Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paegasův ClickBox vám přečte e-maily

aktualizováno 
Když nemáte čas nebo chuť číst si e-mail na mobilu sami, můžete si ho nechat přečíst někým jiným a ještě ho při tom usměrňovat hlasovými povely. Jde však o umělý hlas Peagas ClickBoxu, který vám zprávu nejen přečte, ale bude vás také poslouchat „na slovo“. A zadarmo.
Od pondělí 6. srpna budou mít všichni uživatelé ClickBoxu od Paegasu možnost hrát si s novou službou, kterou zástupci RadioMobilu označili za jakýsi „dotek budoucnosti“. Jde o pokrokovou funkci syntézy a rozpoznávání hlasu. Tento první kontakt s budoucími službami je zatím opravdu spíš jen riskantním výletem do světa většího komfortu pro zákazníky.

Kromě zbrusu nové služby přidal Paegas k nabídce ClickBoxu ještě drobnost nazvanou ClickPager. Tato funkce přiblíží těm, kteří nechtějí nebo nemohou pracovat s klasickým ClickBoxem, jejich e-mail. Ten jim totiž bude přeposlán přímo na displej jejich mobilního telefonu, přičemž mohou využít i filtraci zpráv – tedy nechat si posílat jen ty e-maily, které například obsahují předmět „AKUTNÍ“. Důležité upozornění – zákazník si musí vybrat mezi ClickBoxem (nebo ClickBoxem Easy) a právě ClickPagerem, nemůže tedy používat obě služby současně. Nastavení ClickPageru najdete na obligátní adrese www.click.cz.

ClickBox poslouchá...

ClickBox je služba, která umožňuje majitelům mobilního telefonu spojit do jednoho komunikační prostředky internetu a celulární sítě. Kombinuje e-mail, fax, WAP, SMS i klasické hlasové hovory. Právě první a poslední položky se týkají novinky, jež budou uvedeny do provozu šestého srpna.

Při zavolání na linku 3322, která slouží ke spojení s vaším ClickBoxem a je zdarma, budete moci začít využívat ovládání hlasem. Namluvený hlas průvodce vám, stejně jako kdykoliv jindy, v každé fázi práce s ClickBoxem přečte volby, jež můžete učinit. Avšak na rozdíl od rady „pro tuto volbu zmáčkněte trojku“ uslyšíte „pro přechod na další zprávu řekněte DALŠÍ“. Pak jen stačí povel pro žádanou akci vyslovit a automat ji provede. Podle Viktora Prešovského, který pracoval na rozpoznávání hlasu u RadioMobilu, se úspěšnost systému pohybuje mezi 80 a 90 procenty. Pokud náhodou systém nerozumí, oznámí to uživateli a počká na nové zadání. Po dobu dalších nejméně šesti měsíců bude ještě systém využívat hlasových vzorků, které budou zákazníci namlouvat, čímž se bude učit a snad i zlepšovat. ClickBox také myslí na anglicky mluvící uživatele a dokáže naslouchat i jejich jazyku.

Nemusíte se však obávat, že od vás ClickBox najednou bude chtít jen hlasové povely. Funkce je standardně vypnutá a dokud si ji neaktivujete ve svém nastavení Clicku nebo při zavolání na 3322 zmáčknutím „devítky“, nebudete o ní ani vědět. Jestliže si ji vyzkoušíte a nebude vám vyhovovat, stačí ji zase stejným způsobem vypnout.

...a mluví

Ať už budete používat hlasové povely nebo ne, budete mít k dispozici nový způsob práce se svými e-maily pomocí mobilního telefonu. Na známém čísle 3322 totiž v sekci elektronické pošty najdete volbu nabízející přečtení odesílatele a předmětu a následně i celého textu zprávy. Umožňuje to systém syntézy řeči, který pro RadioMobil vytvořila česká pobočka IBM. Tento systém umí mluvit s použitím anglické i české výslovnosti, přičemž angličtina je na trochu vyšším kvalitativním stupni, neboť se vyvíjí déle než lokalizovaná verze.

„Naše filozofie budovat Click jako univerzální komunikační systém tak dostala další rozměr,“ řekl Robert Chvátal, ředitel marketingu společnosti RadioMobil. Podle Chvátala je tato technologie teprve na začátku, přesto se však RadioMobil rozhodl nabídnout ji svým zákazníkům, kteří tak mohou pocítit první „dotek budoucnosti“.

V souvislosti s touto filozofií došel Paegas také k rozhodnutí, že nebude za čtení e-mailů nic účtovat. Jedinou podmínkou je mít ClickBox, jehož aktivace stojí 90 korun a měsíční poplatek je rovněž 90 Kč. ClickBox, a tedy i syntézu řeči, mohou využívat pouze vlastníci paušálních tarifů.

Převrat nebo hračka

Přestože rozpoznávání hlasu není v telekomunikacích nic nového (podobný systém se na mnoha placených linkách 0906 - dříve 0609 - používá již více než pět let), implementace do komplexní nabídky Clicku dává této službě nový rozměr. Přesto, většího využití by se mohla funkce hlasových povelů dočkat například při komunikaci s „plechovou paní“ na infolince. O takovém využití však podle Chvátala RadioMobil zatím neuvažoval.

Syntéza hlasu, tedy předčítání psaného textu, je však mnohem ošemetnější záležitost. K dokonalosti má totiž znatelně dál než rozpoznávání hlasu, a tak se zřejmě mnoha uživatelům zpočátku příliš zamlouvat nebude. Pokud se však na krok RadioMobilu díváme jako na test zájmu zákazníků, pak nelze než říct: „Proč si 'umělého řečníka' zadarmo alespoň nevyzkoušet. Třeba se vám bude někdy hodit.“Nejčtenější

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Najdete na iDNES.cz