Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ovládejte domácnost mobilem

aktualizováno 
Moderní řídící jednotka Level GB060 dokáže takřka vše, na co si vzpomenete. Sleduje trasu auta, vyhodnocuje teplotu, odesílá textovky či zastupuje modem. Můžete ji nainstalovat doma, v práci nebo ve svém autě. Podívejte se na jednu z nejdokonalejších aplikací GSM modulů současnosti.

Sítě mobilních telefonů nemusí sloužit jen k volání, posílání textovek nebo přenášení dat. Mohou být také prostředníky při ovládání nejrůznějších přístrojů, sběru užitečných dat či sledování vozidel. Přestože univerzálních jednotek vybavených několika vstupy a výstupy najdeme na našem trhu poměrně dost, opravdu profesionálně zpracovaná řešení spočítáme na prstech jedné ruky. Jedním z těch nejlepších je GSM automat od náchodského Levelu.

Level GB060

 

Hardware

Nenápadné šasi obsahuje opravdu velmi schopnou elektroniku, která dokáže vytěžit z mobilní sítě opravdu maximum. Obzvlášť, pokud máte nejvyšší možnou variantu osazenou komponenty pro použití v automobilech. Oproti základní verzi se liší mimo jiné přijímačem signálu pozičního systému GPS. Všechny nabízené varianty pak používají duální GSM modul Siemens TC35 pracující v pásmech 900/1800 MHz. Pravda, datové přenosy má relativně pomalé, 9,6 kbps resp. 14,4 kbps je v současnosti spíše žalostné. Uvážíme-li však hlavní způsob používání, zejména vzdálenou konfiguraci a předávání servisního bufferu, mělo by to stačit.

Level GB060Velmi zajímavé je provedení komunikace s okolními periferiemi, jednou z nejdůležitějších funkcí přístroje. Základ tvoří osm logických vstupů/výstupů sloužících k nenáročnému ovládání připojených komponentů. Jako určitý doplněk pak slouží relé, ale ani v jeho případě nemůžete počítat, že k němu rovnou připojíte například topení. Na to není, zcela pochopitelně, dimenzované.

Zcela samostatnou kategorií jsou už mnohem dokonalejší vstupy sběrnice Dallas, na níž můžete připojit nepřeberné množství dalšího příslušenství. Zejména se jedná o čtečky, čidla či senzory. Nesmíte se nechat zmást relativně malým konektorem, všechny periferie připojujete k sobě paralelně a jak jsme sami otestovali, nečiní nejmenší problémy ani jejich náročnější kombinace. GSM automat je stále dokáže bez zaváhání obsluhovat.

Právě tato sběrnice je klíčem úspěchu celého zařízení. Zatímco konvenční logické vstupy najdete ve větším či menším počtu i u lepší GSM brány, rozhraní schopné data i v omezeném množství přenášet a předávat ke zpracování už rozhodně není obvyklé. K automatu tak můžete například připojit teplotní čidlo, přičemž ve chvíli, kdy změřená teplota překročí nastavené limity, vykoná se naprogramovaná událost. Záleží jen na vás, zdali půjde o pouhé odeslání informativní textovky či spuštění varovného systému v budově.

Funkce

Automat sám o sobě není ničím jiným, než velmi dobře programovatelnou jednotkou schopnou komunikace s počítačem, mobilní sítí a pozičním systémem. Ovšem jeho přednosti začnete opravdu oceňovat až ve chvíli, když k němu připojíte další příslušenství, inteligentně zapojíte logické vstupy a dobře ho naprogramujete. Pak bude opravdu užitečným pomocníkem. Předesílám, že k tomu je potřeba mít alespoň základní technické dispozice, zdaleka nestačí umět používat ledničku či dokázat zapnout počítač.

