Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paegas přitvrdil vůči zákazníkům

aktualizováno 
Oba dominantní mobilní operátoři příští týden zavádějí nové všeobecné podmínky, jimiž se řídí jejich jednání vůči zákazníkům. Zatímco Eurotelu šlo zejména o to, aby zamezil komerčnímu zneužívání GSM bran, klienti RadioMobilu pocítí změny i jinde – a přinejmenším ti neukáznění si budou muset zvyknout na větší přísnost svého operátora, než jaká byla dosud.

Představte si, že vás kamarád požádá, abyste mu půjčili svůj mobilní telefon, protože potřebuje zavolat, řekněme, manželce do porodnice. Rádi byste mu vyhověli, ale může to mít háček. Je-li totiž vaší sítí Paegas, musíte netrpělivému příteli napřed vysvětlit, že například „vyúčtování obsahuje údaje v členění stanoveném platnými právními předpisy“ a povyprávět mu mimo jiné o „důležitých službách RadioMobilu“. K takovému jednání, které nové přátele nikomu nevynese a o staré spolehlivě připraví, vás totiž od prvního července budou zavazovat všeobecné podmínky vašeho operátora. Porušíte-li je, můžete být všelijak popotahováni, pokutováni a nakonec třeba i přijít o svůj paušál.

Paegas bojuje proti škůdcům

 Uvedený příběh samozřejmě patří do říše absurdna, nicméně striktní výklad nových všeobecných podmínek RadioMobilu jej umožňuje. Provozovatel sítě Paegas totiž vytáhl do boje proti nespolehlivým zákazníkům a některá z jeho opatření se dotýkají i těch, kteří se chovají řádně. „Musíme se bránit problémům, které nám působí neukáznění zákazníci,“ uvedl pro Mobil.cz mluvčí RadioMobilu Jiří Hájek. „V některých bodech proto mají nové všeobecné podmínky více sankční charakter než ty předchozí.“
 Největší změnou, kterou mohou uživatelé Paegasu od začátku července pocítit, je možnost operátora poskytovat jejich osobní údaje třetím stranám. Pokud s tím nebudete souhlasit, rozlučte se s paušálem. „Odvolá-li  účastník svůj souhlas se zpracováním svých osobních údajů, je RadioMobil oprávněn vypovědět Účastnickou smlouvu,“ uvádí nový článek 9.3 Všeobecných podmínek. „Taková možnost tady pro nás existuje,“ říká Hájek. Podle jeho slov má toto ustanovení zabránit nesmyslným situacím, kdy si zákazník „odmítne nechat zasílat vyúčtování“. K tomu může dojít kvůli tomu, že RadioMobil nerozesílá své faktury zákazníkům sám, nýbrž si k tomu najímá další firmy, které se tak logicky musejí dozvědět adresy zákazníků.
 „Je to nejdůležitější změna, kterou nová verze naších všeobecných  podmínek obsahuje,“ říká Hájek. „Je naprosto v souladu s platným zněním novely zákona o ochraně osobních dat.“ Stanovisko RadioMobilu je však zřejmě otevřené právní interpretaci; někteří experti - mezi nimi i firemní právník Mobilu.cz Aleš Růžička - se domnívají, že všeobecné podmínky všech operátorů formulují příliš vágně okolnosti, za nichž mohou operátoři osobní údaje svých zákazníků poskytovat třetím stranám.
 Buď jak buď, dosud platná verze všeobecných podmínek RadioMobilu z roku 1998 stanovuje, že firma „nezpřístupní tyto informace třetím osobám s výjimkou případů stanovených nebo požadovaných zákonem, nebo informací schválených účastníkem“. Dikce této formulace – která se ve velmi podobném znění objevuje i ve všeobecných podmínkách Eurotelu i Českého Mobilu – je výrazně benevolentnější než ta, která bude u Paegasu platit od 1. července.

V centru pozornosti jsou GSM brány

Další opatření, které se objevuje v nové verzi podmínek obou leaderů českého mobilního trhu, je namířeno proti některým fixním operátorům, kteří pro propojení hovorů svých zákazníků využívají (v rozporu s telekomunikačním zákonem) GSM bran. „Nejdůležitějším bezprostředním motivem změny našich všeobecných podmínek byla právě snaha zabránit takovému zneužívání GSM bran,“ sdělil Mobilu.cz mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš. Nové všeobecné podmínky Eurotelu se od své starší verze, platné od prosince 2000, jinak liší pouze marginálně.
Ustanovení namířené proti ilegálnímu použití GSM bran obsahuje i nová verze podmínek RadioMobilu. Ta se od své předchůdkyně liší v mnoha bodech především proto, že jejich poslední aktualizace proběhla již v roce 1998. Jednou z těchto změn je i zbrusu nový článek 7, který společnost chrání proti zneužití jím poskytovaných služeb, a jehož puntičkářská interpretace umožňuje i vznik absurdní situace z úvodu tohoto článku. „Jde samozřejmě o to, že někteří neukáznění zákazníci se mohou hájit tvrzením, že jim někdo cizí provolal desetitisíce a oni za to nechtějí nést odpovědnost,“ hájí pozici společnosti mluvčí Hájek.

Slušní versus neslušní

Jednání neukázněných zákazníků je podle jeho slov také příčinou nového ustanovení, podle něhož si RadioMobil může naúčtovat mimořádnou zálohu na poskytování služeb až ve výši čtyřnásobku průměrného měsíčního poplatku, nikoli dvojnásobku jako dosud. „Toto opatření má postihnout právě nedisciplinované zákazníky, kteří svým jednáním nepřímo zhoršují i pozici těch slušných,“ říká Hájek.

To je nejsilnější poselství, které lze ze změny všeobecných podmínek obou dominantních operátorů - byť v rozdílné míře - vyčíst. Logickým motivem kroků Paegasu i Eurotelu je ochrana proti zneužívání jejich služeb. Ty se někdy dotknou také ostatních zákazníků, kteří nikoho a nic nezneužívají; operátoři však kalkulují s tím, že "slušní" zákazníci budou početně výrazně silnější než ti "neslušní". Jinak řečeno, že touha telefonovat je silnější než otázky, které si kladou někteří věční šťourové mezi jejich zákazníky. A dost možná mají pravdu.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz