Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paegas zlepší svoji síť

aktualizováno 
Všichni mobilní operátoři vyzdvihují kvalitu své sítě a jen neradi připouštějí chyby. Poslední dobou se na správnou cestu kvality obrátil Paegas. Investuje desítky milionů do měřicí techniky. Pomůže mu?

Tvrdý konkurenční boj o poslední zákazníky uvažující o novém mobilu, snaha přetáhnout klienty konkurence a udržet si stávající příznivce vede operátory ke stálému zlepšování kvality nabízených služeb. Zatímco až dosud u nás jednoznačně vedl v kontrole své sítě Eurotel, zdá se, že Paegas ho brzy začne dohánět. Investuje do nové měřicí techniky a intenzivně testuje pokrytí.

Tektoronix NET-7Posledním významným krokem, předznamenávajícím zlepšení kvality sítě, je pořízení moderního monitorovacího systému Tektronix NET-7. Za čtyři miliony dolarů, v přepočtu tedy více než 120 milionů korun, RadioMobil získal techniku pro sledování provozu v devíti největších městech naší republiky. Analyzátory umožní jeho technikům mít detailní přehled o vzniklých chybách, což samozřejmě přispěje ke zvýšení kvality služeb nabízených zákazníkům.

Přinejmenším zajímavá je však různorodost Paegasem používané měřicí techniky. Jenom ke sledování pokrytí slouží přístroje z dílen Ascomu, Ericssonu a Rohde&Schwarz. K vyhodnocování kvality sítě, prováděné přímo na jednotlivých ústřednách, bude nyní využito řešení společnosti Tektronix. U konkurenčních operátorů totiž více jak dva dodavatele měřicích přístrojů nenajdete. V praxi však různorodost rozhodně není na škodu, jediným problémem je vzájemná kompatibilita. Zjištěné výsledky totiž musíte převést do reprezentativní formy umožňující jejich snadné vyhodnocování.

V provedeném výběrovém řízení hrála velkou roli především kompatibilita s protokolovými analyzátory K1205 stejného výrobce, které Paegas v současnosti hojně využívá. Proto se Tektronix mohl už takřka předem těšit ze svého vítězství.

Možnosti využití NET-7 jsou poměrně široké. Od samého základu je určen pro použití v sítích založených na technologiích GSM/GPRS a používající signalizaci číslo sedm (tzv. SS7). Dokáže detailně sledovat kvalitu nabízených služeb, vyhodnocovat aktuální provoz, z doplňkových vlastností pak jmenujme dodatečné doúčtovávání za služby (například pokud vám operátor chybou sítě něco nezapočítal) či detekci klonů SIM karet. Neméně zajímavé jsou nástroje pro optimalizaci GPRS, s nimiž Paegas už snad vyřeší své trvající problémy s handovery a paketový přenos dat bude plně funkční i v jedoucím autě. Pokud se tedy zakoupené zařízení dostane do správných rukou, zákazníci z této nemalé investice budou mít rozhodně prospěch.

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Najdete na iDNES.cz