Level GB060Schopnosti zmíněného logického rozhraní jsou vcelku snadno pochopitelné. Každý z osmi portů se programuje individuálně, softwarově rovněž nastavujete, zdali bude vstupní či výstupní. Má to však i jedno drobné úskalí. Očekáváte-li nějaké složité nastavování masek na jednotlivé hodnoty, musíte si poradit externími prvky, například hradly. Změna hodnoty je totiž na každém vstupu vyhodnocována individuálně. Osobně bych to však nepovažoval za problém, pro mnoho uživatelů půjde spíše o přednost.

Vraťme se ale k možnostem sběrnice Dallas. Nejen hravé tvory potěší, že mezi standardně dodávaným příslušenstvím u testované varianty automatu bylo teplotní čidlo. Pracuje v rozsahu –20° až 90° C s přesností 0,5° C. Osobně mi přišla u něj přišla velmi zajímavá možnost zpracování získaných hodnot lineární funkcí. Například pokud zjistíte, že oproti vašim kalibrovaným teploměrům čidlo ukazuje o 0,1% jinak, není nic jednoduššího, než změřenou hodnotu ještě před konečným vyhodnocením upravovat. Akce se v jeho případě vyvolává v závislosti na překročení mezí (obousměrné i jednosměrné), například při poklesu teploty pod 17° a překročení 22°. Automat vám pak třeba pošle textovku, že ve sledované místnosti je neobyvatelně.

Neméně užitečná je jednoduchá čtečka identifikačních klíčů sloužící k evidenci osob nebo vyvolání určité akce. Nemůžete sice počítat s tím, že zastane funkci zabezpečovacího zařízení, k tomu opravdu není určena, ale skýtá poměrně široké možnosti právě ve snadném vyvolávání událostí. Přiložením malého klíče připomínajícího knoflík dojde například k zapsání času vstupu dané osoby do objektu, nastavení logického výstupu či přepnutí relé. Vzhledem k tomu, že každý klíč opatřený unikátním kódem musí být do systému zanesen zvlášť a na jiný automat nereflektuje, jde o relativně bezpečný způsob identifikace.

Jednoduchou, levnou a přitom maximálně užitečnou periferií je obyčejná LED dioda. Uvážíme-li, že samotný GSM automat bude ve většině případů někde schován, bude jednou z možností základní indikace stavů GB 060. Připojíte-li ji na příslušný výstup, bude v základním stavu pomalu poblikávat, při hovoru zase trvale svítit. Sama o sobě však nedokáže odhadnout, jaký stav má reflektovat, a proto pokud vás nezajímá stav GSM modulu, musíte ji připojit na některý z výstupů. Samozřejmě pak při dané události nesmíte zapomenout na jeho nastavení do logické jedničky.
Prohlédnete-li si všechna rozhraní GB 060, tak kromě anténních konektorů (GPS a GSM) a sériového portu najdete ještě audio vstup/výstup. Přes dodávaný mikrofon tedy budete moci například odposlouchávat určitou místnost po zavolání. Z běžných použití jmenujme ještě telefonování ve stylu one-touch. Po stisku tlačítka či přiložení identifikačního klíče ke čtečce pak GSM automat sestaví spojení na určené telefonní číslo.

Programování

Opravdu propracované jsou pak možnosti konfigurace, GSM automat naprogramujete mnoha způsoby. Nejjednodušší je využití sériového rozhraní, kde máte k dispozici hned tři možné módy. Nejjednodušší jsou klasické AT příkazy, kdy se automat tváří jako běžný modem. Druhý mód je vyhrazen pro přímý přístup k GSM modulu. Z hlediska konfigurace však nejvíce oceníte třetí, používající zvláštní paketový protokol. V něm totiž máte přístup ke všem možným nastavením GB 060. Nemusíte se však obávat, že byste se s ním museli učit zacházet. Ke konfiguraci máte k dispozici software GB060 Control Panel. Z osobní zkušenosti doporučuji, abyste při jeho používání věnovali pozornost i zdánlivě nezajímavým úrovním. Tam totiž najdete mnohá zajímavá nastavení. Jen pro ilustraci uveďme, že můžete každou textovou zprávu odesílanou jakožto reakci na vzniklou událost obohatit o aktuální souřadnice GPS, hodnotu vstupu či například jméno přihlášeného identifikačního klíče.

