Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Paegas ztrácí podíl na trhu – Oskar už mu šlape na paty

  1:00aktualizováno  1:00
Podle posledních údajů o počtu zákazníků si Eurotel udržel svoje vedoucí postavení – jeho náskok oproti Paegasu se dokonce zvýšil na téměř půl milionu zákazníků. Z druhé strany se na Paegas dotahuje Oskar, který v posledních měsících aktivuje podobný počet zákazníků jako Paegas.

podilnatrhuZveřejněné údaje o počtu zákazníků českých mobilních operátorů nejsou pro RadioMobil (provozuje síť Paegas) vůbec příznivé – zatímco suverénní česká jednička Eurotel si udržuje svůj 49 % tržní podíl, RadioMobilu klesl na 41 % (43 % na začátku roku 2001), přičemž Český Mobil (síť Oskar) si zvolilo už 10 % českých zákazníků (na začátku roku 2001 to bylo 7 %). „Přestože na českém mobilním trhu existuje vysoce konkurenční prostředí, o služby Eurotelu je mezi zákazníky stále intenzivní zájem,“ hodnotí uplynulý půlrok generální ředitel Eurotelu Terrence Valeski.

Pro Paegas jsou však ještě mnohem závažnější údaje o počtu nově získaných klientů. Za první polovinu tohoto roku si kartu SIM pořídilo a aktivovalo 1 116 813 zákazníků. Z tohoto počtu se 43 % lidí rozhodlo pro Eurotel, 35 % pro Paegas a celých 21 % pro Oskar (pokud součet procentuálních podílů nečiní 100, je to způsobeno zaokrouhlením na celá čísla). Ve stejném období loňského roku měl Paegas 54 % nových zákazníků, zatímco Oskar jenom 7 %. Oskar však spustil svoji síť teprve v lednu; propagovat ji začal až v březnu, který označuje jako komerční spuštění sítě.

Ještě markantněji se Oskarův úspěch na úkor Paegasu projeví při srovnání prvního pololetí tohoto roku s druhým pololetím roku 2000. V době podzimní a předvánoční hysterie po mobilních telefonech se pro Paegas rozhodlo 34 % lidí; Oskarovi se podařilo přesvědčit 16 % nových zákazníků. V absolutních číslech to znamená 500 tisíc zákazníků pro RadioMobil a 235 tisíc pro Oskara. Jenže zatímco počet nových zákazníků v prvním pololetí roku 2001 u Paegasu činil 393 140 osob (tedy pokles v absolutních číslech), Oskar se může pochlubit 240 tisíci nových zákazníků – na českém trhu je tak jediným operátorem, kterému se podařilo získat v uplynulém půlroce více zákazníků než v tradičně silné druhé polovině roku předchozího.

pocetnovychzakazniku

Rozhodně se nedá předpokládat, že by Oskar v dohledné době předběhl v počtu zákazníků Paegas – ten má stále přibližně čtyřikrát více uživatelů. Rozhodně však stojí před Paegasem vážná výzva. Jestliže v souboji s Eurotelem mohl argumentovat nižší cenou za více služeb a získávat tak více zákazníků na úkor Eurotelu, na Oskarovy zákazníky už tento argument neplatí. Ti totiž nekladou nabídku služeb na první místo; reagují především na nízké ceny Oskarových služeb.

Paegas také musí čelit stále zažitému mínění uživatelů mobilů, že má Eurotel kvalitnější síť – velká část zákazníků, kteří se neorientují jenom podle ceny (a tudíž je pro ně Oskar nezajímavý) se proto raději rozhodnou pro Eurotel než Paegas. Ten se sice zatím stále ještě může chlubit unikátními službami (GSM bankovnictví, Paegas Locator, Coca-Cola placená z mobilu), nicméně o punc inovátora již přišel – chybí mu některé služby, které má konkurence (GPRS, SMS chat).

vyvojtrznihopodilu

 

Našeho druhého největšího operátora ale může stále těšit vědomí toho, že jeho zákazníci jsou lukrativnější než ti Oskarovi – více volají a utrácejí; díky nim Paegas generuje zisk. Právě skutečnost, že Oskarovi zákazníci citlivě reagují na cenu, se může stát pro tohoto operátora v budoucnosti problémem. Kvůli menším příjmům od málo utrácejících zákazníků by totiž mohl mít problémy se splácením nákladů na vybudování sítě GSM a vývojem a implementací nových služeb.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

Nejbohatší Čech by mohl vytvořit operátorské impérium

Španělská Telefónica působila v Česku osm let, mobilní operátor pod značkou O2...

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera měla podat nabídku na odkup čtyř operátorů ve střední a jihovýchodní...

T-Mobile začne rozdávat slevy až 25 % a k tomu přidá 10 až 15 GB dat

T-Mobile Magenta 1

T-Mobile spustí novou službu Magenta 1. Je to jakási varianta rodinných tarifů, ale v principu funguje úplně jinak a...

Mercedes Třída E 2,0...
Mercedes Třída E 2,0...

r.v. 2017, naj. 15 700 km, diesel
1 038 999 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz