtení nastavených stránek např. v hromadném prostředku atp.

Možné aplikace: AvantGo, Plucker po konverzi daných stránek také iSilo

 • E-mail klient - psaní emailů patří mezi největší komunikaci mezi "vzdálenými" lidmi, je možné používat aplikace, které jsou pouze synchronizovány s emaily v Desktopu např. v MS Outlook a tím mít pouze kopii své schránky vždy s sebou a při další synchronizaci se odešlou emaily, které napíšu v terénu. Nebo aplikace, které pomocí protokolů SMTP a POP3 přistupují k různým emailovým účtům, mají několik účtů, stahují přílohy atp.

Možné aplikace: Mail, MultiMail, EudoraMail, atd.

 • ICQ - dnes snad již skoro standard jak on-line komunikovat se svými známými, navazovat nové kontakty a přitom přenášet jen malý objem dat (výhodné při použití technologie GPRS).

Možné aplikace: ICQ pro PalmOS.

 • SMS - pokud chcete využít funkce rychlé ditace, záloha, hromadné odesílání z Adresáře, kopírování bloků textu z jiných aplikací atp. pro krátké textové zprávy, je to ideální způsob, jak ušetřit klávesnici na mobilním telefonu a luxusně posílat SMSky.

Možné aplikace: Sms, PalmSMS, MasterSMS, FunSMS.

 • WAP - při vidině použití Palma + mobil a připojení k vlastnímu internetu je tato volba dosti neaktuální, ale pokud potřebujete zjistit některé údaje, či si uvědomíte, že WAP byl vymyšlen pro optimalizaci webových stránek a tím pádem není zahlcen obrázky, reklamou atp. je občas výhodné se na něj podívat. Bohužel žádná z aplikací neumí korektní zobrazování českých diakritických znamének.

Možné aplikace: WAPman, KBrowser.

 • VNC - aneb vzdálený přístup na stolní počítač připojený přes internet. Na Palmu je nutné pouze nastavit adresu, port a heslo a můžete ovládat svůj stolní počítač na dálku. Bohužel komfort velkého displeje nebo monitoru v žádném případě nečekejte, na klasickém rozlišení 160 x 160 znaků vám to přijde hodně zajímavé :) ale pokud něco nutně potřebujete, tak proč ne, že?

Možné aplikace: Palm VNC.

 • SSH klient - bezpečný unixový terminál, stačí pouze zadat adresu, jméno serveru, jméno, heslo.

Možné aplikace: TopGun SSH.

 • Ping - pokud cítíte potřebu si někam "pingnout", není nic jednoduššího než tak učinit přes takovouto malou aplikaci… Po zadání jména serveru víte během několika sekund, jaké služby server poskytuje.

Možné aplikace: PalmPing,
Závěr:

Propojením mobilního telefonu a Palma, nebo obecně jakéhokoliv PDA se stává tato kombinace silným nástrojem vaší mobilní kanceláře. Jak sami vidíte z výpisu funkcí a aplikací, je určitě hodně věcí na výběr a v podstatě lze zjednodušeně říci, že pokud jste mimo kancelář, můžete dělat úplně to samé co v kanceláři.Témata: Palm, SMS, Bluetooth, Hesla, Nokia

Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...Najdete na iDNES.cz