V žebříčku způsobů programování pak následují textové zprávy speciální struktury. U nich však visí trochu otazníky nad zabezpečením. Nemůžete totiž nastavit telefonní číslo, ze kterého budou povely akceptovány. Bezpečnostní prvek zde reprezentuje „pouze“ přístupový kód, jež musí být součástí každé zprávy. Na jednu stranu sice budete moci automat programovat z libovolného telefonu, ale osobně bych ocenil i možnost vazby na určitý mobil. Trochu zajímavý je i samotný přístupový kód. V zájmu zjednodušení totiž odpovídá PINu vložené SIM karty.

Pochvalu si zaslouží množství nejrůznějších fines. Budete-li používat GB 060 jako autonomní zařízení, tak velmi zajímavé jsou možnosti odesílání textovek se systémovými informacemi. Kromě základních hlášek o vzniklých chybách stojí za pozornost možnost informování o docházejícím kreditu, používáte-li v automatu předplacenou službu. Systém je navíc natolik propracovaný, že zbývající finanční prostředky dokáže samočinně zjišťovat i u Oskara či T-Mobilu, kde musíte vytáčet zvláštní číslo.

Poslední variantou jsou běžné datové přenosy přes mobilní síť. Obdržíte-li například varovnou textovku, stačí se přes notebook připojit k automatu a zjistit podrobnosti o vyvolané události.

Události

Dosažením nastavených limitních podmínek dojde, jak už bylo několikrát uvedeno, k vyvolání nejrůznějších událostí. Ty můžeme rozdělit do několika kategorií. Začněme nejprve u těch, které souvisí s GSM modulem. Reakcí na podnět může být prozvonění určitého telefonního čísla, pípání do sluchátka, samočinné navázání datového spojení či dálkový odposlech. Na dvě čísla automat odešle textovku předdefinovaného formátu obsahujícího rovněž hodnoty periferií či základní informace o stavu zařízení. Může vám tedy přijít zpráva například tohoto znění: „Ve sledované místnosti dosáhla teplota 26°C, aktivován větrací systém“.

Level GB060Další události samozřejmě souvisí s logickými výstupy a relé, které můžete nastavit do určitého stavu. Méně obvyklá je už možnost aktivace/deaktivace jedné ze dvou skupin vstupů, používáte-li čtečku, lze nastavit, aby se odhlásil aktivní identifikační klíč.

Poslední kategorií je prosté zaznamenání události do tzv. reportu. Tento typ reakce má smysl využívat nejen u nepodstatných situací, ale rovněž pro kontrolu všeho, co se během provozu událo. Záleží jen na vás, jak chcete být informování. Automat vám s klidným srdcem zaznamená ujetí pětikilometrové vzdálenosti, ale i snahu o vykradení objektu.

Zcela mimo kategorii stojí vyvolání události v určeném čase. K dispozici máte opravdu širokou škálu možných opakování od jedné minuty až po měsíc. Není problém tedy realizovat, aby každý třetí pátek v šest hodin hráno automat vykonal nastavenou akci.

Silný nástroj

Nenápadná řídící jednotka, Level GB 060, si opravdu zaslouží pozornost. Má velmi dobré dílenské zpracování, propracovaný software i dostatek možných periférií. V této souvislosti si zaslouží ještě jednou vyzdvihnout sběrnici Dallas. Malé minus je však v absenci záložního akumulátoru, při odpojení napájení totiž automat zapomíná datum i čas. Nejvyšší verze vás přijde na 24 tisíc včetně daně, základní provedení je o deset tisíc levnější.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Najdete na iDNES.cz